Paralel port ile Röle Kontrolü

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Paralel port ile Röle Kontrolü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Paralel port ile Röle Kontrolü

  Reklam  Paralel port ile Röle Kontrolü

  Forum Alev
  UYGULAMA 01: 12 Voltluk Röle Devresi
  Daha önce geliştirdiğimiz uygulamalarda akım olarak sadece +5 Voltu kullandık. Şimdiki uygulamamızda +5 Voltluk akım ile +12 Voltluk akımı yöneteceğiz ve 12 Voltluk RÖLE mizi çalıştıracağız. Bir önceki uygulamada 5 Voltluk röle yerine 12 Voltluk röleyi kullansaydık, röle aktif hale geçmeyecekti. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bunun sebebi röledeki elektromanyetik mıknatısın paleti kendine çekebilmesi için ihtiyacı olduğu akımın yetmemesi olacaktı.  Bu devremizde kullanacağımız malzemeler şunlardır;

  4.7K Direnç (R1)
  BC547 Transistör
  1N4007 Diod (D1)
  12Volt 10A-250v Röle
  Board (Delikli montaj plakası)
  Transistörler elektroniğin ve bilgisayarın en temel elemanlarıdır. İnsanların yapı taşları nasıl hücreler ise, transistörler de işlemcilerin yapı taşlarıdır. Tam çalışma prensipleri biraz karışıktır. Bir NPN transistörün BEYZ, EMİTÖR, KOLLEKTÖR adında üç tane bacağı vardır. Dolayısıyla üç farklı bağlantı şekilleri vardır; Ortak Emitör, Ortak Beyz, Ortak Kollektör.
  Devrede kullanacağımız NPN tipi Bi-Polar transistördür. Uzun süre transistörler ile çalışmadıysanız, hangi bacağının beyz, hangisinin emitör olduğunu bulmak kolay olmayacaktır. Bunun için size BC547 NPN tip transistörünün bağlantı şeklini ve alttan baktığınızda hangi bacağının hangi uç olduğunu şekilde gösteriyorum.
  Yine de dikkatli bağlamanızı öneriyorum çünkü bacaklarına göndereceğiniz yanlış voltaj ile transistörü havaya uçurabilirsiniz ve inanın ki patladığı zaman parçasını bile bulamazsınız. Eğer acemi iseniz size tavsiyem 12 Volt kullanacağınız transistörlü devrelerde devreye akım vermeden önce üstünü cam yada plastik bir kab ile örtün yada gözlük takın. Yanlış akım verirseniz çok büyük bir patlama olmayacaktır tabiki en fazla ÇIT diye bir ses duyarsınız ve transistör bir yerlere fırlar. Fakat çok düşük bir ihtimal de olsa transistörün gözünüze girmemesi için tedbir almakta fayda var.  Bu devrede kulanacağımız diğer devre elemanı da diodtur. Diod genel anlamda sadece bir yönde akım geçiren bir devre elemanıdır. Anot (A) ve Katod (K) olarak iki elektrodu vardır. Anoda ARTI (+) , Katoda EKSİ (-) gelecek şekilde (doğru polarma) diyoda gerilim verildiğinde akım geçirir. Diğer durumda ( ters polarize ) ise akım geçirmez. Led diodlar ise doğru polarma altında uçlarına uygulanan gerilimle doğru orantılı ışık yayan bir elemandır. Diodun simgesindeki üçgenin çizgili kısmı katot (-) kutbunu gösterir. Diodu bağlamadan önce hangi yönde akım geçirdiğini voltmetrenizle ölçün. Ters takmanız devrenizin çalışmamasına yol açabilir.

  İhtiyacımız olan tek bir şey kaldı o da 12 Volt. Bildiğiniz gibi paralel port üzerinde +5Volt akım var. Fakat bilgisayarın güç sağlayıcı adaptörü bize + 12 Voltu sunmaktadır. Resimdeki hard disk güç kablosunda, sarı renkli kablo üzerinde +12 Volt elektrik vardır. Tahmin edeceğiniz gibi bunun için bilgisayarınızın içini açmanız gerekmektedir. Bu karar tamamiyle size kalmış. İsterseniz harici 12 Voltluk bir adaptör de kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta +12 Voltu devreye bağladıktan sonra, toprak için gereken kısma - 12 Volt bağlamamanız. Böyle bir bağlantı hatası az önce bahsettiğim transistör patlamasına yol açabilir.
  Şimdi devrenin nasıl çalıştığına bakalım;


  +12 Voltluk akım rölenin ayaklarından birine gidecektir. Akım, rölenin diğer bacağından toprağa ulaşamadığı için röle aktif hale geçmeyecektir. Transistör data pininden gelen +5Volt sayesinde tetiklenecek ve kollektör-emitör (CE) iletime geçecektir. Dolayısı ile rölenin ucu toprağa ulaşabilecek ve aktif hale geçecektir. D1 diodu, yüksek voltaja karşı portunuzu koruma amaçlıdır. Rölemizi açıp kapatmak için Visual Basic kullanacağız. Kullanmamız gereken komut yine OUT komudu.

  Paralel portun 2 numaralı bacağının yani DATA portunun 0. pininin lojik değerini "1" yapmak için kullanmamız gereken OUT komudu aşağıdaki parametreleri içermelidir.

  OUT &h378,1

  Buradaki &h378 paralel portumun BASE adresinin HEX değeri. Özellikle adreslemelerde kullanılan HEX sayı alfabesini daha ileride anlatacağım. İkinci kullandığım parametre olan "1" ise paralel porta "00000001" değerini gönderir. Böylece 8 tane DATA pininden ilkinin (DATA0) lojik değeri "1" olur. Örneğin DATA0 yerine DATA3 'ü kullanmak iteseydik porta "00001000" değerine 10 luk sayı sisteminde karşılık gelen "8" değerini göndermemiz gerekirdi.

  Bu komut sayesinde DATA pininin lojik değeri "1" olduğu sürece RÖLE aktif halde kalacaktır. RÖLE 'yi tekrar pasif hale getirmek için röleyi bağladığımız data pinin lojik değerini "0" yapmalıyız. Bunun için,

  OUT &h378,0

  komudunu kullanabiliriz.
 2. Alev
  Özel Üye

  Paralel port ile Röle Kontrolü Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi