Bir Bahçe Sulama Sisteminin Pic 16F84 MCU Kullanarak Gerçekleştirilmesi

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Bir Bahçe Sulama Sisteminin Pic 16F84 MCU Kullanarak Gerçekleştirilmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Bir Bahçe Sulama Sisteminin Pic 16F84 MCU Kullanarak Gerçekleştirilmesi

  Reklam  Bir Bahçe Sulama Sisteminin Pic 16F84 MCU Kullanarak Gerçekleştirilmesi

  Forum Alev

  BÖLÜM 1

  GİRİŞ

  Mikrodenetleyicili sistemler, bugün çeşitli uygulamalarda kontrol amaçlı olarak kullanılmaktadırlar. Üretilmiş olan bir çok mikrodenetleyici, sistem tasarımında ve uygulama aşamasında sunduğu kolaylıklar, tasarım aşamasında hazırlanan programlarının simüle edilerek çalışmalarının devre hazırlanmadan kontrol edilebilmeleri ve düşük maliyetleri nedeniyle tercih edilirler. Günümüzde bu kadar popüler olan mikrodenetleyicilerin tanınması, mikrodenetleyici ile bir sistemin nasıl hazırlanacağının öğrenilmesi amacıyla mikrodenetleyici ile kontrol edilen sulama sisteminin tasarımı yapılmıştır.

  Kullanım kolaylığı ve küçük uygulamalardaki yeterliliği nedeniyle PIC 16F84 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Bölüm 2 ‘ de PIC 16F84 mikrodenetleyicisinin yapısı ve özellikleri anlatılmıştır. PIC 16F84 mikrodenetleyicisinin yazılımı Assembly dilinde hazırlanmıştır.

  Hazırlanan yazılım mikrodenetleyiciye PC‘nin seri portu ile PICPROG adlı program ile yüklenmiştir. Bölüm 3‘de PICPROG programı anlatılmıştır. Tasarlanan sulama sisteminde mikrodenetleyici bir saat devresinden aldığı zaman bilgisini işleyerek istenilen zaman diliminde sulama işlemini gerçekleştirmektedir. Sulama işleminin yapılabilmesi için selenoid valfler kullanılmıştır. Bölüm 4‘de devrenin çalışması ve yapısı anlatılmıştır.

  BÖLÜM 2

  PIC 16F84 MİKRODENETLEYİCİSİ

  Microchip firmasının ürettiği PIC I6F84 mikrodenetleyicisi kullanım kolaylığı ve uygun fiyatı nedeniyle günümüzde küçük ölçekli uygulamalarda tercih edilmektedir. Fiyatı 5-6 $ olan bu mikrodenetleyici için gerekli olan yazılım ve donanımın Microchip firması tarafından internet üzerinden verilmesi ve firmanın uygulama örnekleri ile öğretici uygulamaları sayesinde tüm dünyada PIC serisi mikrodenetleyiciler popülarite kazanmış ve uygulama alanı bulmuştur. Tüm bunların yanında dengi mikrodenetleyicilere göre daha kolay olan komut seti ve ayrıca kullanılan programlama dilleriyle (BASIC gibi) programlama olanağı sunması PİC serisi mikrodenetleyicilerin rakipleri arasından sıyrılmasını sağlamıştır.

  PIC 16F84, ismini İngilizce Peripheral lnerface Controller kelimelerinin baş harflerinden almıştır. Bire bir çevirisi, Çevresel Üniteleri Denetleyici Arabirim’ dir. RISC (Reduced Instraction Set Computer) mimarisi adı verilen bir yöntem kullanılarak üretildiklerinden PIC 16F84 mikrodenetleyicisini programlamak için kullanılan komutlar oldukça az ve kolaydır. 1980’ lerin başından beri kullanılan bir tasarım yöntemi olan RISC mimarisindeki temel düşünce, daha kolay ve az sayıda komut kullanılmasıdır.

  PIC 16F84 Flash belleğe sahip olduğu için oldukça kullanışlıdır. Çünkü enerji kesilse bile belleğindeki bilgi silinmez ve istendiğinde değiştirilebilir. PIC 16F84 mikrodenetleyicisi 1000 defa programlanabilir.

  2. 1 PIC 16F84’ ün Özellikleri

  2. 1. 1 RISC Mimarisinin PIC 16F84’ e Kazandırdığı Özellikler

  ● Sadece 35 komut ile kontrol
  ● 10 MHz’ lik çalışma hızı
  ● 400 ns’ lik komut periyodu
  ● 14 bit uzunluğunda komutlar
  ● 8 bit uzunluğunda veri yolu
  ● 15 özel fonksiyonlu donanım registeri
  ● 8 seviyeli derin donanım stack’ i
  ● 1000 defa programlanabilen Flash bellek


  2. 1. 2 Genel Özellikler

  ● 13 ayrı giriş çıkış ucu
  ● Doğrudan LED sürebilen sink ve source akımı
  ● Max. 20 mA source akımı
  ● Max. 25 mA sink akımı


  Sink akımı gerilim kaynağından çıkışa akan akım source akımı ise giriş çıkış ucundan
  toprağa akan akımdır.
  Şekil 2. 1 PIC 16F84’ ün Bacak Yapısı

  2. 2 PIC 16F84’ ün Pin ( Bacak) Bağlantıları

  2. 2. 1 Besleme Gerilimi

  P1C16F84’ ün besleme gerilimi 5 ve 14 numaralı uçlarından uygulanır. 5 numaralı Vdd ucu +5 V’ a 14 numaralı Vss ucu ise toprağa bağlanır. PICI6F84’ e enerji verildiğinde, gerilim dalgalanmalarından korunmak için 5 numaralı Vdd ucu ile toprak arasına 100 nF’ lık bir kondansatör bağlanır. PIC16F84’ ün geniş çalışma gerilimi aralığına sahip olmasına rağmen, uygulamalarda ideal olarak +5 V kullanılır. Şekil 2. 2‘ de PIC 16F84’ün besleme devresi görülmektedir.  Şekil 2. 2 PIC 16F84’ ün Beslemesi

  2. 2. 2 Clock Uçları ve Clock Osilatör Seçenekleri

  Aritmetik veya lojik işlem yapabilen her entegre gibi P1C16F84’ ün de komutları algılayabilmesi için, bir kare dalga sinyaline ihtiyacı vardır. PIC 16F84’ ün clock olarak kullanılan 2 tane osilatör bacağı vardır. Bunlar 16 numaralı, OSC 1 ve 15 numaralı, OSC2 bacaklarıdır. Clock Osilatör çeşitleri şunlardır:

  • RC — Direnç ve Kondansatör (Resistor and Capacitor)
  • XT — Kristal veya Seramik rezonatör (Xtal)
  • US — Yüksek hızlı kristal veya seramik rezonatör (High Speed)
  • LP — Düşük frekanslı kristal


  PIC 16F84 için seçilen osilatör çeşidinin, program yapılırken belirtilmesi gerekir. RC Osilatörü PIC 16F84’ ün kontrol ettiği elektronik devrenin zamanlama hususunda hassas olmadığı durumlarda kullanılır.

  Devamı.

 2. Alev
  Özel Üye

  Bir Bahçe Sulama Sisteminin Pic 16F84 MCU Kullanarak Gerçekleştirilmesi Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi