PLC Kontrollü Şişe Dolum Otomasyon Sistemi Tasarımı

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden PLC Kontrollü Şişe Dolum Otomasyon Sistemi Tasarımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  PLC Kontrollü Şişe Dolum Otomasyon Sistemi Tasarımı

  Reklam  PLC Kontrollü Şişe Dolum Otomasyon Sistemi Tasarımı

  Forum Alev
  PLC Kontrollü Şişe Dolum Otomasyon Sistemi Tasarımı Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Bölümü'nde endüstriyel otomasyon eğitimine yönelik olarak hazırlanmış bir çalışma sunulmuştur. PLC'lerin otomasyon sektöründe nasıl ve ne amaçla kullanıldığını göstermesi açısından, örnek bir proje olarak şişe dolum otomasyonu projesi gerçekleştirilmiştir

  . Son yıllarda endüstriyel üretim tesislerinin kontrol devrelerinde programlanabilir mikro-işlemci tabanlı cihazların yoğun olarak kullanılmakta olduğu ve yurdumuzda da bu yöndeki eğilimin hızla arttığı gözlenmektedir. Bu cihazlar, Programlanabilir. Kontrolör (Programmable Controller - PCs), Programlanabilir Lojik Kontrolör (Programmable Logic Controller - PLC) veya Programlanabilir Otomasyon cihazları olarak anılmaktadır. Bu cihazların yurdumuzda ilk olarak PLC adı altında girmeleri nedeniyle, bu konuda çalışan teknik elemanlar genellikle PLC adını kullanmayı tercih etmektedir. Fakat bu cihazların lojik bağlantılara dayanan kumanda işleminden başka, içerdiği bazı matematik fonksiyonlar ve PID gibi kontrol modülleri ile geri beslemeli kontrol sistemlerinde de kullanıldığı görülmektedir. Bu nedenle, bu cihazlara Programlanabilir Kontrolör (PCs) denilmesini savunanlar çoğunluktadır. Programlanabilir Kontrolöre kişisel bilgisayarlara verilen kısaltma ismi PC ile karıştırılmaması için "s" takısı eklenmiştir. Birçok PLC üreticisi firmanın bu ismi kullanma eğilimi gittikçe artmaktadır. Sadece lojik fonksiyonları içeren makinelere PLC denilmesinin daha uygun olduğu söylenebilir.
  PLC'lerin İşlevleri ve Diğer Kontrol Sistemleriyle Karşılaştırılması Kontrol sistemlerinde belli lojik bağlantıların yapılması gerekir. Belirli girişlerin sağlanması ya da sağlanmaması durumunda, sisteme ait durumun değiştirilmesi için bazı çıkışların üretilmesi gerekir. Bu da PLC'ler tarafından sağlanır. PLC'lerin bu görevi yerine getirebilmesi için, aşağıdaki işlevleri gerçekleştirmesi gerekir: - Temel ve kombinasyonel lojik ifadeler (AND, OR, AND.NOT, OR.NOT) - Zamanlama işlevleri - Sayıcı işlevleri Bunlardan başka; değişik transfer ve matematiksel işlevleri, oran, integral ve türev (proportional, integral, derivative - PID) işlevlerini gerçekleme kapasitesine sahip, programlanabilir kontrol cihazları da vardır.
  PLC'lerin Röleli Kontrol Sistemleriyle Karşılaştırılması - Kontrol devresinin işlevi yazılımla sağlandığından, kontrol devresini tasarlamak, röleli bir devrenin tasarımından daha kolaydır. - Bütün kontrol işlevleri yazılımla gerçekleştiğinden, farklı uygulama ve çalışma programlarını sağlamak son derece kolaydır ve donanımın değiştirilmesine gerek kalmaksızın yazılımın değiştirilmesi yeterlidir. - Röleli kontrol devrelerine göre çok daha az yer kaplarlar. - Küçük kontrol devrelerinde röleli kontrol sistemi daha ucuz olur. - Güvenilirliği yüksek, bakımı kolaydır. Devrelerde arıza aramayı kolaylaştırır. - Bilgisayarla ve diğer kontrolörle haberleşme olanağı vardır. Bu özelliği, bilgisayarlı otomasyon iş işlemine olanak sağlar. - Arıza yapma ihtimali azdır. Bir PLC için arızalar arası ortalama süre yaklaşık olarak 8000 saattir. - Kötü çevre koşullarında, özellikle tozlu ortamlarda, röleli kumanda devrelerine göre daha güvenlidir.
  PLC ile Bilgisayarlı Kontrol Sistemlerinin Karşılaştırılması PLC'lerin çalışma ilkeleri bilgisayarların çalışma ilkelerine çok benzer. Ancak bu sistemleri birbirinden ayıran birinci etken, PLC'lerin endüsriyel üretim sistemlerinin çalışma bölgelerinde bulunan yüksek derecede elektriksel gürültü, elektromanyetik parazitler ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı olarak imal edilmesidir. Bilgisayarlar ve mikro-işlemciler, bu çevresel etkenlere daha az dayanıklılık gösterir.
  İkinci önemli farklılık ise; PLC'lerin programlama, kullanım ve arıza arama yönlerinden daha uygun olanaklar sunmasıdır: PLC'lerde hatalar tahmin edilebilir ve bunlar emniyetli şartlarda oluşan hatalardır. İster DOS ister WINDOWS tabanlı bilgisayarlarda ise, hata oluşumunu algılamak çok daha zordur. Bilgisayarlar kilitlenip kalabilir, yazılımın bir noktasında bloke olabilirler. Ayrıca gerçek zaman (real-time) kontrolünde de günümüz bilgisayarları, işletim sistemleri itibariyle yetersiz kalmaktadır. Diğer bir fark, PLC'lerin bir programı baştan sona doğru akan bir şekilde koşturmasıdır. Bilgisayarlarda ise, programlar değişik sıralarda çok esnek bir şekilde çalıştırılır.
 2. 2
  recoba61
  Yeni Üye

  --->: PLC Kontrollü Şişe Dolum Otomasyon Sistemi Tasarımı

  Reklam  kardeş şişe dolum sisteminin plc kodları lazım yardımcı olursanız sevinirim.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi