Kızılçullu Su Kemerleri (Buca)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Kızılçullu Su Kemerleri (Buca) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kızılçullu Su Kemerleri (Buca)

  Reklam  Kızılçullu Su Kemerleri (Buca)

  Forum Alev


  Kızılçullu Su Kemerleri (Buca)
  İzmir Buca ilçesi bugün Şirinyer olarak bilinen Kızılçullu (Paradiso) Mevkiinde bulunan Melez Çayı üzerindeki su kemerleri İzmir’e Aydın yönünden girişte dikkati çekmektedir. İzmir Kadifekale ve çevresinde kurulan ilk şehre su taşımak amacı ile MÖ. 133-MS.395 yıllarında, İmparator Agutus döneminde Romalılar tarafından yaptırılmıştır.

  Gaius Sextillius Pollio Aquaduct’ü olarak da tanınan bu su kemerleri kesme taştan ve tuğladan iki sıra halinde olup, duvarların işlenmesinde Roma harcı kullanılmıştır. Harcın içerisine büyük ölçüde yumurta akı katılmıştır. Böylece kemerlerin dayanıklılığı sağlanmıştır. Kemerler iki sıra halinde üst üste yapılmıştır. Ortadaki kemer diğerlerinden daha geniş ve yuvarlaktır. İki kenarlarında kesme taştan sel yaranlarla desteklenmiştir. Diğer kemerler daha küçük ölçüde olup, hafif sivridirler.

  Kemerleri Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar da onararak kullanmışlardır. Su kemerleri günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kızılçullu Su Kemerleri (Buca)

  Reklam  kızılçullu su kemeri ismirin buca ilçesinde bulunuyor Eski adı Kızılçullu olan Şirinyerde bulunan su kemerleri Meles Çayı üzerindedir. Kadifekale'de kurulan şehre su getirmek için yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi