İassos Balık Pazarı Yerel Müzesi (Milas)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden İassos Balık Pazarı Yerel Müzesi (Milas) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İassos Balık Pazarı Yerel Müzesi (Milas)

  Reklam  İassos Balık Pazarı Yerel Müzesi (Milas)

  Forum Alev


  İassos Balık Pazarı Yerel Müzesi (Milas)
  Muğla ili Milas ilçesinde bulunan Balık Pazarı Yerel Müzesi Roma dönemine tarihlenen bir anıt mezarda bulunmaktadır. Halk arasında Balık Pazarı olarak isimlendirilen bu anıt Kültür Bakanlığı tarafından restore edildikten sonra İassos kazılarından çıkarılan büyük ölçüdeki mimari parçaların ve diğer eserlerin sergilenmesi ile Ağustos 1996’de ziyarete açılmıştır.

  Roma dönemine tarihlenen anıt mezar dikdörtgen bir avlu ortasında yüksek bir kaide üzerinde, ön cephesinde dört korinth başlıklı sütunun yer aldığı mabet tipi bir yapıdır. Anıtın önünde geniş bir pronaosu, dış cephelerinde yivlerle bezeli duvarları ve plasterli anteleri bulunmaktadır. Ayrıca naosun fazla bir derinliği bulunmamaktadır. Duvarlarda kemiklerin korunduğu nişlere yer verilmiştir. Yapının batısındaki tonoz çatılı bölüm özgün biçimiyle korunmaktadır.


  Kıyıkışlacık Milas
  Tel: (0252) 512 39 73
  Faks (0252) 513 60 19
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İassos Balık Pazarı Yerel Müzesi (Milas)

  Reklam  milas ilçesinde bulunan iasos Antik Kenti içerisinde İasos Balık Pazarı bulunmaktadır Antik kentin önemli kalıntıları arasında; kale, tiyatro, ordugah ve balık pazarı durumundadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi