0-18 Volt Regüleli Adaptör Nedir - 0-18 Volt Regüleli - Adaptör Şeması

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden 0-18 Volt Regüleli Adaptör Nedir - 0-18 Volt Regüleli - Adaptör Şeması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  0-18 Volt Regüleli Adaptör Nedir - 0-18 Volt Regüleli - Adaptör Şeması

  Reklam  0-18 Volt Regüleli Adaptör Nedir - 0-18 Volt Regüleli - Adaptör Şeması

  Forum Alev
  0-18 Volt Regüleli Adaptör - 0-18 Volt Regüleli Adaptör Nedir - 0-18 Volt Regüleli - Adaptör Şeması  Bu devre, geliştirdiğim ve 2 yıl kadar kullandığım adaptöre aittir. Adaptör, 0-18 volt aralığında regüle edilmiş ortalama 2 Ampere kadar güçte çıkış verebilmektedir. Devrede akım kontrolu için N2 LM393 entegresi kullanılmıştır. Bu devrede özellikle akım kontrolu genellikle pek çok devrede kullanıldığı gibi değildir. Pek çok devrede kullanılan yöntem akımı bir noktada sabit tutmak için voltajı azaltma ve watı (gücü) sabitleme şeklindedir. Bu devrede ise, çekilen akım ayarlanan değere ulaştığında adaptör stand-by'a geçiyor ve çıkışı kapatıyor. Çıkıştan yük kalktığında ise tekrar ayarlanan voltaj değerinde çıkış veriyor. Bu devrede akım sınırı aşılırsa çıkışı kapatıyor ama çıkış kapandığı anda yük kalkmış oluyor. Yük kalktığı için tekrar çıkış veriliyor. Bu da çıkışın bir açılıp bir kapanmasına yol açıyor. Eğer akım sınırınız adaptörün sınırını aşmıyorsa bir sorun yoktur. Aşarsa adaptörün çıkışı adeta bir flip-flop gibi olmaktadır. Bu ise bir kusur değil devremizin özelliğinden kaynaklanmaktadır.

  Devrede kullanılan N4 4013 ve N1 LM393 entegreleri ile adaptöre Stand-By özelliği kazandırılmıştır. N3 LF353 entegresi ise hata amplifikatörü olarak kullanılmıştır.

  P2 poatnsiyometresi ile voltaj ayarı yapılmaktadır. P3 potansitometresi ile de akım sınır ayarı yapılmaktadır.

  Devrenin girişinde olması gereken AC trafo ve diyot kondansatör grubu çizilmemiştir. Devrede kullanılan BDX53 transistörü 45 voltluktur. Bu transistörün yerine BDX53C (100V) kullanabilirsiniz. Devrede kullanılan opampların beslemesini +30 Volta bağlayınız.

  Devre şeması:  Şemayı büyük olarak görmek için
  Tıklayınız
 2. Alev
  Özel Üye

  0-18 Volt Regüleli Adaptör Nedir - 0-18 Volt Regüleli - Adaptör Şeması Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
regüleli adaptör nedir,  regüleli ne demek,  adaptor semasi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi