Tabaklar Hamamı (Bergama)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Tabaklar Hamamı (Bergama) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tabaklar Hamamı (Bergama)

  Reklam  Tabaklar Hamamı (Bergama)

  Forum Alev


  Tabaklar Hamamı (Bergama)
  İzmir ili Bergama ilçesinde Ulu Cami karşısında bulunan bu hamamın kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Karşısında bulunan Ulu Cami’den ve yapı üslubundan hamamın XIV.-XV. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Hamam 1842 yılındaki sel baskınında hasar görmüş, bundan sonra da kullanılmamıştır.

  Klasik Osmanlı mimari plan tipinde yapılmış olup, kaba yontma taş ve tuğladan düzensiz bir duvar işçiliği göstermektedir. Hamam soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Kareye yakın dikdörtgen planlı olan hamamın soğukluk kısmının üzeri tonoz örtülü olup, sıcaklık bölümü kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe Türk üçgen ve mukarnasları ile ana duvarlar üzerine oturtulmuştur. Hamam içerisinde XV. yüzyıl bezemelerine benzer süslemelere rastlanmıştır.

  Hamam günümüzde harap bir durumdadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tabaklar Hamamı (Bergama)

  Reklam  1500 lü yıllarda yapıldığı sanılan tabaklar hamamı Bergama çayının sağ sahilinde ve Ulucami karşısınadır. Eskiden çay boyunda bulunan tabakhaneler arasında kaldığından bu adı almıştır.osmanlı mimarisinden esinlenilerek yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi