Projeksiyon - Plazma - Slayt Satın Alırken

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Ev Elektroniği Bölümünden Projeksiyon - Plazma - Slayt Satın Alırken ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Projeksiyon - Plazma - Slayt Satın Alırken

  Reklam  Projeksiyon - Plazma - Slayt Satın Alırken

  Forum Alev
  rojeksiyon - Plazma - Slayt Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Önemli Ayrıntılar

  Çözünürlük: Çözünürlük bir görüntüdeki görülen detayı ölçer. Bilgisayarlar için çözülüm piksel adediyle ifade edilir ve ekranda yatay ve dikey olarak, ve şu da önemlidir ki projektörünüzün bilgisayar sisteminizin çözülümüyle uygun olması gerekir. VGA 640x480 çözülüm gerektirir,S-VGA 800x600, XGA 1024x768. Standart 13” ekran Macintosh 640x480 çözülüm kullanılır, fakat 17” Mac ekranın tam ekran göstermesi için 832x624 gerekir. Mühendislik çalışma istasyonları daha yüksek çözülümler gerektirebilir. Bu sebep için
  üç-tüp projektör sistemlerinin çözülümleri normalde scan oranının aralığı olarak ifade edilir, kullanmakta bulunduğunuz çalışma istasyonu veya özel grafik kartınıza uyumlu kılabilmek için.

  Video için, çözülüm bir test örneğinin üstünde her inçlik arada gözüken çizgi adedi olarak ifade edilir.Video çözülüm ayrıntısı(yatay bilgisayar çözülümüyle aynı değildir ve daha fazla projektörün elektronikleri tarafından tayin edilir, LCD panosundan hariç) bekleyebileceğiniz video kalitesinin kapsayıcı bir şekilde dolaylıda olsa gösterir.

  Parlaklık: LCD projektörleri karşılaştırmaya başladığınızda parlaklığı ANSI LÜMEN cinsinden bilmeye ihtiyacınız vardır. (geçerli takdir standardı, ve lütfen not edin ANSI olmayan terimlerle ifade edilen lümenler karşılaştırılamaz. Kabaca 600-800 ANSI lümen sınıfı 100” (203cmx152cm) ile 150” (295cmx221cm) diyagonal ekranda ışıklar kısıkken iyi çalışır, fakat daha büyük ekrana gittiğiniz zaman1000 ANSI lümene ihtiyaç vardır. Işıklı şartlarda projektörü kullanacaksanız 1500 ve daha fazlasını arayanız. En iyi şans için pazarlama elemanına sormanız gereken LCD projektörü size gösterirken sizin göreceğiniz şartlar altında göstermesi.

  Ağırlık ve hacim: Küçük hacimle görüntü kalitesi arasında sık sık da olsa bir ticari bağlantı vardır. Eğer yaptığınız iş, projektörünüzle programınızı bir ziyaretten başkasına götürmesine bağlıysa, en iyi şansınız çok ince, kompak, bir cihaz olmalı. Fakat çok küçük cihazlar emsallerine göre daha pahalıdır. Cihazı kullanma sıklığı da önemlidir. Pahalı bir multimedia ürününün bir dolapta veya araba bagajında beklemesi uygun değildir.Kimileri 3-4 kilogram ağırlığındaki bir LCD projektörün, fiyat ve parlaklık açısından bakıldığında , hala kolay taşınabildiğini karar verir.Eğer projektörü bir şeyin üstüne koyacaksanız veya tavana monte edecekseniz hacmin önemi azalır.

  Video kaynağınız: S-video’mu göstermeniz gerekiyor yoksa sadece standart kompozit video mu? Üniteyi yurt dışına götürür müsünüz( ve nitekim PAL, NTSC veya SECAM sinyallerini kabul etme yeteneği ve yurtdışındaki elektrik gücü)? Projektörünüzün videonuzun çözünürlüğü nedir? Daha yüksek video çözülümü üreten projektörler, daha net ve temiz görüntü üretirler.
  Yeni dijital video sistemlerine uygun video girişi birçok projektörlerde vardır. Böylece DVD oynatıcılarına, dijital TV alıcılarına ve VCR’lara direkt bağlantı yapılmaktadır. Önemli bir not: Herhangi bir projektör dijital TV sinyallerini gösterebilir.HDTV berraklığı avantajını kullanmak istiyorsanız, daha yüksek video çözünürlüklü projektöre ihtiyacınız vardır.

  Görüntü Oranı- Dijital TV formatlarıyla daha da önem taşıyor, projektörünüzün kaynaktan aldığı görüntü oranını aynen göstermesi önemlidir. (4:33 16:9 gibi). Bir çok bilgisayar ve video görüntüleri 4:3 .Fakat geniş ekran filmleri ve HDTV formatları 16.9 kullanılır ve SXGA 4:3 ekranda göstermesine rağmen, gerçekte 5:4 oranı kullanılır.

  Lamba tipi: Çoğu LCD projektörler UHP lamba kullanılır, buda çok beyaz bir ışık verir ve faydalı ömrü de 750-2000 saattir(projektör modelinize dayanaraktan).6000 saatlik ampul de yapılmıştır. Günümüzde bazı cihazlar, ekonomi modu kullanarak, parlaklığı biraz kısarak, lamba ömrünü % 50 arttırmaktadır. Tipik olaraktan aniden yanmazlar fakat yavaş yavaş donuklaşır, değiştirme zamanının geldiğinde cihazınız, uzunca bir süre uyarı verir.

  Kontras Oranı: Projektörünüzün üretebildiği en koyu siyah ile en parlak beyazın arasındaki farkı ölçer, önemli bir ayrıntıdır.Kontrast oranının fazla olması tercih sebebi olmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse 1200 ansi lümenlik 100:1 kontrastlık cihazın görüntüsü, 1000 ansi lümenli 400:1 kontrast oranlı bir cihazdan daha kötüdür. Kaç tane renge ihtiyacınız var, bir zamanlar önemliydi, artık konu değil. Bütün LCD ve diğer projektörler 16.7 milyon rengi kullanır.

  Faydalı özellikler:

  Ana özelliklerinin dışında düşünmek isteyeceğiniz LCD projektörünüzün içinde bulunması gerekenler:

  “İntelligent Resizing Technology” Akıllı beden ayarlama teknolojisi (başka ismi “akıllı kompresyon” ve başka isimler) yüksek çözülümlü bilgisayar görüntülerini düşük çözülümlü LCD ye aktarır. Bu işlem sade “kompresyondan” çok daha iyi çalışır, tüm görüntüyü çok yüksek kabullenilir pürüzsüz netlikte gösterir. Sadece bir adım yukarı gitmekle en iyi çalışır. 800x600 projektör kullanarak çok iyi 1024x768 görüntüleri alabilirsiniz, fakat 1280x1024 fark edilebilir ise donuktur.

  Direkt dijital video girişi: (dijital video çıkışı bir bilgisayarla kullanıldığı zaman), projektörün görüntü kalitesini arttırır dijital RGB analog RGB sinyaline çevirme ihtiyacını ortadan kaldırmakla bunu da çoğu projektörler ve ekranlar kabullenir.
  .Video hat doubler (veya scan doubleri) Dikey çözülüm adedini arttırır standart 525- çizgiden 1,050 çizgiye. Her scan çizgisini tekrarlayarak bunu yapar, netice de daha berrak bir resim çıkar.

  Önemli not: Çizgi doublingi bir projektörün çözülümünü etkilemez, genellikle çözülüm yatay terimlerle belirtilir.

  Keyston Kontrol: Düzlem kontrol, projektörün ekseninin ekranın orta ekseninden uzakta olmasından kaynaklanan görüntünün yamuk şeklinde olması, yani pozisyon dikdörtgen çarpıklığı düzeltir. Keystone kontrol düzeltmesi gerçek bir artıdır, gerçi hemen hemen tüm projektörler en azından sabit düzeltici faktörü vardır, bu özellikte ekranın merkezinin altına projektörü koymanızı sağlar.

  Motorlu zoom-focus: Cihaza yaklaşmadan uzaktan kumandayla odaklamanızı veya zoom yapmanızı sağlar.(en iyi incelik için)

  Fare kontrolü: Kablosuz uzaktan kumandayla bilgisayarınızın faresini çalıştırır. Eğer bilgisayarınızda USB fare bağlayıcısı varsa USB uyumlu fareyi tanıyacaktır, bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra taksanız bile.

  Ekran Çıkışı: Görüntü projektörden verilirken bilgisayar ekranınızı görmenizi sağlar.

  Çoklu Girişler: Birden fazla bilgisayar veya video kaynağının aynı anda bağlanarak, isteğinize göre aralarından seçmenizi sağlar.

  Ses yükseltici ve hoparlörler: Çoğu projektörlerin ses sistemi vardır, fakat kalite farklı olabilir.Yinede (ekonomikte) hafif bir ses sistemi ilave etmek büyük guruplarla kullanırken, ve böyle şayet yaparsanız ses kaliteniz herhangi bir projektöre yerleşmiş olandan çok daha iyi olur.

  AYRINTILARIN ÖTESİNDE:

  Bazı karşılaştırmalar vardır ki, bir ayrıntı kağıdından bunları yapmak çok zordur(ve zaman zaman ayrıntıların ölçümleri aynı şeyler baz alınarak her zaman yapılmış olmayabilir) Gerçekte projektörü görmeye ihtiyacınız vardır.

  Renk berraklığı: Kaç rengin haricinde ünite ince renk tonlarını nasıl ifade ediyor, mesela cilt tonlarını? Fotoğraflar veya videolar ne kadar temiz?

  Eşit ışıklandırma: Görüntüde sıcak noktalar var mı veya köşeden köşeye eşit temiz bir parlaklık mı var? Odaklanma ortadan kenara doğru istikrarlı mı?

  Farklı Çözünürlük: Eğer 1024x768 projektörüyse, 800x600 görüntüleri ne kadar iyidir? Herhangi bir çözülüm ticari faydaları size yarıyor mu? Tam tersi, 800x600 projektöre 1024x768 bağlayın ve sonuca bakın.

  Güvenirlik: Kritik bir sunum süresince projektör çalışacak mı?Üreticisinin iyi bir itibarı var mı?Uzun ömürlü bir lamba kullanıyor mu? Garantisi nedir? UL listesinde midir?

  Servis desteği: Bozulduğu zaman ne kadar süre projektörsüz kalabilirsin?Kritik bir toplantı olduğu zaman ve ihtiyaç duyarsan aldığın şirket destek verir mi?

  CRT’ ye karşı LCD projektörler:

  Bugün çok az tartışma var: Uygulaması ne olursa olsun müşterilerinin çoğu LCD projektörlerini seçiyor.Genellikle LCD ünitelerinin esas avantajları, maliyet servis desteği ve parlaklığı, ve çok iyi görüntü sağlaması.Yinede CRT projektörleri ile daha iyi sonuçlar sağlayabilir, şayet birden fazla çözülüme sahip bilgisayarlardan projektörü kullanırsanız. CRT’ler daha iyi video sağlar, çünkü daha iyi ve doğru renkli ve gri ton sunarlar. LCD projektörleri kadar parlak olmasalar da CRT’ler gölgeler aydınlıklar arasında çok daha geniş bir alan sunarlar. Bu sebeple söylendiğinden daha parlak görünürler.

  Plazma gösterişlere genel bir bakış:Gaz plazma teknolojisi yeni bir yoldur. Esasında plazma üniteleri CRT ekranları görüntüsünde ve parlaklığındadır, fakat ışıktan etkilenmez ve ince oldukları için herhangi bir duvara asılabilirler. Bu birleşim ışıklandırma şartlarının da bir ekranı gerektirdiği yerde onları ideal kılar, fakat izleyici miktarı göz önüne alınırsa projektör öne çıkar. LCD ekranlar gibi plazma ekranları köşelerde çarpıklık sergilemezler, berraklık kaybetmezler.160 derece izleme alanına sahiptirler.

  Plazma ekranları nasıl çalışır?

  Plazma ekranları çoğunlukla CRT ekranları gibi çalışır, fakat fosfor kaplanmış bir tek CRT yüzeyi yerine onlar yassı hafif bir yüzeyin üstünde milyonlarca cam kabarcıklarıyla matrisleyerek kaplanmıştır, ve her biride fosforla kaplanmıştır. Sonuçta bu fosforlar doğru bir kalıpla hareketlendirilerek bir görüntü yaratır.

  Plazmanın avantajları nelerdir?

  Plazma ekranların CRT bazlı ekranların üstünde birkaç avantajı vardır.
  İnce ve hafif: Sadece 8.8 cm ila 13 cm kalınlıkta ve 25-60 kg civarında, herhangi bir duvara çok kolay asılır veya uygun standlara konulabilir.

  Çok parlak: Çevreleyen ışığa daha az hassas bir çok LCD projektörlerine göre plazma ekranlarında kontrast ve parlaklık daha fazladır.

  160° izleme konisi: Odanızın geniş olduğu zaman idealdir, izleyiciler uzaktan ve normalinden açık eksenden de ekranı izleyebilirler.

  Sabit ve çarpıklık serbest: Manyetik alanlardan etkilenmez; bir çok uygulamada CRT ekranlarının veya LCD projektörleri problem çıkarır. Görüntü daima mükemmeldir, merkezde, sadece merkezde değil, köşelerine kadar aynıdır.

  PLAZMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

  Bu yeni teknolojinin bahsetmeye değer birkaç dezavantajı vardır.

  Maliyet: Plazma LCD projektörlere göre daha pahalıdır. Sadece bu sebep den dolayı plazma herkes için uygun olmayabilir. Bir çok yeni teknolojide olduğu gibi fiyatlar düşmektedir.

  Ekran izi: Sürekli kalan logo, hep aynı tip ekran, iki ile üç sat boyunca her bir seferinde aynı görüntüyü göstermek için uygun değildir, ekranda iz kalır. Fakat uygun tedbirlerle, ve bazı durumlarda bir ekran koruyucusuyla, sorun çözülür.

  Çözünürlük sınırlamaları: Plazmalarda da LCD veya DLP projektörlerinin çözünürlük problemlerinin aynısı gözlenir. En iyi görüntüleri kaynağınızın çözünürlüğü ile ekranınızın gerçek çözünürlülüğü uyarsa alırsınız. Fakat LCD’ler de olduğu gibi plazmalar da bünyelerinde kompresyon veya genişleme şemaları bulundurur, otomatik olarak diğer çözülüm kaynaklarını kendi çözülümlerine ayarlarlar, ve çoğu müşteri tatmin olur. Yinede eğer uygulamanız için berraklık kritikse ve bir çok çeşit bilgisayar kaynakları kullanacaksanız yüksek çözünürlük gereksiniminiz varsa, CRT bazlı bir ünite sizin için daha iyi olabilir.

  Plazma seyyar değildir. Bu ekranlar 30-60 kilogram ağırlığındadır. Ekran en ufak darbede çatlar veya kırılır. Eğer bir plazma ekranla seyahat etmek istiyorsan, iyi bir nakliye kasasına yatırım yapmayı planlamanız gerekir. Plazmalarla ilgili plazma ünitelerinin ömrünün uzun olmadığına dair yanlış bir kanı vardır, doğru olmadığı ortaya çıkmıştır.. Esasen plazma ekranların tahmini ömrü (Sony’e göre) 30,000 saat civarındadır- çevirdiğimizde aşağı yukarı 15 yıla denk gelir günde 8 saatten haftada 5 günden.
  PLAZMA EKRAN NASIL ÇALIŞIR?

  Plazma ekranları CRT ekranlarına çok benzer bir şekilde çalışır, fakat tek CRT yüzeyinin fosforla kaplı olması yerine, yassı, hafif bir yüzey matrisli küçük cam kabarcıklarıyla kaplanmış her birinde gaz şeklinde plazma ve fosfor kaplanmış madde bulunmakta. Bu matristeki piksellerin her biri aslında üç tane daha alt-pikselden oluşur, kırmızı yeşil ve mavi renklere tekabül eder.

  Bir CRT ekranında, uzun resim tüpünün arkasından bir elektron ışını gönderilir, ön yüzeydeki fosfora vurunca da ışıldamasına neden olur. Karışık devre ve yüksek voltaj yansıtma bobinleri gerekir, nişanlama, odaklama ve ışını hareket ettirme bütün bir görüntüyü yaratabilmek için.

  Plazma ekranlar yüksek voltajlı yansıtma bobinleri ihtiyacını eler ve de bir CRT’ nin uzun boynunu.Bir yassı plazma ekranının içinde, matrisin uygun parçalarının içinden dijital kontrolle elektrik akımı geçer, bu da kabarcıkların içindeki plazmanın ultra violet ışınlar vermesini sağlar. Bu ışınlarda kabarcıkların fosfor kaplanmasının uygun renkte ışıldamasını sağlar.
  Bir slayt projektörü nasıl seçilir?  Slayt projektörlerini teknik özelliklere bakarak karşılaştırmak umduğunuzdan biraz daha zor olabilir, çünkü en fazla karşılaştırmak istediğiniz kalemler-görüntü kalitesi, parlaklık ve güvenirlik ayrıntılarda verilmiyor. Diğer yandan ise teknoloji o kadar ilerlemiş bulunmaktaki bu üç kalem artık gerçekte büyük bir konu değil.

  Profesyonel kullanım için üretilmiş bir projektörü incelerseniz ana soru şu olur: İstediğiniz özellikler karşısında bütçe imkanlarınız.

  EN ÖNEMLİ AYRINTILARI

  Seçeceğiniz yeni projektörünüzün merceklerinin odak uzunluğu, herhangi bir mesafeden doldurabileceğiniz ekran ebadını belirler. Alttaki tablo değişik ekranlar ve odak uzunlukları için gerekli olan ortalama projeksiyon mesafesini gösterir (film yüzeyinden ekrana kadar)

  EKRAN GENİŞLİĞİ:

  Mercekler 60” 70” 84” 96”
  35mm. 5.2 6.0 7.3 8.3
  50mm. 7.4 8.6 10.4 11.9
  90mm. 13.3 15.6 18.7 21.3
  100mm 14.8 17.3 20.7 23.7
  150mm. 22.2 25.9 31.1 35.6
  200mm. 29.6 34.6 41.5 47.4
  250mm. 37.0 43.2 51.9 59.3

  Çoğu insanlar projektörlerini değişik odalarda değişik zamanlarda kullandığı için zoom mercekler çok popülerdir.
  Eğer projektörünüzü bir çözme ünitesi veya çoklu-görüntü programcısıyla kullanmayı planlıyorsanız uyumluluğu incelemek gerekir

  Slayt değiştirme zamanı: Her slaytın projektör kapısından giriş ve çıkış evresi için gerekli olan asgari zamanı işaret eder. Şayet projektörünüzü çoklu görüntü programıyla kullanmayı planlıyorsanız bu özelliğin üzerinde durulması gerekir.


  FAYDALI ÖZELLİKLERİ

  Uzaktan kumandadan –varsa-odaklama çok faydalı olabilir, çoğu insan projektörü her seferinde, doğruca odaklanmayı daha kolay buluyor. Otomatik odaklama kurma işlemini daha basitleştirebilir, en büyük yararı, bir magazindeki her bir slaydın birincisi kadar net odakta kalmasını sağlamaktır.

  Extra lamba parçası-bir sunum anında şayet lamba yanarsa sizin derhal ayağa kalkıp yedek lambayı bulup takmanız gerekir.Eğer makineniz çift lambalı ise kolayca yedeği devreye sokarsınız. Bazı projektörler otomatik lamba değiştirme mekanizmasına sahiptir. Bu sistem lamba yandığında otomatik olarak yeni lambanın devreye girmesini sağlar. Bir ön izleme ekranı bir sunum odasındayken izleyicilerinize göstermeden size slaydı izleme olanağı verir.

  Bir okuma lambası gerçekte okumak için değildir, fakat bir magazini tespit edebilmenize olanak versin diye veya belli bir slaydı karanlık bir odada görebilmeniz için. Rasgele giriş magazininizdeki herhangi bir slaydı herhangi bir zaman projektörünüze takma olanağını sunar.

  SXGA ve 16:9 görüntü oranları ve gösterim ekranları:  SXGA grafiklerini, geniş ekran veya HDTV videosunu projekte etmeyi planlıyorsanız projelendirmeyi ekran görüntü oranlarını iyi bilmelisiniz.SXGA standardı 5:4 oranı kullanır, geniş-ekran video 16:9 oranı, standart video VGA, SVGA, XGA ve UXGA 4:3 kullanılır. Üç görüntü oranları sağdaki çizimde gösterilmektedir.

  Burada biz görüntülerin ölçülerini değiştirdik, öyle ki her birinin genişlikleri aynı,eğer basit bir SXGA projektör ve 5:4 ekran kullanıyor olsaydınız, bu durumla karşılaşırdınız. Gördüğünüz gibi eğer 4:3 görüntüye dönerseniz, 5:4 kadar uzun olmaz, ve 16:9 görüntüsü ise oldukça kısadır. Şayet, öbür tarafta da basit bir 4:3 görüntü oranlı projektör ve standart video-format 4:3 gösterim ekranıyla başlarsanız daha sonrada SXGA dönerseniz görüntünün sağında ve solunda bayağı ince boş alanlarla kalırsınız. (16:9 a dönerseniz ekranın altında ve üstünde boş alan çizgileriniz olacaktır.)

  Eğer basit bir 16:9 projektörü ve ekranı ile başlarsanız, görüntünüz aynı uzunlukta kalır fakat siz 4:3 den 5:4 görüntüsüne gittiğiniz zaman daralma ilerler Bu meseleyi halletmenin iki yolu vardır.

  1- Onunla yaşamak: En fazla kullanacağınız görüntü oranını seçiniz ve uyacak ekranı satın alınız. Da-Lite ve Draper rutin olaraktan 5:4 ve 16:9 ekranları yapıyorlar, genelde özel siparişlerdir. Bazı projektör üretimcileri tek format ekranla yaşamayı kolaylaştırıyorlar. Mesela Sharp ın en yeni basit SXGA projektörü isterseniz 4:3 formatlarını 5:4 görüntü oranına çevirme sunar, böylece5:4 ekranı hemen hemen her şeyle kullanmayı mümkün kılar. Evet görüntüde bozulma olur, fakat bozulma fazla rahatsız etmez.
  2- Çoklu görüntü oranlı ekranı satın almak: Mesela Da-Lite nin motorlu Horizon Elektrolu, hareket eden kenarları var ve bu da size dört değişik görüntü oranı verir. Siz ne istediğinizi seçiniz ve tedarikçiniz de ekranı programlasın. Hatta AMX veya Creston kontrol sistemi dahi kullanabilirsiniz.

  Not : Yazı alıntıdır.
 2. 2
  Mattet
  Usta Üye

  --->: Projeksiyon - Plazma - Slayt Satın Alırken

  Reklam  Piyasada bir çok iyi player var.

  Modern DVD playerların tamamı mükemmel video ve ses yeteneğine sahip. Sizin için hangisinin uygun olduğunu bulurken kişisel tercihlerinizin, bütçenizin ve varsa halihazırdaki ev sineması sisteminizin özellikleri belirleyici olacaktır. Çok yüksek seviyeli bir home theatre sistemine sahip olmadığınız sürece $400 doların altındaki bir player tamamen işinizi görecektir.

  Playerların bir listesini çıkarabilmeniz için önce kendi isteklerinizi bir listesini çıkarın (CD-R'ları oynatabilme yeteneği, Video-CD desteği, 96khz/24-bit ses çözümleme, DTS Dijital Çıkış, dahili 6-kanal Dolby Digital decoder gibi). Daha sonra bütçenize uygun playerları kullanım kolaylığı (kumanda tasarımı, kullanıcı arabirimi, ön panel kontrölleri gibi) yönünden deneyin.Belirli bir fiyat seviyesinde görüntü ve ses kalitesi yönünden büyük farklılıklar olmayacağı için ek özellikler uygun playerı seçmenizde en önemli etken olacaktır. Devamlı kullanacağınız uzaktan kumanda eğer sizin tarzınıza uymuyorsa sizi çıldırtabilir. Bazı durumlarda (özellikle progressive video isterseniz) DVD player yerine DVD PC almayı düşünebilirsiniz.

  Aşağıda DVD alırken kendinize sorabileceğiniz bazı sorular var:
  -Seçilebilir ses ve altyazı, çoklu açıdan izleme, görüntü oranı ayarlaması, yetişkin ayarlamaları, hızlı ve yavaş oynatma, mükemmel dijital video, çok kanallı dijital ses, Dolby Pro Logic alıcılarla uyumluluk, on-screen menüler, çift katmanlı oynatma ve müzik CD'lerini oynatma özelliklerini istiyor muyum?

  Cevap evetse bu yanlış bir soru çünkü tüm DVD playerlar bu özellikleri destekliyor.

  -DTS ses istiyor muyum?

  O zaman DTS Digital Out logosuna sahip playerlara bakın.

  -Video CD izlemek istiyor muyum?

  O zaman Video CD'lerle uyumlu playerları tercih edin.

  -Kulaklık seti istiyor muyum?

  -İngilizce dışındaki dillerde menü istiyor muyum?

  O zaman multilanguage (çoklu dil) desteğine sahip playerları seçin.

  -Kendi yapımınız CD-R müzik CD'lerini dinlemek istiyor muyum?

  O zaman dual laser (ikili laser) özelliğini arayın.

  -Tüm ev sineması sistemimi tek bir kumanda ile kontrol etmek istiyor muyum?

  O zaman programlanabilir universal uzaktan kumandaya sahip bir playerı tercih edin veya şu anki universal kumandanızın alacağınız DVD player ile uyumlu olup olmadığına dikkat edin.

  -Filmdeki detayları görmek için zoom yapmak istiyor muyum?

  O zaman resime zoom yapma yeteneğine sahip playerları seçin.

  -HDCD oynatmak istiyor muyum?

  O zaman HDCD logosunu arayın.

  -Alıcım sadece optik veya sadece coax dijital girişe mi sahip?

  O zaman playerın çıkışlarının uygun olduğuna dikkat edin.

  -Siyah seviyesi ayarı istiyor muyum?

  Bu soruları daha uzatmak mümkün ancak temel olarak bu kriterler bir Dvd Player için yeterlidir.Mühim olan sizin bu alete ayırmayı düşündüğünüz para ile maksimum özelliğe sahip bir aleti almak olmalı 3. 3
  Mattet
  Usta Üye
  Digital Light Processing, Texas Instument firmasının geliştirdiği bir teknolojidir. Bu sistemde lamba ışığı, üzerinde kırmızı,yeşil ve mavi renk bulunan dönen bir çark içinden geçerek DMD (Digital Micromirror Device - Dijiltal mikroayna cihazı) chip'te oluşan renkli görüntü sinyalini objektiften perdeye yansıtır. DMD chipte 500.000 den fazla çok küçük ve ince mikro aynalar bulunmaktadır. DMD chip'in tamamı bir insan tırnağı kadardır. DMD chip ile üretilmiş projeksiyon cihazları, DMD üretiminin riskli ve pahalı olması nedeniyle diğer teknoljiyle üretilmiş projektörlere oranla daha pahalıdır.


  Peki DLP ne sağlar

  Görüntü daha net ; Yaklaşık 800.000 adet ayna, digital sinyale göre saniyede 5.000 defa +/-10 derecelik açılarla kırpışmaktadır. Bu yüksek hız görüntüdeki kaliteyi getirir.

  Mükemmel Çözünürlük ; Aynalardan oluşan piksellerin arasındaki boşluk, 1 mikrondan daha az olduğundan görüntü büyüklüğünün artması görüntüyü bozmaz, analog LCD teknolojilerdeki sinir bozucu piksel aralıkları farkedilmez.

  Gerçek Renkler ; Digital sinyal ve ışık işleme sayesinde gerçeğe en yakın renkler.

  Güvenilir ; DLP Teknolojisi kullanıma başlanmadan önce Texas Instruments tarafından 5 yıl boyunca aralıksız denenmiştir. Bu testlerde DMD herhangibir hata oluşmadan 1,7 trilyon saykıl çalışmıştır. Normal bir kullanım ile bu 95 yıla tekabül etmektedir.

  Küçük ve Hafif ; DLP teknolojisi, diğer analog LCD teknolojilerde olduğu gibi büyük ve ağır optik sistemlere gerek duymadığı için çok hafif projektörlerin yapılmasına olanak sağlamıştır. Şu anda Dünyadaki en küçük projeksiyon cihazı DLP teknolojisidir.
  DMD'nin kapalı bir optik blokta yeralması ve kesinlikle ısıya maruz kalmaması nedeniyle tozlanma etkileri sıfıra inmiş ve LCD teknolojisine göre 4 kat daha az bakım gerektirdiği görülmüştür. DLP Teknolojisi uzun vadeli tercihler için vazgeçilmez bir seçenektir.
  LCD teknolojisinde öngörülen sağlıklı çalışma ömrü 4 yıl iken DLP projektörlerde 8 yıldır.


  Peki bir data-video(projeksiyon) cihazı seçiminde en doğru kararı verebilmek için hangi kriterlere dikkat edilmelidir.

  1. Projeksiyon cihazlarının ithalatı ve satışı Sanayi Bakanlığı onaylı Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi olan distribütör firmalar veya bu firmaların yetkili satıcıları tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle, satıcınızdan bu bilgileri özellikle temin ediniz.

  2. Projeksiyon cihazı alımlarında satış sonrası teknik destek hizmetleri, yedek parça ve sarf malzeme desteği güçlü ve sürekli firmalar öncelikli tercih olmalıdır.

  3. Projeksiyon cihazının çözünürlüğü ile kullandığınız veya kullanacak olduğunuz bilgisayarların ekran çözürlüğü aynı olmalı. Alt ve üst çözünürlükteki bilgisayar görüntülerini okunabilir şekilde göstermeli.

  4. Işık gücü (ANSI lümen) değeri, cihazı kullanacak olduğunuz yerlerin ışık ortamına, görüntü büyüklüğüne ve izleyici sayısına göre belirlenmelidir. Küçük mekan için yüksek ışık gücü seçilmesi aşırı ışık yansıması ve parlaklık nedeniyle izleyicilerin gözlerini kısa bir süre sonra rahatsız edecektir.

  5. Sadece tek bir yerde kullanılacaksa, tavana asılabilme özelliği, değişik yerlerde kullanılacaksa hafif ve taşınabilir olmalı.

  6. Büyük toplantı veya konferans salonlarındaki kullanım sırasında kullanıcıya hareket kolaylığı sağlaması açısından uzaktan kumandasında mouse ve laser işaretleyici özelliği bulunmalı.

  7. Perspektif bozulmalarını giderici "keystone correction" veya "dgital keystone" özelliği bulunmalı.

  8. Görüntünün istediğiniz alanını büyültmenizi sağlayan "digital zoom" özelliği bulunmalı.

  9. Parlaklık dağılımı (Uniformity) ve Kontrast oranı (Contrast ratio) yüksek olanlar tercih edilmeli.

  10. Bağlantı çeşitleri en son teknolojilere uyumlu olmalı. (PC/MAC,HDTV,DVD, DVI, Compenant, Composite bağlantı vs.)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi