Akbaba Köyü Sultandağı - Afyon

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Akbaba Köyü Sultandağı - Afyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Akbaba Köyü Sultandağı - Afyon

  Reklam  Akbaba Köyü Sultandağı - Afyon

  Forum Alev
  Akbaba Köyü Sultandağı

  Akbaba Köyü - Akbaba Köyü Sultandağı -Akbaba Köyü Hakkında - Akbaba Köyü Resimleri


  Akbaba muhtarı
  Bilgiler
  Nüfus 163 (2008)
  Rakım 1.193[1] metre
  Koordinatlar 38°27′0″N, 31°16′60″E
  Posta Kodu 03900
  Alan Kodu 0272
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Afyonkarahisar
  İlçe Sultandağı
  Akbaba, Afyon ilinin Sultandağı ilçesine bağlı bir köydür.


  Konumu
  Batısında Elbengi (7.7 nm), Sücüllü (8.5 nm) ve Borazan (Geyik üretim çiftliği) (4.5 nm), kuzeyinde Dereçine (2.4 nm) ile Kavakçiftliği (3.2 nm), doğusunda Gölçayır (2.1 nm), güneyinde Hisarardı (9.3 nm) ve Değirmendere (1.3 nm) gibi yerleşim yerleri konumlanır.

  Tarihi
  Ruslar, Çerkesistan’ı 1862 yılında işgal etmişler. Ortodoks Hristiyan kültürüne sahip Rusya’nın Çerkesler’i Hristiyanlığa geçirme gibi dinsel baskısı ve Çerkesleri Kuban’ın kuzeyindeki bataklık düzlüklere yerleştirerek (topraklarını da Kazaklara vererek) vergi ve askerlik hizmetiyle yükümlü kılmayı istemesi de etkilidir[2] Çerkesler 1862-63 yılı başlarında Kafkaslardan Osmanlı topraklarına kitleler halinde zorunlu göç etmişlerdir.

  Akbaba köyünde yaşayanlar kuzey kafkasyada Kuban Nehri ile Kafkas Dağları arasında bugünkü Maykop ve Krasnodar şehirleri arasında dağ eteklerinde yaşamaktayken 1864 - 1865 yıllarında büyük çerkez sürgünüyle ilk olarak İstanbul'a yerleştirilmişler, birkaç yıl orada yaşadıktan sonra Antalya Yeleme Köyü'ne yerleştirilmişlerdir. Ancak bu bölgeninde çok sıcak olmasından ve çeşitli hastalıklardan dolayı Yeleme Köyü'nün yarısı Konya'ya göç etmiştir. Akbaba Köyü gibi Konya'da da 9 adığe köyü kurulmuştur. Köy ilk olarak bugünkü eskiköy olarak bilinen vadiye yerleşmiş ve daha sonra heyelandan dolayı bugünkü yerleşim yerine 1954 yılında yerleşmiştir.

  Akbaba köyü ilk önceleri Afyon Bolvadin kazasına bağlı İshaklı nahiyesi olup daha sonra ilçe olan Sultandağı ilçesine bağlanmıştır. 12 Ağustos 1952 tarihinde Afyon ilinin İshaklı bucağına bağlı Akbaba köyü yerinin Pirenlik mevkiine nakledilmiştir[3].

  Etnik kökeni
  Bir Rus Subayı olan Feodor Feodorovich Tornau Kafkasya anılarında;

  "Temirgoy (Bzhedugh'un doğusunda ve Khatukay ile Kuban arasında, Laba ve Belaia nehirleri arasında), Makhosh (Temirgoy'un güneyinden Farza nehrinin yukarısına kadar uzanan), Khatukhay (Taman yarımadasında), Natukhay (Kara deniz sahili Anapa'dan Dzubga nehrine kadar), Shapsugh (Natukhay'ın doğusunda), ve Bzhedugh (Shapsugh'ın doğusunda). Sashe Nehri etrafında, arasında Adigeler ve Abazalar Ubıkhlar yaşarlar."[4]

  Köyümüz Abzakh köyü olup köyde yaşayan sülaleler; Şewcen, Çetaw, Ğonejko, Apiş, Şaguj, Ğış, Kusij(şapsığ), Huşt(şapsığ)'dur. Köyün büyük çoğunluğu Şewcen sülalesindendir.

  Genel olarak Konya'ya bağlı Çerkez köyleriyle iletişim halindedir. Köyümüzden dışarıda yaşayanlar köy ile bağlantılarını kesmemiş olup genelde Konya ve Akşehir'de ikamet etmektedirler. Köyümüzde Çerkez örf ve adetleri, gelenek ve görenekler halen özünü kaybetmeden devam etmektedir. Düğünler eski ihtişamıyla devam etmektedir. Kısacası adığe khabze yaşatılmaktadır. Görenlerin hayran kaldığı güzel bir orman köyüdür.

  Eğitim
  Öğrenciler ilk öğrenimi Dereçine Kasabası'nda, orta öğrenimini ise Akşehir'de tamamlamaktadırlar.

  Coğrafya
  Sultandağı ilçesine 12 km uzaklıktadır.
  Afyonkarahisar'ın merkezine 80 km uzaklıktadır.
  En yakın yerleşim merkezi Konya Akşehir ilçesidir.

  İklim
  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 210
  2000 164
  1997 176

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde 1996 yılında kurulan soğuk hava tesisi köye önemli ölçüde gelir sağlamaktadır. Köyümüzün geçim kaynağı meyveciliktir ve başta kiraz üretimi olup kaliteli Napolyon Kirazı Avrupa'nın çeşitli ülkelerine ihraç edilmektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Rafet Şimşek
  1999 - Nihat Soycan
  1994 - Mecit Oruç
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ama faal değildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Ptt şubesi yoktur ama Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Akbaba Köyü Sultandağı - Afyon

  Reklam  Afyon iline bağlı Akbaba köyü güzel ormanlık alanları olan köyde hala çerkez örf ve adatleri hüküm sürmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi