PLAZMA ve LCD, TV'ler hakkında bilgiler.

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Ev Elektroniği Bölümünden PLAZMA ve LCD, TV'ler hakkında bilgiler. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  PLAZMA ve LCD, TV'ler hakkında bilgiler.

  Reklam  PLAZMA ve LCD, TV'ler hakkında bilgiler.

  Forum Alev
  PLAZMA ve LCD, TV'ler hakkında bilgiler.
  Plazma ekran ve plazma televizyon arasındaki fark nedir?

  Plazma ekranlarda tuner olmadığından anten girişi yoktur ve analog televizyon / kablo TV yayınlarını izlemek mümkün değildir. Bu kaynaklardan görüntü alımı için harici bir tuner çözümü gerekmektedir.  Signal-to-noise oranı neden önemlidir?

  Eğer net bir görüntü istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir değerdir. dB birimi ile verilen bu değer, video sinyalinin parlaklık kısmındaki gürültüyü ölçer.  Yüksek kontrast tüpleri ile daha fazla kontrast mı alırım?

  Evet, bu özellik standart televizyonlarda kontrastı geliştirici bir özelliktir. Ayrıca ilave renk saflığı ve siyah reprodüksiyonu ile görüntüye boyut eklerler. Bu ekranların, görüntünün varolan parlaklığını azalttığını ve daha yüksek parlaklık istemenize neden olarak tüpünüzü zorlamanıza neden olduğunu da belirtmek gerekir.  Kanallar arasında aralıksız nasıl surf yapabilirim?

  Favori kanal fonksiyonu, picture-in-picture, V-chip teknolojisi olarak bilinen ana kontroller, channel labeling ve otomatik kanal programlama gibi özellikler ile kanallar arasında surf yapmak artık daha kolay.  En sık izlediğim kanallara nasıl kolayca ulaşabilirim?

  Favori kanal hafızası ile en sık izlediğiniz kanalları kaydedip, sonrasında tek bir button yardımı ile bu kanallar arasında surf yapabilirsiniz. Değiştirmek istediğinizde bu kanallara ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz.  Picture-in-picture özelliğini neden istemeliyim?

  Bu özellik ile aynı anda 2 farklı kanalı görüntüleyebilirsiniz. Böylece bir kanal ana ekranda görüntülenirken, ekranın bir köşesinde küçük bir alanda bir diğer kanalı izleyebilirsiniz.  Reklamlar başladığında sesin artmasını önlemenin bir yolu var mı?

  Otomatik ses kademelendirme özelliği olan televizyonlarda sesin dengelenmesi ile ani yükselmeler frenlenir.  S-Video bağlantıları resim kalitesini geliştirir mi?

  Kamera, VCR, oyun konsolları gibi cihazlar ile S-Video bağlantısından geliştirilmiş sinyal sağlanır. Renk bilgilerini parlaklıktan ayırdığı için S-Video bağlantısı renk dağılmasını azaltır. Bu bağlantının çözünürlüğe etkisi olmamasına rağmen, kompozit video bağlantısı ile görüntülerin daha net olduğu farkedilebilir.  Komponent video girişinin avantajları nelerdir?

  Komponent video girişleri; renk sürekliliği, geliştirilmiş çözünürlük ve artırılmış görüntü detayları için video sinyallerini 3 kısma ayırarak daha yüksek kalitede görüntü sağlarlar.  DVD Player’ım için en iyi bağlantı hangisidir?

  DVD Player’ınızın A/V sisteminizdeki en yüksek çözünürlüklü cihaz olduğunu varsayarak, bu cihazın çıkışlarını en iyi şekilde kullanmak isteriz. Eğer her iki cihazınızın da komponent video terminali varsa, bunları kullanabilir, alternatif olarak S-Video ya da kompozit video bağlantılarını tercih edebilirsiniz.  Basit, birleşik ve üniversal kumandalar arasındaki fark nedir?

  Basit tip kumandalar, kutusundan çıktığı cihazın kontrollerini üstlenirken, birleşik kumandalar üretici firması aynı olan farklı cihazları kontrol edebilirler. Üniversal kumandalar ise, markası farklı olsa bile bir çok elemanın temel fonksiyonlarına kumanda ederek hayatınızı kolaylaştırırlar.  Eski kumandamdan kod transferi yapabilir miyim?

  Eğer kumandada bu özellik mevcutsa, kod transferi yapabilirsiniz.  Ekran formatı nedir?

  Ekran formatı, görüntü genişliğinin yüksekliğine oranıdır.  Net ve keskin bir görüntü istiyorum. Comb Filter bana yardımcı olur mu?

  Comb Filter ile video sinyallerinin parlaklık ve renk kısımları ayrılır ve böylece daha net görüntüler elde edersiniz.  Yatay çözünürlük ne işe yarar?

  Yatay çözünürlük ekranın bir ucundan diğer ucuna çözülebilen dikey çizgi sayısıdır. (Analog TV yayınlarında 330 satır, DVD Player’larda 500 satır gibi) Teoride daha yüksek sayı daha detaylı resim anlamına gelse de, ekranda gördüğünüz çözünürlük video sinyal kaynağınızın kalitesi ile ilgilidir.  Pal,Secam ve NTSC uyumluluğu nedir?

  PAL; Avrupa, Avustalya, Ortadoğu ve Afrika'nın bazı kısımlarında kullanılan bir renkli TV sistemidir. 625 yatay tarama satırı ve saniyede 25 kare görüntüsü vardır.

  SECAM; Sequential Couleur A'Memorie, Fransa, Rusya ve NTSC ya da PAL sistemini kullanmayan ülkelerde kullanılan bir sistemdir. 625 yatay tarama satırı vardır ve saniyede 25 kare resim görüntüler. NTSC; National Television Standarts Committee sistemindeki video kasetlerin, uyumlu PAL TV'lerde oynatılabilmesini sağlar. 2. 2
  Mattet
  Usta Üye

  --->: PLAZMA, LCD, PROJEKSİYON ve CRT TV'ler hakkında bilgiler.

  Reklam  Evde film keyfini yaşatan televizyonlar, en yeni teknolojilerle, büyük ekranlarda birçok ilave özellik ile daha fazla eğlence sunuyor. Gün geçtikçe gelişen ve fiyatları düşen bu ürünlerin arasından ekran boyutuna göre tercih yapılabilir. Genel bir tercih olarak ekran boyutu, izleyici ve televizyon arasındaki uzaklığın yaklaşık üçte biri olarak seçilse de; sık sık DVD izliyorsanız, film keyfini yaşamak için geniş ekranlı 16:9 widescreen bir televizyon seçebilirsiniz. Ayrıca bu televizyonlarda hem 16:9 formatını, hem de stretch yaparak 4:3 formatını izleyebilirsiniz. Eğer çok geniş bir salonunuz varsa, arkadan ışıklandırmalı büyük ekran boyutuna sahip televizyon tercih edebilirsiniz. Sadece birkaç inch’lik bir ekran boyutu değişikliğinin tüm görüntü alanında yarattığı büyük fark sizi şaşırtabilir. Örneğin 20” televizyonunuzu 25” lik yeni bir televizyon ile değiştirdiğinizde 56%’lık bir ekran alanı farkı verirken, aynı televizyonunuzu 80” dev ekran bir televizyon ile değiştirdiğinizi düşünürseniz 1600%’lere varan çok büyük bir fark elde edersiniz.  Peki eski güvenilir standart televizyonlardan mı, yoksa mükemmel dijital görüntü sunan LCD, Plazma televizyonlardan mı istiyorsunuz? Daha küçük ekran boyutları için LCD, büyükler için Plazma veya Projeksiyon televizyon tercih edilebilir. Çok hafif ve ince olan LCD, Projeksiyon ve Plazma televizyonlar yüksek çözünürlük ve parlaklık, daha geniş görüntüleme açısı, daha yüksek kontrast, daha gerçekçi görüntüler ile cazip hale geliyor. LCD ekranların zamanla görüntülerinde herhangi bir bozulma olmayışı ve çeşitli giriş çıkışları ile birçok cihazla birlikte kullanılabilirliği bu televizyonlara avantaj sağlıyor. Picture-in-picture özelliği ile 2 ayrı kanalı aynı anda ekranda görüntüleyebilir, favori kanal fonksiyonu ile kanallar arasında kolayca surf yapıp, en sık izlediklerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer televizyon Comb Filter özelliğine sahipse, bu filtre ile video sinyallerindeki parlaklık ve renk bilgileri ayrılır, böylece çok daha keskin ve net görüntüler alınır. Uygun bağlantılar mevcutsa; ses sistemi, DVD ya da bilgisayarla birlikte kullanabilir, film ve görüntüleri ekranda izleyebilirsiniz. Projeksiyon televizyonlardaki boş alanları üreticiler değerlendirmiş ve yüksek kaliteli ses için tweeter, woofer, Dolby teknolojisi* yerleştirmişlerdir.  Yatırım yapacağınız bu televizyonların ekranları kolayca korunabilir. İnce ve koruyucu bir malzeme olan ekran koruyucular ile projeksiyon televizyonların ekranı parmak izi, çizik ve küçük lekelerden kolaylıkla korunur.

  Daha uygun bir seçenek olan standart televizyonlar da yeni modellerinde 16:9 widescreen ekran formatı ve görüntü açısını artıran düz ekran gibi son teknoloji televizyonlarda bulunan özellikleri sunuyor.  Bütün elektronik aletler voltaj iniş çıkışlarına hassas oldukları için bir akım koruyucu ile televizyonun zarar görmesi engellenebilir.

  Televizyon ev sinema sisteminin merkezi olacağından, duvardan yansıma yapabilecek resimleri kaldırarak daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Tüm koltuklarınızı da televizyona bakacak şekilde yerleştirdikten sonra film keyfine başlayabilirsiniz. 3. 3
  Mattet
  Usta Üye
  PROJEKSİYON TV

  Çözünürlük:

  Çözünürlük bir görüntüdeki görülen detayı ölçer. Bilgisayarlar için çözülüm piksel adediyle ifade edilir ve ekranda yatay ve dikey olarak, ve şu da önemlidir ki projektörünüzün bilgisayar sisteminizin çözülümüyle uygun olması gerekir. VGA 640x480 çözülüm gerektirir,S-VGA 800x600, XGA 1024x768. Standart 13” ekran Macintosh 640x480 çözülüm kullanılır, fakat 17” Mac ekranın tam ekran göstermesi için 832x624 gerekir. Mühendislik çalışma istasyonları daha yüksek çözülümler gerektirebilir. Bu sebep için
  üç-tüp projektör sistemlerinin çözülümleri normalde scan oranının aralığı olarak ifade edilir, kullanmakta bulunduğunuz çalışma istasyonu veya özel grafik kartınıza uyumlu kılabilmek için.

  Video için, çözülüm bir test örneğinin üstünde her inçlik arada gözüken çizgi adedi olarak ifade edilir.Video çözülüm ayrıntısı(yatay bilgisayar çözülümüyle aynı değildir ve daha fazla projektörün elektronikleri tarafından tayin edilir, LCD panosundan hariç) bekleyebileceğiniz video kalitesinin kapsayıcı bir şekilde dolaylıda olsa gösterir.

  Parlaklık:

  LCD projektörleri karşılaştırmaya başladığınızda parlaklığı ANSI LÜMEN cinsinden bilmeye ihtiyacınız vardır. (geçerli takdir standardı, ve lütfen not edin ANSI olmayan terimlerle ifade edilen lümenler karşılaştırılamaz. Kabaca 600-800 ANSI lümen sınıfı 100” (203cmx152cm) ile 150” (295cmx221cm) diyagonal ekranda ışıklar kısıkken iyi çalışır, fakat daha büyük ekrana gittiğiniz zaman1000 ANSI lümene ihtiyaç vardır. Işıklı şartlarda projektörü kullanacaksanız 1500 ve daha fazlasını arayanız. En iyi şans için pazarlama elemanına sormanız gereken LCD projektörü size gösterirken sizin göreceğiniz şartlar altında göstermesi.

  Ağırlık ve hacim:

  Küçük hacimle görüntü kalitesi arasında sık sık da olsa bir ticari bağlantı vardır. Eğer yaptığınız iş, projektörünüzle programınızı bir ziyaretten başkasına götürmesine bağlıysa, en iyi şansınız çok ince, kompak, bir cihaz olmalı. Fakat çok küçük cihazlar emsallerine göre daha pahalıdır. Cihazı kullanma sıklığı da önemlidir. Pahalı bir multimedia ürününün bir dolapta veya araba bagajında beklemesi uygun değildir.Kimileri 3-4 kilogram ağırlığındaki bir LCD projektörün, fiyat ve parlaklık açısından bakıldığında , hala kolay taşınabildiğini karar verir.Eğer projektörü bir şeyin üstüne koyacaksanız veya tavana monte edecekseniz hacmin önemi azalır.

  Video kaynağınız:

  S-video’mu göstermeniz gerekiyor yoksa sadece standart kompozit video mu? Üniteyi yurt dışına götürür müsünüz( ve nitekim PAL, NTSC veya SECAM sinyallerini kabul etme yeteneği ve yurtdışındaki elektrik gücü)? Projektörünüzün videonuzun çözünürlüğü nedir? Daha yüksek video çözülümü üreten projektörler, daha net ve temiz görüntü üretirler.
  Yeni dijital video sistemlerine uygun video girişi birçok projektörlerde vardır. Böylece DVD oynatıcılarına, dijital TV alıcılarına ve VCR’lara direkt bağlantı yapılmaktadır. Önemli bir not: Herhangi bir projektör dijital TV sinyallerini gösterebilir.HDTV berraklığı avantajını kullanmak istiyorsanız, daha yüksek video çözünürlüklü projektöre ihtiyacınız vardır.

  Görüntü Oranı :

  Dijital TV formatlarıyla daha da önem taşıyor, projektörünüzün kaynaktan aldığı görüntü oranını aynen göstermesi önemlidir. (4:33 16:9 gibi). Bir çok bilgisayar ve video görüntüleri 4:3 .Fakat geniş ekran filmleri ve HDTV formatları 16.9 kullanılır ve SXGA 4:3 ekranda göstermesine rağmen, gerçekte 5:4 oranı kullanılır.

  Lamba tipi:

  Çoğu LCD projektörler UHP lamba kullanılır, buda çok beyaz bir ışık verir ve faydalı ömrü de 750-2000 saattir(projektör modelinize dayanaraktan).6000 saatlik ampul de yapılmıştır. Günümüzde bazı cihazlar, ekonomi modu kullanarak, parlaklığı biraz kısarak, lamba ömrünü % 50 arttırmaktadır. Tipik olaraktan aniden yanmazlar fakat yavaş yavaş donuklaşır, değiştirme zamanının geldiğinde cihazınız, uzunca bir süre uyarı verir.

  Kontras Oranı:

  Projektörünüzün üretebildiği en koyu siyah ile en parlak beyazın arasındaki farkı ölçer, önemli bir ayrıntıdır.Kontrast oranının fazla olması tercih sebebi olmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse 1200 ansi lümenlik 100:1 kontrastlık cihazın görüntüsü, 1000 ansi lümenli 400:1 kontrast oranlı bir cihazdan daha kötüdür. Kaç tane renge ihtiyacınız var, bir zamanlar önemliydi, artık konu değil. Bütün LCD ve diğer projektörler 16.7 milyon rengi kullanır.

  Faydalı özellikler:

  Ana özelliklerinin dışında düşünmek isteyeceğiniz LCD projektörünüzün içinde bulunması gerekenler:

  “İntelligent Resizing Technology” Akıllı beden ayarlama teknolojisi (başka ismi “akıllı kompresyon” ve başka isimler) yüksek çözülümlü bilgisayar görüntülerini düşük çözülümlü LCD ye aktarır. Bu işlem sade “kompresyondan” çok daha iyi çalışır, tüm görüntüyü çok yüksek kabullenilir pürüzsüz netlikte gösterir. Sadece bir adım yukarı gitmekle en iyi çalışır. 800x600 projektör kullanarak çok iyi 1024x768 görüntüleri alabilirsiniz, fakat 1280x1024 fark edilebilir ise donuktur.

  Direkt dijital video girişi: (dijital video çıkışı bir bilgisayarla kullanıldığı zaman), projektörün görüntü kalitesini arttırır dijital RGB analog RGB sinyaline çevirme ihtiyacını ortadan kaldırmakla bunu da çoğu projektörler ve ekranlar kabullenir.
  .Video hat doubler (veya scan doubleri) Dikey çözülüm adedini arttırır standart 525- çizgiden 1,050 çizgiye. Her scan çizgisini tekrarlayarak bunu yapar, netice de daha berrak bir resim çıkar.

  Önemli not: Çizgi doublingi bir projektörün çözülümünü etkilemez, genellikle çözülüm yatay terimlerle belirtilir.

  Keyston Kontrol:

  Düzlem kontrol, projektörün ekseninin ekranın orta ekseninden uzakta olmasından kaynaklanan görüntünün yamuk şeklinde olması, yani pozisyon dikdörtgen çarpıklığı düzeltir. Keystone kontrol düzeltmesi gerçek bir artıdır, gerçi hemen hemen tüm projektörler en azından sabit düzeltici faktörü vardır, bu özellikte ekranın merkezinin altına projektörü koymanızı sağlar.

  Motorlu zoom-focus: Cihaza yaklaşmadan uzaktan kumandayla odaklamanızı veya zoom yapmanızı sağlar.(en iyi incelik için)

  Fare kontrolü: Kablosuz uzaktan kumandayla bilgisayarınızın f****ini çalıştırır. Eğer bilgisayarınızda USB fare bağlayıcısı varsa USB uyumlu fareyi tanıyacaktır, bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra taksanız bile.

  Ekran Çıkışı: Görüntü projektörden verilirken bilgisayar ekranınızı görmenizi sağlar.

  Çoklu Girişler: Birden fazla bilgisayar veya video kaynağının aynı anda bağlanarak, isteğinize göre aralarından seçmenizi sağlar.

  Ses yükseltici ve hoparlörler: Çoğu projektörlerin ses sistemi vardır, fakat kalite farklı olabilir.Yinede (ekonomikte) hafif bir ses sistemi ilave etmek büyük guruplarla kullanırken, ve böyle şayet yaparsanız ses kaliteniz herhangi bir projektöre yerleşmiş olandan çok daha iyi olur.

  İnce Detaylara Dikkat Edelim :

  Bazı karşılaştırmalar vardır ki, bir ayrıntı kağıdından bunları yapmak çok zordur(ve zaman zaman ayrıntıların ölçümleri aynı şeyler baz alınarak her zaman yapılmış olmayabilir) Gerçekte projektörü görmeye ihtiyacınız vardır.

  Renk berraklığı: Kaç rengin haricinde ünite ince renk tonlarını nasıl ifade ediyor, mesela cilt tonlarını? Fotoğraflar veya videolar ne kadar temiz?

  Eşit ışıklandırma: Görüntüde sıcak noktalar var mı veya köşeden köşeye eşit temiz bir parlaklık mı var? Odaklanma ortadan kenara doğru istikrarlı mı?

  Farklı Çözünürlük: Eğer 1024x768 projektörüyse, 800x600 görüntüleri ne kadar iyidir? Herhangi bir çözülüm ticari faydaları size yarıyor mu? Tam tersi, 800x600 projektöre 1024x768 bağlayın ve sonuca bakın.

  Güvenirlik: Kritik bir sunum süresince projektör çalışacak mı?Üreticisinin iyi bir itibarı var mı?Uzun ömürlü bir lamba kullanıyor mu? Garantisi nedir? UL listesinde midir?

  Servis desteği: Bozulduğu zaman ne kadar süre projektörsüz kalabilirsin?Kritik bir toplantı olduğu zaman ve ihtiyaç duyarsan aldığın şirket destek verir mi?

  CRT’ ye karşı LCD projektörler:


  Bugün çok az tartışma var: Uygulaması ne olursa olsun müşterilerinin çoğu LCD projektörlerini seçiyor.Genellikle LCD ünitelerinin esas avantajları, maliyet servis desteği ve parlaklığı, ve çok iyi görüntü sağlaması.Yinede CRT projektörleri ile daha iyi sonuçlar sağlayabilir, şayet birden fazla çözülüme sahip bilgisayarlardan projektörü kullanırsanız. CRT’ler daha iyi video sağlar, çünkü daha iyi ve doğru renkli ve gri ton sunarlar. LCD projektörleri kadar parlak olmasalar da CRT’ler gölgeler aydınlıklar arasında çok daha geniş bir alan sunarlar. Bu sebeple söylendiğinden daha parlak görünürler.+ Yorum Gönder
plazma tv hakkında bilgi,  dvd player arasındaki vga ne işe yarar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi