Hasir - Hasır bilezikler - Hasir Bilezik Yapimi - Hasır Taki Yapimi Resimli Anlatim - Hasir Takilar

Müzik ve Eğlence Bölümünden Hasir - Hasır bilezikler - Hasir Bilezik Yapimi - Hasır Taki Yapimi Resimli Anlatim - Hasir Takilar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Hasir - Hasır bilezikler - Hasir Bilezik Yapimi - Hasır Taki Yapimi Resimli Anlatim - Hasir Takilar

  Reklam  Hasir - Hasır bilezikler - Hasir Bilezik Yapimi - Hasır Taki Yapimi Resimli Anlatim - Hasir Takilar

  Forum Alev
  Hasir - Hasır bilezikler

  Dünyada ilk altın paranın basıldığı ve ilk altın takının yapıldığı yer olarak bilinen Anadolu’nun tarihi birbirinden gözalıcı takılarda ortaya çıkıyor. Trabzon’un hasır örmesi Kayseri’nin burması geçmişin göznurunu bugünlere taşıyor. Anadolu takılarının tarihi Milattan Önce 3000’lere dayanıyor. Alacahöyük’te ortaya çıkarılan altın kolye broş bilezik kemer heykel ve kaplar dönem insanlarının kuyumculuktaki hünerini gözler önüne seriyor.

  Aynı topraklar üzerinde Hititler’den sonra yaşayan Urartulara da Anadolu’nun kuyumcuları demek yanlış olmaz. Onlar hálá kullanılan granülasyon döküm ve kabartmayla eşsiz objelere imza attılar. Kral Midas’ın ülkesi Frigya Lidyalılar Helen ve Roma uygarlığı Bizans Selçuklu ve Osmanlı ustaları da Anadolu’daki takı sanatına yeni boyutlar kattılar. Geçmiş uygarlıkların birikimi şimdi Anadolu’nun farklı kentlerinde gelecek kuşaklara aktarılmak üzere sürdürülüyor. Modern kuyumculuk ise geleneksel el sanatlarını değişik tasarımlarla günümüze taşıyor. Geçmişin sanatını içinde barındıran Anadolu takıları Atasay’ın ‘Zaman Geçer Altın Kalır Yaşayan Anadolu Takıları’ kitabında bir araya geldi. Kitapta yılların birikiminin yanı sıra takı tekniklerinin günümüze uyarlanmış örnekleri de fotoğraflarla yer alıyor.

  Mardin’den baş takıları ve gerdanlıklar Mardin kuyumculuğunun en çarpıcı örnekleri saçlara takılan ‘baş takılar’nda görülüyor. Midyat’ta ise hálá telkari ustaları var. Gümüş ya da altın telle hazırlanan gerdanlıklarda bazen mercan kehribar boncuk da kullanılıyor.

  Eskişehir’in cebesi MÖ 4000’den günümüze gelen kültürel mirasıyla efsaneler diyarı olarak bilinen Eskişehir’de ilk göze çarpan lüle taşı takılar. Ancak altın da Eskişehir’de farklı bir güzellik buluyor. Tel işlenerek yapılan ‘cebe’ler göz alıyor. ‘Cebe’nin yeni versiyon bilezik ve gerdanlıklarda kilitlere toka ya da çiçek motifleri ekleniyor. Kırmızı garnet ve safirle bezeli takıların da görüldüğü Eskişehir’de incili küpeler kentin klasiği.

  trabzon-hasir-bilezikler.jpg

  Trabzon’un hasır örmesi Ünü ülke sınırlarını aşan ‘hasır örme’ ile yapılan bilezik gerdanlık kolye küpe ve kemerler göz kamaştırıyor. Hasır örmenin günümüz versiyonlarında değerli taşlarla süslemelere de yer veriliyor

  Kayseri Burması Kayseri’nin ünlü ‘burma’sı son sanatkar Hamdi Ünlüel’in ölümünden sonra ne yazık ki tarihe karıştı. Şimdilerde Kayserili kuyumcular zorda kalıp burma bileziğini satmaya gelenlerin eserlerini bozma***** burmayı gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyorlar. Burmaların çifti 250-900 gram arasında geliyor ve genellikle 22 ayar altından yapılıyor.

  Erzurum’da kaşlı burma ve oltu taşı Türk-İslam uygarlığının etkisiyle gelişen Erzurum kuyumculuğunda burma bileziklerin ‘kaş’ denilen kilit kısmı çiçek kuş gibi motiflerle süsleniyor. Oltu taşı ise çoğunluğu ajur tekniğiyle yapılan takıları bezemenin yanı sıra gümüş imameli tespihlerde kendini gösteriyor. Kakma tekniğiyle hazırlanan kemerler de bu kentin gözdelerinden.

  Konya’da Mevlana Bileziği Mevlana türbesine yapılan ziyaretlerle Selçuklular dönemindeki kuyumculuk günlerine geri dönen Konya’da en çok rağbet gören modeller Mevlana başlığı biçiminde sikkelerle bezenen yüzük küpe ve kolyeler. Kalın ve ince tellerin örülmesiyle oluşturulan Mevlana bileziği ise kentin en çok bilinen el sanatı örneği.

  Şanlıurfa’dan frenkbağı kolye ve akıtma bilezik Kadın takılarına ‘hışır’denilen kentte ‘ahıtma’ yani ‘akıtma’ bilezikler en önemli yeri kaplıyor. Geçmişte gelinlerin başa taktıkları ‘frenk bağı’ ise günümüzde kolye olarak tasarlanıyor.

  Gaziantep’te çeşit çok Telkariden savata birçok tekniğin uygulandığı Gaziantep kuyumculuğunda gümüş başı çekiyor. Bu resim küçültülmüştür.

  Gaziantep’te gümüş işlemelerinin altına aktarılamaması ve mesleğe meraklıların azalmasıyla takı geleneği yok olma aşamasında. Kentin kuyumculuk klasiklerinden ‘hasır örme’ ise bugüne kadar gelebilen ender sanatlardan.


  hasir bilezikler.jpg
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Hasir - Hasır bilezikler - Hasir Bilezik Yapimi - Hasır Taki Yapimi Resimli Anlatim - Hasir Takilar

  Reklam  Hasır bilezikler yöreye özgü olan genellikle karadenizde trabzon ile özdeşleşen bir sanattır tabiki el işçiliği çok fazla olan hasır bileziklerde işçilik parası çok yüksektir yani altının yanında işçiliğide satınalırsınızhasır bilezik yapımı,  hasır bilezik nasıl örülür 2010,  hasır bileklik yapımı,  hasır bilezik nasıl örülür,  trabzon cebesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi