Milas Müzesi (Milas)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Milas Müzesi (Milas) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Milas Müzesi (Milas)

  Reklam  Milas Müzesi (Milas)

  Forum Alev


  Milas Müzesi (Milas)

  Muğla ili Milas ilçesinde bulunan Milas Müzesi’nin yapımı 1982 yılında tamamlanmış olan Kültür Merkezi’nin giriş katında bulunmaktadır. Milas Müzesi 1983 yılında kurulma çalışmalarına başlamış ve ancak 5 Mayıs 1987’de ziyarete açılmıştır. Müze salanları 180 m2’li bir alan içerisindedir.

  Müzedeki eserlerin büyük bir kısmı çevrede yapılan kazılardan çıkarılan eserler ile satın alma yoluyla müzeye kazandırılan eserlerden oluşmuştur. Kıyıkışlacık (İassos), Eskihisar (Stratonikeia) başta olmak üzere çevre antik kentlerinden getirilen eserler ile müzenin zenginleşmesi sağlanmıştır. Bu eserler Eski Tunç Çağı ile Bizans Çağı arasındaki dönemi kaplayan pişmiş toprak, mermerden yapılmış kap kaçaklar, figürinler ve heykellerdir.
  Müze bahçesinde ise Arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine tarihlenen sütunlar, sütun başlıkları ve mimar parçalar ile lahitler bulunmaktadır.


  Hayıtlı Mahallesi, Köprüler Caddesi,6, Milas
  Tel: (0252) 512 39 73
  Faks: (0252) 513 60 19
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Milas Müzesi (Milas)

  Reklam  milas müzesi haliyle milas ilçesinde bulunuyor ,Milas Müzesi ilk kez 1983 yılında bakanlık onayı ile Bodrum Müzesi'nden devredilen eserler ile ve ilçe sınırlarındaki kazılardan elde edilen eserlerden oluşuyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi