Elektrik Nasıl Çalışır?

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Elektrik Nasıl Çalışır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Elektrik Nasıl Çalışır?

  Reklam  Elektrik Nasıl Çalışır?

  Forum Alev
  Elektrik Nasıl Çalışır?

  Elektirik günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde kullandığımız, bağımlısı haline geldiğimiz bir kaynaktır. Çoğumuz için elektriksiz bir modern hayat düşünmek bile imkansızdır. Evinizde şöyle bir etrafınıza baktığınızda birçok priz görebilirsiniz. Veya kullandığınız çoğu taşınabilir cihazların pil ile çalıştığını fark etmişsinizdir. Fırtınalı zamanlar da çakan şimşeklerin yeryüzüne elektrik bıraktığını biliyorsunuz zaten.
  Öyleyse, elektriğin ardında yatan bu gizemli gerçek nedir? Elektrik nereden gelir? Nasıl oluşur? Nasıl çalışır? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

  Güç kaynaklarından elde ettiğimiz elektik birçok çeşit aleti çalıştırmamıza yarar. Gerçek şu ki elektriği çok değişik alanlarda kullanabiliriz. Örneğin;

  -Elekrik motorları elektriği hareket enerjisine çevirmede kullanılır.
  -Ampuller elektriği ışığa çevirmemizi sağlar.
  -Bilgisayarlar elektriği bilgiye çevirmemizi sağlarlar.
  -Telefonlar elektriği iletişimde kullanmamıza yardımcı olurlar.
  -Elektrikli sobalar veya saç kurutma makineleri elektriği ısıya çevirmemizi sağlarlar.

  Modern insanların elektriksiz bir hayat sürdürmeleri neredeyse imkansızdır. Elektrik yokluğunda ısınmak için sobalara, yemek yapmak için ateşle çalışan fırınlara, aydınlatma için mumlara, iletişim için güvercinlere veya mektuplara ihtiyaç duyardık.

  Elektrik, atomun yapısında bulunan electronlar ile başlar. Eğer atomun yapısına bakarsanız bir veya daha fazla elektron olduğunu görürsünüz. Elektronlar negatif yüklü parçacıklardır.

  Birçok malzemede elektronlar, atoma sıkı bir bağ ile bağlıdır. Tahta, cam, plastik, seramik, hava, pamuk gibi malzemeler elektronların atomla birlikte olduğu malzemelere örnektir. Bu tür malzemelerde elektronlar atoma sıkı bir şekilde bağlı olduklarından hareket edemezler. Ve bu yüzden bu cisimler elektriği iyi iletemezler. Bu tür cisimlere elektriği yalıtan cisim denir.

  Bir çok metal deelektronlar atomdan kolayca ayrılabilir. Bunlara serbest elektronlu cisimler denir. Altın, gümüş, bakır, aliminyum, demir bu tip cisimlere örnektir. Hareket eden elektronlar sayesinde elektrik bir noktadan diğer noktaya kolayca iletilebilir. Bu tür cisimlere elektriği ileten cisimler denir.

  Elektrik, hareket etmek için iletken maddeler e ihtiyaç duyar. Ayrıca elektriği iletken maddeler üzerinden hareket ettirmek için birşeylere ihtiyaç vardır. Elektrik harketini sağlayan yöntemlerden biri de elektrik üreteçlerinin kullanımıdır.  Elektrik Üreteci(Generator)

  Bir elektrik üreteci(generator) elektronları hareket ettitmek için mıknatıs kullanır. Elektrik ile mıknatıslar arasında bir ilişki vardır. Eğer, elektronların bir kablo boyunca hareket etmelerini sağlarsanız, kablonun etrafında magnetik bir alan oluşacaktır. Benzer olarak, eğer bir mıknatısı kablonun yakınında hareket ettrirseniz, kablo içindeki elektronların hareket etmelerine sebep olacaktır. Böylece elektriğin bir noktadan diğer bir noktaya taşınması mümkün olur.
  (Bu makale kaynak gösterilmeden kullanılamaz. www.nasilcalisirlar.com) 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Elektrik Nasıl Çalışır?

  Reklam  bilgilendırme için çok teşekür ederım açıklayıcı olmuş lakın benım bır surum olucak 0,25bakır tel sarıyorum ortasında mıklatıs çevırmem ragmen volt metreyle ölçtügümde 1 volt bıle alamıyorum bunun ılmı nedır çözemedım yardımlarınız ıcın sımdıden tşk ederım 3. 3
  Ziyaretçi
  sarım sayısını arttırırsanız daha fazla üretebilirsiniz.+ Yorum Gönder
elektrik nasıl çalışır,  elektirik nasıl çalışır,  elektrik nasıl kullanılır,  elektrik neyle çalışır,  elektrikli aletler nasıl çalışır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi