Ege Bölgesi veya Batı Anadolu Gelenekli Türk Evi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Ege Bölgesi veya Batı Anadolu Gelenekli Türk Evi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Ege Bölgesi veya Batı Anadolu Gelenekli Türk Evi

  Reklam  Ege Bölgesi veya Batı Anadolu Gelenekli Türk Evi

  Forum Alev
  Ege Bölgesi veya Batı Anadolu Gelenekli Türk Evi

  Ege evleri, kuzeyde Çanakkale, Balıkesir, doğuda Uşak, Sandıklı, Eğridir'den geçen, güneyde Antalya'ya varan bir hat, içerisinde görülmektedir.


  ege evleri.jpg


  Ege evlerinin planları daha çok dış sofalı, yapı tarzları da kagir zemin üzerine ahşap çatkı ve kiremit örtülüdür. 17. Ve 18.yüzyıl ortalarına tarihlenen çok az örnek günümüze gelebilmiştir. Daha çok 18.yüzyıl sonları ve sonralarına ait barok ve ampir üslupta örnekler bulunmaktadır.

  Bu evler tuğla ve dolma duvar olarak inşa edilmiş ve sıvanmıştır. Bu sıva yüzeyler kalem ve nakış işleriyle süslenmiştir. Sofaların revakları da çoğunlukla kemer şeklinde bağlanmaktadır. Ahşap direklerin üzerleri geniş göğüslemelerle üst atkıya kenetlenip, göğüslemeler kemer şeklinde kesilmiş bağdadi yüzeylerle örtülmektedir.


  Saçaklar oldukça geniş ve ahşap kaplı oldukları gibi, bağdadi üzerine sıvanmış da olabilmektedirler. Cumaların altları eli böğründelerle desteklenmiş oldukları zaman, bunlar çoğunlukla küçük ve kıvrık olmaktadırlar.

  Genellikle görülen bir şekil, bu desteklerin aralarının bağdadi ile kapanarak sıvanmasıdır. Bu durumda görülen sıvalı yüzey bir-iki yönde kıvrımlı ve çoğunlukla zengin nakışlıdır. Bu motif, cumbalar ve onların altlarında da sık sık uygulanmıştır. Bütün bu beyaz ve ince kalem işleriyle süslenmiş sıva ve alçı yüzeyleri, kaide ve yan duvarların koyu taş örgüleriyle zarif bir tezat oluşturmuştur. Taşlar yerine göre koyu yeşil ve kırmızı olabilmektedirler. Derzler, aralarına küçük taş çelikler sıkıştırılarak canlandırılmaktadır. Bazen üzerleri tarakla çizilmiş olmaktadır. Hatıllar, duvar için bağlayıcı görevini yapmaktadır. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ege Bölgesi veya Batı Anadolu Gelenekli Türk Evi

  Reklam  bölgede barok ve ampir tarzında evler bulunuyor bu tip evler tuğladan yapılmış olan evlerdir aynı zamanda dolma duvardan yapılan evlerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi