Termik Manyetik AG Devre Kesicileri

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Termik Manyetik AG Devre Kesicileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Termik Manyetik AG Devre Kesicileri

  Reklam  Termik Manyetik AG Devre Kesicileri

  Forum Alev
  FEDERAL Termik Manyetik AG Devre Kesicileri


  Termik Manyetik AG Devre Kesicileri Hakkında Genel Bilgiler;

  Giris :
  Kesici, normal işletme şartlarında devreyi kapamaya, kesmeye ve bu devrenin akımını taşımaya, kısa devre ve aşırı akım gibi normal dışı şartlarda ise devreyi otomatik olarak kesmeye yarayan mekanik bir açma - kapama cihazıdır.


  Kesicinin Çalışma Prensibi :
  Devre kesicilerin devreyi açma - kapama işleminden başka en önemli fonksiyonu; normal dışı şartlarda devreyi korumalarıdır. Koruma fonksiyonlarını kesicinin yerine getirebilmesi için cihaz içinde bazı üniteler bulunmaktadır. A.G. Devre kesicilerinin açtirma üniteleri TS 1058 EN 60947-2 standartlarında salıcı olarak tarif edilmektedir.


  Salıcılar :
  • Aşırı akım salıcıları (Aşırı akım açtırma ünitesi)
  • Düşük gerilim salıcıları (Düşük gerilim bobini)
  • Şönt salıcıları (Uzaktan açtırma bobini)

  Tüm kesiciler aşırı akım salıcıları ile donatılmıştır. Ancak düşük gerilim ve uzaktan açtırma bobini, standart bir aksesuar olmayıp, müşteri isteği üzerine kesiciye ilave edilmektedir.

  Asiri Akim Salicilari :
  Asiri Akim :Anma akım değerini aşan bütün akım değerleri aşırı akımdır.
  Aşırı Akım Oluşumu : Elektrik devrelerinde aşırı akımlar devreden çekilen gücün artması veya bir kısa devre sonucunda oluşur. Her iki aşırı akım da elektrik devreleri için oldukça tehlikelidir. Aşırı akımlar, elektrik devresinde termik ve dinamik zorlanmalara sebep olurlar.

  • Çekilen gücün artması ile meydana gelen aşırı akımlar genellikle çok yüksek olmamakla beraber anma akımının (2-3) katına kadar çıkabilmektedir.
  • Kısa devre sonucu olusan akımlar ise, elektrik devresinin özelliğine göre değişmektedir. Mesela 100 kVA’lık trafoda 3,2 kA, 2500 kVA’lık bir trafoda ise 60 kA’e kadar çikabilmektedir. Trafo, jeneratör, motor, kablo vb. gibi elektrikli cihazların aşırı akım nedeniyle oluşan ısı ile tahrip olmadan dayanabilecegi bir l²xt termik zorlanma degeri vardir. Formülden de görüldüğü gibi hem akımın değeri hem de akımın geçme süresi son derece önemlidir. l²xt değerini belli bir değerin altında tutabilmek için akım yükseldikçe akımın akma süresinin kısalması gerekir. A.G. devre kesicileri, korunacak cihazin l²xt değerinin altında devreyi açarak güvenli bir koruma sağlarlar.(Şekil-1)

  Resim1
  Aşırı Akım Salıcıları ikiye ayrılır :

  1. Aşırı yük şartlarında açan salıcılar,
  2. Kısa devre şartlarında açan salıcılar.

  Aşırı Yük Şartlarında Açan Salıcılar :
  Devreden çekilen akımın kesicinin anma akım değerini aştığı durumda çalısan salıcılardır. Genellikle ters zaman gecikmeli olarak çalışırlar. Akımın değeri arttıkça açma süresi küçülür.


  Kısa Devre Şartlarında Açan Salıcılar :
  Kısa devre akımının salıcının ayar değerini aştığı durumda devreyi çok kısa bir sürede ani olarak açan salıcılardır.


  Düsük Gerilim Salicilari :
  Elektrik devrelerinde gerilimin belli bir değerin altına düşmesi veya üç fazlı devrelerde fazlardan birinin kesilmesi çesitli cihazların yanarak arızalanmasına neden olabilir Örneğin, üç fazlı motorun fazlarından birinin kesilmesiyle diğer fazlar aşırı yüklenecek ve motor yanacaktır istenildiğinde kesiciye düşük gerilim bobini takılarak bu gibi arızaların oluşması önlenmektedir. Düşük gerilim bobini genellikle iki fazdan beslendiği için diğer fazın kontrolü bir kontaktör kullanılarak yapılır.


  FEDERAL Ürün Kataloğu 1.Bölüm Bilgisayarınıza İndirmek için Tıklayın (PDF)

  FEDERAL Ürün Kataloğu 2.Bölüm Bilgisayarınıza İndirmek için Tıklayın (PDF)
 2. Alev
  Özel Üye

  Termik Manyetik AG Devre Kesicileri Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi