PIR (Passive Infrared Sensor) Algılayıcı Sensörler - PIR Algılayıcı Sensörler - Passive Infrared Sensor

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden PIR (Passive Infrared Sensor) Algılayıcı Sensörler - PIR Algılayıcı Sensörler - Passive Infrared Sensor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  PIR (Passive Infrared Sensor) Algılayıcı Sensörler - PIR Algılayıcı Sensörler - Passive Infrared Sensor

  Reklam  PIR (Passive Infrared Sensor) Algılayıcı Sensörler - PIR Algılayıcı Sensörler - Passive Infrared Sensor

  Forum Alev
  PIR (Passive Infrared Sensor) Algılayıcı Sensörler - PIR Algılayıcı Sensörler - Passive Infrared Sensor
  PIR (Passive Infrared sensor) algılayıcılar hakkında Türkçe bilgiler ve örmek uygulama devresi bulunuyor. Hazırlayan emeği geçen kişilere teşekkürler

  Ayrıca olarak farklı bir projede PIR sensörler hakkında bilgiler verilmiş incelemenizde fayda var
  Politeknik2000PIR.pdf

  Ülkemizde hareket algılayıcıları diye adlandırılan PIR (Passive Infrared sensor) algılayıcılar bir insanın veya bir alevin ısısını algılayabilirler. İnsanlar veya sıcakkanlı hayvanlar bu tip algılayıcılar tarafından algılanabilen kızılötesi ışık üretirler. Algılayıcının ön yüzünde ısı ışınlarını IR algılayıcı üzerinde çeşitli noktalara odaklayan çok sayıda fresnel mercekleri bulunur. Algılayıcı üzerine düşen ışınlar, algılayıcı ve ona bağlı devre ile canlı var/yok şeklinde yorumlanır .

  Kızılötesi ışın dalga boyu görünebilir ışından daha uzundur. Kızılötesi ışın görünmez fakat algılanabilir.Algılayıcı ısı veya kızılötesi ışına maruz kaldığında elektrik yüklü yüzey oluşturan kristalimsi bir maddeden yapılmıştır. Kızılötesi ışınların çarpma miktarı değiştikçe oluşan elektriksel yük miktarı da değişir ve bu yük algılayıcının içine gömülü olan duyarlı bir FET ile ölçülebilir.

  PIR Algılayıcı Blok Diyagramı  Algılayıcı elemanları geniş bir kızılötesi ışın menziline sahiptirler bu yüzden algılayıcıya bir filtreleme penceresi eklenmiştir. Böylece algılama aralığı canlı organizmalara daha duyarlı olan 8- 14 μm aralığına getirilmiş olur .

  Fresnel Lens  PIR algılayıcının önüne fresnel lens takılarak algılama mesafesi 30m’ye kadar çıkartılabilir. Frensel lens fener kulesi için yapılmış bir icattır. Adını frensel lensin mucidi Augustine Fresnel’den almıştır. Lens silindirik değil çokgen şeklindedir. İnsan veya canlı hareket ettiğinde algılayıcı üzerine düşen ışık çokgen yapıdan dolayı kesilir tekrar gelir. Buradan hareketli bir canlı olduğu anlaşılır .

  Şekil 5’te gerçekleştirilen algılayıcı devresinin şeması verilmiştir. Sistem kızılötesi sinyali yükseltme devresi, karşılaştırıcı devresi, çıkış devresi ve güç devresinden oluşur.

  Şekil 5. Kızılötesi algılayıcının devre şeması 2. Alev
  Özel Üye

  PIR (Passive Infrared Sensor) Algılayıcı Sensörler - PIR Algılayıcı Sensörler - Passive Infrared Sensor Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi