Mika - Mika Nedir - Mika Hakkında Elektrik Devreleri - Mika Formülü

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Mika - Mika Nedir - Mika Hakkında Elektrik Devreleri - Mika Formülü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Mika - Mika Nedir - Mika Hakkında Elektrik Devreleri - Mika Formülü

  Reklam  Mika - Mika Nedir - Mika Hakkında Elektrik Devreleri - Mika Formülü

  Forum Alev
  Mika - Mika Nedir - Mika Hakkında Elektrik Devreleri - Mika Formülü

  Mika. Formülü FeO(OH) olan bir demir hidroksittir. Limonit ile birlikte bulunur. İğne biçiminde billurlar ya da tabakalar halinde rastlanır  Mika, çok kolay dilimlenebilen yapraksı bir silikat grubuna verilen isimdir. Misket yapımında da kullanılırlar

  Mikalar, çok ince bükülgen pullar ya da yapraklar halinde kolayca bölünebilme özellikleriyle dikkat çeker. Mikanın bütün türleri, monoklinik sistemde billurlaşır. Billursu kayaların çoğunda bulunan mika, granitin üç temel elemanından biridir. Özellikle pegmetit içinde üst üste yığılmış yapraklar halinde bulunur. Mika, ısıya karşı çok dayanıklı bir mineraldir; bu özelliğinden ve saydamlığından ötürü bazı sobalarda kullanılır. Mika aynı zamanda kusursuz bir yalıtkandır. Bu nedenle kondansatörlerin yapımında da kullanılır. Mühendislikte yağlayıcı olarak kullanımı da vardır. Mika genellikle feldspat içerisinde yoğun bir şekilde bulunur.
  Saydam, ince tabakalara bölünebilen bir madendir. Kağıt kadar ince olabilen bu tabakalar sert ve çok yüksek ısıya da dayanıklıdır. Bunun için, sobaların küçük, göz pencerelerini kapamakta, yüksek ısıda, ateşe yakın yerde çalışanların taktığı özel gözlüklerde kullanılır. mikanın belirgin bir özelliği de iletken olmayışıdır. Dolayısıyla bazı elektrik apareylerinin izolasyon (yalıtkanlık) gereken kısımlarında da mikadan yararlanılmaktadır. Böylece güven sağlanmış olur. Ruslar pencere camı yerine geniş ölçüde mika kullanmaktadırlar.

  Günümüzde mika sanayinin birçok dallarında önemli bir yer işgal etmeye başlamıştır. Bir çarpma anında parçalanıp, sürücü için tehlikeli bir durum yaratmaması amacı ile otomobil camlarının arasına da mika konmaktadır.
  Dünyadaki mika kaynaklarının en zenginleri Hindistan ve ABD'dedır. Rusya'da zengin mika kaynakları vardır.
 2. 2
  candy_girlab
  Üye

  --->: Mika - Mika Nedir - Mika Hakkında Elektrik Devreleri - Mika Formülü

  Reklam  güsel pAYLAŞIMM TEŞEKKÜRLER 3. 3
  webci24
  Yeni Üye
  a ben hep camdan misket yapıldığını zaneddiyodum... yeni öğrendim+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi