Yenice Köyü İhsaniye - Afyon

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Yenice Köyü İhsaniye - Afyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Yenice Köyü İhsaniye - Afyon

  Reklam  Yenice Köyü İhsaniye - Afyon

  Forum Alev
  Yenice Köyü İhsaniye
  Afyonkarahisar Köyleri - İhsaniye Yenice Köyü - Yenice Köyü Hakkında Bilgiler - Yenice Köyü Resimleri  Yenice, Afyon ilinin İhsaniye ilçesine bağlı bir köydür. Köyün kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber Kuzey Kafkasya üzerinden önce Suriye ve daha sonra 1885 yılında bu bölgeye yerleştikleri sanılmaktadır. Şimdiki adıyla Yenice Köyü 1885 yılında 8 hane olarak kurulmuştur. Köyün halkının Kuzey Kafkasya’nın Woçapşiye ili üzerinden geldikleri için ilk zamanlarda köye Woçapşiye adı verilmiştir. Daha sonra hükümet köye yenice ismini vermiştir.

  Köye 1958 yılında bir sel gelmiştir ve büyük maddi zararlar vermiştir. Bir çok hayvan telef olmuş, tarla ve bahçeler zarara uğramıştır.1959 yılında köye bir daha sel gelecek söylentileri çıkmış ve köy tepeye taşınarak 3 mahalleye ayrılmıştır.

  Coğrafya

  Afyonkarahisar'ın merkezine 34 km., İhsaniye ilçesine 16 km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 132
  1997 137

  Köyün tamami Cerkezlerden olusmaktadir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Cemal Dinçer
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ama faal değildir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ama Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yenice Köyü İhsaniye - Afyon

  Reklam  İhsaniye ilçesine 16 km uzaklıkta olan köy Afyona da 35 km.dir.Kışları çetin geçen köyde büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi