Karaosmanoğlu Camisi (Akhisar)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Karaosmanoğlu Camisi (Akhisar) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Karaosmanoğlu Camisi (Akhisar)

  Reklam  Karaosmanoğlu Camisi (Akhisar)

  Forum Alev


  Karaosmanoğlu Camisi (Akhisar)
  Manisa Akhisar ilçesi, Zeytinliova bucağında bulunan bu caminin kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi bilinmemektedir. Ancak kaynaklardan Saruhanoğlu Beyliği döneminde yörede söz sahibi olan Karaosmanoğulları tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Ayrıca caminin yanına Karaosmanoğullarına ait bir de köşk yapılmıştır.

  Cami arazi konumundan ötürü düzensiz bir plan göstermektedir. Moloz taştan yapılmış olup, yan taraftaki bir merdivenle yuvarlak kemerli bir kapı ile ibadet mekânına girilmektedir. İbadet mekânı dikdörtgen planlı olup, üzeri içten tavan, dıştan çatı ile örtülüdür. Tavan çıtalarla bölümlere ayrılmış ve içerisine XIX.yüzyılda bezemeler yapılmıştır. Mihrap nişi yuvarlak olup, herhangi bir özellik taşımamaktadır. Cami değişik dönemlerde yapılan onarım ve eklemelerle özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir.

  Yanında bulunan minaresi kesme taş kaideli olup, yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Karaosmanoğlu Camisi (Akhisar)

  Reklam  Karaosmanoğlu Camisi Akhisar da bulunmaktadır camii pek çok onarım gördüğü için özelliklerini yitirmiştir minaresi tek şerefeli olan camii kesme taştan yapılmış olup yuvarlak gövdee ve tek şereffeye sahiptir+ Yorum Gönder
zeytinliova karaosmanoğlu camii ,  zeytinliova karaosmanoğlu camii akhisar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi