Hababam Sınıfı Fan Club

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Fan Club Bölümünden Hababam Sınıfı Fan Club ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Hababam Sınıfı Fan Club

  Reklam  Hababam Sınıfı Fan Club

  Forum Alev
  Hababam Sınıfı(Nasıl Başladı)...

  Bana öyle bir film söyleyin ki, çekildiği ülkede herkes tarafından izlenen ve sevilen,
  Bana öyle bir film söyleyin ki, müziği tempolu çaldığında içinizi kıpır kıpır eden ama yavaş çaldığında da sizi sizden alan, yüreğinize sıcacık duygular yükleyen,
  Bana öyle bir film söyleyin ki, onlarca kez seyrettiğiniz halde hala aynı tadı veren,


  ve bana öyle bir film söyleyin ki, üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen güncelliğini kaybetmeyen..


  Acaba Lumiere kardeşlerin 7. sanatı topluma kazandırmalarından bu yana Hababam Sınıfı'ndan başka, bir toplumun hayatına bu kadar giren bir film çekilmiş midir?


  Hepimizin bir parçası oldu Hababam Sınıfı. Kendimizi bulduk her izlediğimizde. Öğrenciliğimizin en eğlenceli yıllarını Hababam'a benzettik. Dostluklarını örnek aldık çoğu zaman. Kah Güdük Necmi olduk, kah Damat Ferit. Okuldan kaçış planlarımızda, referans kaynağımız Hababam oldu. Herşeyden önce onurlu olmayı öğrendik. Eğitimin, öğretimden daha önemli olduğunu gördük. Ve sınıf başkanlarımızı bilek güreşiyle seçer olduk.


  Yatılı okulda okuyan ve 15 yıl öğretmenlik yapan Rıfat Ilgaz'ın romanından önce tiyatroya uyarlanan Hababam Sınıfı'nın, sinemaya aktarılması ancak senaryonun sansürden geçmesiyle mümkün oldu. Filmin sosyal içeriği biraz arka plana itildiyse de dostluk, saygı, vefa, aşk gibi kavramlar mizahın içinde daha bir anlam kazandı.


  1975 yılında Hababam Sınıfı'yla perdelerini açan Akün Sineması, 2002'de seyircilerine yine Hababam'la veda etti. Aralıksız en uzun süre sinemalarda kalan film oldu Hababam Sınıfı. Film, sosyolojik bir fenomen olarak sinema tarihine damgasını vurdu. Ama ne oyuncular, ne senaryo yazarı ne de kamera arkasındakiler hakettikleri değeri görmedi.


  Adile Naşit'ten, Münir Özkul'a; Kemal Sunal'dan Tarık Akan'a kadar sinema dünyamızın birçok değeri, hafızalarımıza Hababam'la kazındı. Öyle ki Kemal Sunal'ı "Şaban", Tarık Akan'ıysa hep "Ferit" rolünde görmek istedik. Olayı abarttık, "Şabanoğlu Şaban" diye film bile yaptık.


  Hababam Sınıfı'nı önce 3 devam filmi izledi: Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Tatilde. Sonra 2 film daha geldi: Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve Hababam Sınıfı Güle Güle. Mehmet Ali Erbil, Yonca Evcimik, İlyas Salman, Perran Kutman gibi bugünün pek çok ünlü ismi kadroya dahil oldu. Ama bu kez çok da benimseyemedik. Bilirsiniz işte, gözler arıyor. Hababamcılar; Şaban'ı, Ferit'i, Güdük Necmi'yi, Domdom'u görmek istiyor.  Ana Karakterler:


  İnek Şaban:

  Şaban karakteri Kemal Sunal'la o kadar çok özdeşleşti ki, Sunal: Şabanoğlu Şaban, İnek Şaban, Umudumuz Şaban, Dokunmayın Şabanıma, Gerzek Şaban, En Büyük Şaban, Atla Gel Şaban, Şabaniye, Ortadirek Şaban, Sosyete Şaban, Şaban Papucu Yarım, Şendul Şaban, Katma Değer Şaban, Gurbetçi Şaban gibi bir çok filmde oynadıktan sonra TV için çekilen Şaban Askerde dizisi, Kemal Sunal'ın Şaban karakteriyle rol aldığı son çalışma oldu. Bu karakter, hayatımıza o kadar girdi ki sonunda Türkçe'de "şaban olmak" deyimini duyar olduk. Hakan Şükür, medyada "Torinolu Şaban" olarak anıldı.


  Aslında "inek" de öğrencilik jargonunda yerini aldı ama Şaban tiplemesindeki, derslerine ilgisiz karakterin aksine hep çok ders çalışan öğrencilere yüklenen bir sıfat olarak kullanıldı.


  "Bu çocuk benden önce mezun olursa kendimi intihar ederim."
  "Ne yapacağı hiç belli olmaz, bak yazılı gibi başladı sözlüye döndü."
  "Kızlar vahşi cazibeme dayanamıyor."
  "Oturun diyor kendileri."
  "Merhaba sayın arkadaşlarım ufak bi randevum var da.."


  Damat Ferit:  Hababam Sınıfı her ne kadar kızlara karşı zaaf duysa da, öğrencilerin çapkınlık konusunda çok da yetenekli oldukları söylenemez. Tarık Akan'ın canlandırdığı Ferit tiplemesini saymazsak. Filmdeki diğer tüm karakterlerden farklı bir misyon yüklenmiş Ferit'e. Sadece daha yakışıklı oluşu değil onu farklı kılan. Olgun tavırları, giyimi, konuşma gücü, rahat tavırları, biraz daha yol yordam bilmesi ve daha birçok şey. Sınıfın gizli başkanıdır aslında o. Hocayla birşey konuşulacaksa, Ferit görevlendirilir sınıf adına. Hababam'ın güvendiği isimdir Ferit.


  Kızların oynadığı "Hababam Sınıfı Tatilde" bölümünde Tarık Akan yoktur mesela. Çünkü, orada kızları tavlamak için türlü numaralar deneyen bir erkek kalabalığı vardır. Ferit ise güçlü karakterdir ve Taksim yollarına kızların peşine düşecek biri değildir. O olsaydı, her halde çok farklı uyarlanırdı bu senaryo.


  Her ne kadar "Damat Ferit" Osmanlı'nın son döneminde ortaya çıkan ve tarih kitaplarında sıkça adı geçen biri olsa da bizim Ferit'in damatlığı tarihten değil, okul dışında kızlarla ilişkilerinden geliyor. Hatta Şaban, arkadaşlarının yazdığı aşk mektuplarıyla teselli bulurken, Ferit, evlenip üstüne bir de çocuk sahibi oluyor:


  - Ne yaptın oğlum?
  - Sevdim hocam!


  Güdük Necmi:


  Güdük Necmi karakterini, en çok İnek Şaban'a takılmalarıyla hatırlasak da aslında o sınıfın toparlayıcısıdır. Nerede bir sorun varsa, Güdük Necmi dillendirir. Hoca genel birşey sorduğunda sınıf adına cevap verme görevi ondadır.
  Türk sinemasının önemli karakter oyuncularından biridir Halit Akçatepe. İlk Hababam Sınıfı çekilirken 37 yaşındaydı. 60. yılını doldurduğu sinema hayatında bugüne kadar onu hep "Güdük Necmi" olarak hatırladık.
  Rıfat Ilgaz'a sormuşlar. Siz bu kitapta hangi karakterdiniz diye.. "Güdük Necmi" demiş:


  - Hani birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içindik.
  - Yine öyleyiz be oğlum..


  Kel Mahmut:


  "Zaten bir Mahmut Hoca'dan çekiyoruz, bir de Trabzonspor'dan.."
  Her ne kadar öğrenciler Kel Mahmut'tan sürekli şikayet etseler de aslında onun babacan biri olduğunu bilirler. Mahmut Hoca, hayatını eğitime adamış biridir. Öğrencilerinin iyi yetişmesi için mücadele eden Mahmut Hoca, disiplin anlayışı yüzünden bir türlü Hababam Sınıfı'yla iyi geçinemez. Ama öğrencilerin ona karşı hep derin bir saygısı vardır.


  "Sigara içiyormuşsunuz, içirtmeeem.. Ön bahçede top oynuyormuşsunuz, oynatmaaam.."


  Hafize Ana:


  Hababam'ın öğrencilerini kendi evladı gibi seven biri Hafize Ana. İşini bu kadar keyifle yapan bir yatılı okul hizmetlisi gördünüz mü hayatınızda? Adile Naşit, içindeki sinema sevgisini Hafize Ana karakteriyle dışarıya vuruyor. Ve ayırmayın beni çocuklarımdan diyor. Hababam Sınıfı'nın ilk 4 filminde gerçekten rolünün kadınıydı Adile Naşit. Keşke "Hababam Sınıfı Güle Güle"de de oynamasaydı diyesi geliyor insanın.


  Badi Ekrem:


  Hababam Sınıfı aslında öyle bir film ki Türk sinemasının en büyük aktörü Şener Şen, Badi (Body) Ekrem rolünde o zengin kadronun sadece her hangi bir parçası olarak yer alıyor bu yapımda. Ama herkes gibi o da rolünü o kadar severek oynuyor ki... Aslında Şener Şen bu filmle birlikte, abartılı oyun tarzını da Türk sinemasına kazandırıyor.
  Burada canlandırdığı Badi Ekrem'in en dikkat çekici özellikleri sürekli atıp tutması ve bayanlara karşı bir gösteriş merakı duyması. Badi Ekrem her ne kadar dünyayı dolaşmış, Ortadoğu ve Balkanlar'da alınmadık madalya bırakmamış, sporun her dalında başarıdan başarıya koşmuş bir beden eğitimi öğretmeni izlenimi vermeye çalışsa da Hababam Sınıfı, tabi ki hocalarının desteksiz atışlarına kanmıyor:  "Bravo! Tebrik ederim. Ayrıca diğer kız arkadaşlarınızı da tebrik ederim."
  - Bilin bakalım, ben bu yaz neredeydim?
  - Kayseri olabilir mi?
  - Hayır! Montreal'de, olimpiyatlardaydım.


  Tabi ki Hayta İsmail, Tulum Hayri, Akil Hoca, Domdom Ali, Okul Müdürü, Milli Eğitim müfettişi Hüseyin Şevki Topuz, Kapıcı Veysel (adamım) Semra Hoca gibi daha birçok karakter Hababam Sınıfı'yla ölümsüzleşti. Filmin önemli oyuncuları Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen ve Halit Akçatepe daha sonra birçok filmde birlikte yer almaya devam etti. Bu ekibe Neşeli Günler, Bizim Aile, Gülen Gözler ve Aile Şerefi'nde Tarık Akan, Süt Kardeşler, Tosun Paşa ve Şabanoğlu Şaban'da ise Kemal Sunal eşlik etti.


  Ertem Eğilmez'in çektiği Hababam Sınıfı serisinin ilk 4 bölümünde kamera arkasında çeşitli görevler alan Kartal Tibet, 1978'de çekilen Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor'da yönetmen koltuğuna oturdu. Tibet, 25 yıl aradan sonra Merhaba Hababam Sınıfıyla efsaneyi yeniden canlandırmak istedi. Yeni filmde Mehmet Ali Erbil, Hülya Koçyiğit, Mehmet Ali Alabora, Türk sinemasının yükselen değeri Nehir Erdoğan, Zeki Alasya, Halit Akçatepe, Erol Büyükburç, Ceyhun Yılmaz, Peker Açıkalın, Şafak Sezer, Yeliz Yeşilmen, Çetin Çiftçioğlu ve Bülent Kayabaş gibi pek çok ünlü oyuncu yer aldı. Her ne kadar bu başka bir film denilse de, "Merhaba Hababam Sınıfı", serinin ilk filmlerine yaptığı göndermelerle devam filmi çabasında olduğunu gösteriyordu. Ama dediğim gibi, seyircinin gözleri Damat Ferit'i, İnek Şaban'ı, Badi Ekrem'i ve diğer ustaları aradı. Sunal, bugün hayatta değil ama gerek Tarık Akan, gerekse de Şener Şen filmde yer almayı reddettikleri gibi, filmin Hababam Sınıfı serisinden ayrı tutulmasını istediler.


  Melih Kibar'ın muhteşem müziklerinin yanında filmlerde seçilen parçaların ezgileri de hala kulağımızda:


  "Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sen bu işin sonunu düşünmedin mi?"
  "Buradan bir atlı geçti, yareme bastı geçti.."
  "Samanlıktan kaldıramadım samanı da Zühtü.. Ben sana kandım Zühtü.."
  "..yarinlarda, yarinlarda mutlu olmak var.."
 2. 2
  sen_AY
  Usta Üye

  --->: Hababam Sınıfı Fan Club

  Reklam  Hababam Sınıfı
  Hababam sinifi Fan Club.jpg
  Yapım Tarihi : 1975
  Süresi : 90'
  Formatı : 35mm, Renkli

  Yönetmen - Ertem EĞİLMEZ
  Yapımcı - Nahit ATAMAN
  Yapım Şirketi - Arzu Film

  Senaryo - Umur BUGAY
  Eser - Rıfat ILGAZ

  Görüntü Yönetmeni - Hüseyin ÖZŞAHİN

  Yapım Yönetmeni - Yılmaz KANAT
  Kurgu - İsmail KALKAN
  Müzik - Melih KİBAR

  Set Ekibi
  Ekrem ÜLGEY
  Halil DEDE
  Raif ÖZTÜRK
  Taci ERŞAN
  Salim TOGAL

  Yönetmen Yardımcıları
  Sami GÜÇLÜ
  Orhan TOPÇUOĞLU
  Ergun SÖZEN

  Yeni Stüdyo Stüdyolarında Seslendirilmiş ve Renklendirilmiştir.
  Renk Uzmanı - S. Türker VATAN
  Kamera Asistanı - Galip KIZILOVA

  Oyuncular
  Münir ÖZKUL .... Kel Mahmut
  Adile NAŞİT .... Hafize Ana
  Muharrem GÜRSES .... Okul Müdürü
  Tarık AKAN .... Damat Ferit
  Kemal SUNAL .... İnek Şaban
  Halit AKÇATEPE .... Güdük Necmi
  Aciz Cem GÜRDAP .... Tulum Hayri
  Ayşen GURUDA ... Yarışma Hocası
  Sıtkı AKÇATEPE
  Tuncay AKÇA
  Savaş DİNÇEL

  KONU
  Tulum Hayri, Güdük Necmi, Kel Mahmut ve arkadaşlarının yatılı okulda geçen öyküleri. Öğrenci, öğretmen ilişkilerinin güldürü yönü ön plana çıkarılmış bir okul hikayesi. Bütün öğrencileri birbirinden yaramaz örencilerden oluşmuş, bir edebiyat sınıfı kendi tabirleriyle Hababam Sınıfı. Öğrenciler kendileri gibi ilginç öğretmenleri de artık usandırmış, okula yeni gelen Kel Mahmut lakaplı müdür Yardımcısından Mahmut Hoca'dan biraz korkmuşlardır.

  Film; Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı kitabından uyarlanmış. Film, serinin ilk filmi ve Arzu Film ekolünün en önemli filmlerinden biri. Film, Kemal Sunal, Halit Akçetepe gibi yıldızların tüm Türkiye'de tanınmasını sağladı.

  __________________________________________________ __________________________


  Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
  Hababam sinifi Fan Club 0.jpg
  Yapım Tarihi : 1975
  Süresi :
  Formatı : 35mm, Renkli

  Yönetmen : Ertem EĞİLMEZ
  Senaryo : Sadık ŞENDİL ( Rıfat ILGAZ Romanından )
  Görüntü Yönetmeni : Kriton İLYADİS
  Müzik - Melih KİBAR

  Hababam sinifi Fan Club 1.jpg

  Oyuncular
  Tarık AKAN .... Damat Ferit
  Kemal SUNAL .... Şaban
  Münir ÖZKUL .... Mahmut Hoca ( Kel Mahmut )
  Semra ÖZDAMAR .... Semra Hoca
  Halit AKÇATEPE .... Güdük Necmi
  Adile NAŞİT .... Hafize Ana
  Şener ŞEN .... Body Ekrem
  Muharrem GÜRSES .... Okul Müdürü

  Konu : Öğrenci okul ilişkilerinin güldürülü öyküsü.

  Yapım Şirketi : Arzu Film / Ertem EĞİLMEZ

  hababam sinifi sinifta kaldi 0.jpg

  hababam sinifi sinifta kaldi 1.jpg

  hababam sinifi sinifta kaldi 2.jpg

  hababam sinifi sinifta kaldi 3.jpg


  __________________________________________________ _____________________________

  Hababam Sınıfı Uyanıyor
  Hababam sinifi Fan Club 2.jpg

  Yapım Tarihi : 1976
  Süresi : 78'
  Formatı : 35mm, Renkli

  Yönetmen : Ertem EĞİLMEZ
  Yapım Şirketi : Arzu Film / Ertem EĞİLMEZ
  Senaryo : Sadık ŞENDİL ( Rıfat ILGAZ Romanından )
  Görüntü Yönetmeni : Hüseyin ÖZŞAHİN, Erdoğan ENGİN
  Müzik - Melih KİBAR

  Müzikler
  Seyyal TANER - Son Verdim Kalbimin İşine
  Rüçhan ÇAMAY - Ne Haber
  Beyaz Kelebekler - Sen Gidince
  Beyaz Kelebekler - Bu Ne Dünya Kardeşim
  Ben Sana Yandım Zühtü

  Oyuncular
  Kemal SUNAL .... İnek Şaban
  Münir ÖZKUL .... Mahmut Hoca ( Kel Mahmut )
  Adile NAŞİT .... Hafize Ana
  Halit AKÇATEPE .... Güdük Necmi
  Aciz Cem GÜRDAP .... Tulum Hayri
  Şener ŞEN .... Body Ekrem
  Muharrem GÜRSES .... Okul Müdürü
  Ahmet SEZEREL .... Ahmet SEZER
  Şevket ALTUĞ .... Hoca
  .... Zühtü Hoca
  .... Dom Dom
  .... Külyutmaz Hoca

  Hababam Sınıfı Uyanıyor Sahneleri

  6 Edebiyat A, yani kendi deyimleriyle Hababam Sınıfına yeni bir öğrenci gelir. Ahmet ( Ahmet SEZER ) çalışkan ve efendi bir öğrencidir. Hababam Sınıfında okumak zorundadır. Hababam Sınıfı tarafından kendisinin saflığından yararlanarak bir çok şakaya maruz kalır. Milli Eğitimin açtığı okullar arası yardımlaşma kampanyasında sınıfın gönderdiği yardım paketine konulan çıplak kadın posteri, sigara paketi ve tommiks kitaplarına kızarak sınıfa çıkışır ve küser. Aynı zamanda sınıfın dönem sonunda ilk mezunu olur. Okumak istemez ve kendi köyüne giderek öğretmenlik yapmak istediğini Mahmut Hoca'ya açıklar. Gittiği okula Mahmut Hoca ve Hababam Sınıfı gelerek okulu onarmak için malzeme getirir. Duygusal bu ortamda yeniden barışırlar film bu sahneyle biter.

  Bu konu arasına serpiştirilen sahnelerde Hababam Sınıfı her zamanki gibi Fenerbahçe'nin maçını seyretmek için okuldan kaçmaya çalışır. Bu konuda bir çok teknik dener. Body Ekrem'in beden eğitimi dersinde tramplen yardımıyla duvarı aşarlar.

  Zühtü Hoca'dan intikam almak için, hocanın masasına bir kağıt yapıştırırlar. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini buradan kopya çekerek okuyormuş gibi yaparlar. Zühtü Hoca onları yakaladığını düşünerek Mahmut Hocayı çağırır. Zühtü Hoca, Mahmut Hoca'nın önünde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini okumalarını ister. Ayağa kalkıp göğüsleri dik, yüksek bir sesle hep bir ağızdan okurlar. Zühtü Hoca şaşırır. Mahmut Hoca kağıda bakar. Kağıtta "Hababam Sınıfı'da olsak Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini Ezbere biliriz" yazmaktadır. Daha sonra da bahçede öğretmenler sınıfına doğru oturup "Ben Sana Yandım Zühtü" şarkısını söylerler.

  Duvar üzerine Mahmut Hoca gözetiminde kendi elleriyle tel çekerler. Artık duvardan kaçamayacaklardır. Tünel kazmaya karar verirler. Fakat yanlış bir hesap yüzünden tünel Mahmut Hoca'nın odasına çıkar.
  __________________________________________________ _________________________


  Hababam Sınıfı Tatilde
  Hababam sinifi Fan Club 3.jpg
  Yapım Tarihi : 1977
  Formatı : 35mm, Renkli

  Yönetmen : Ertem EĞİLMEZ
  Senaryo : Sadık ŞENDİL ( Rıfat ILGAZ Romanından )
  Görüntü Yönetmeni : Erdoğan ENGİN
  Müzik : Melih KİBAR


  Oyuncular
  Kemal SUNAL .... İnek Şaban
  Münir ÖZKUL .... Mahmut Hoca ( Kel Mahmut )
  Adile NAŞİT .... Hafize Ana
  Şener ŞEN .... Body Ekrem
  Muharrem GÜRSES .... Okul Müdürü
  Halit AKÇATEPE .... Güdük Necmi
  Ahmet ARIMAN - Hayta İsmail
  Avni YALÇIN .... Avni
  Sevda AKTOLGA
  Savaş DİNÇEL
  Ayşen GRUDA
  Filiz BOSKURT
  Sevtap ERDEMLİ
  Ali YALAZ
  İsmail ÇOBAN

  Konu : İzci kıyafetleri giyerek okuldan kaçan öğrencilerin güldürüsü.

  Yapım Şirketi : Arzu Film / Ertem EĞİLMEZ

  hababam sinifi tatilde 0.jpg

  hababam sinifi tatilde 1.jpg

  hababam sinifi tatilde 2.jpg

  hababam sinifi tatilde 3.jpg
  __________________________________________________ ________
  Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor

  Yapım Tarihi : 1978
  Süresi : 85'
  Formatı : 35mm, Renkli

  Yönetmen : Kartal TİBET
  Senaryo : Sadık ŞENDİL ( Rıfat ILGAZ Romanından )
  Yapımcı - Nahit ATAMAN
  Müzik - Melih KİBAR

  Görüntü Yönetmeni : Ertunç ŞENKAY
  Kamera Asistanı - Uğur DÖNDÜR
  Yönetmen Yardımcısı - Fethi ERDOĞAN, Sami GÜÇLÜ

  Oyuncular
  Münir ÖZKUL .... Kel Mahmut
  Adile NAŞİT .... Hafize Ana
  İlyas SALMAN
  Şener ŞEN
  Perran KUTMAN
  Aciz Cem GÜRDAP .... Tulum Hayri
  Zümrüt CANSEL
  Nejat BÜRÇEN
  İsmail ÇOBAN
  Şevket Altuğ
  Sıtkı Akçatepe
  Talat Dumanlı
  Hayri Karabey
  Muharrem Gürses
  Zümrüt Cansel
  Sevda Aktolga
  Tekgül Gözalan
  Şeyda Özer
  Açelya Aytaç
  Mine Akyol
  Müge Akyol
  Bilge Akyol
  Talip Güran
  Ferudun Savlı
  Ahmet Arıman
  Tayfun Akalın
  Ali İnce
  Bülent Sensal
  Faruk Savlı
  Bülent Haksever

  Yapımevi (şirket) : Arzu Film (Ertem Eğilmez)
  __________________________________________________ ____________
  Hababam Sınıfı Güle Güle

  Yapım Tarihi : 1981
  Süresi : 78'
  Formatı : 35mm, Renkli

  Yönetmen : Ertem EĞİLMEZ
  Senaryo : Yavuz TURGUL ( Rıfat ILGAZ Romanından )
  Görüntü Yönetmeni : Ertunç ŞENKAY

  Konu : Doğulu bir edebiyat öğretmeniyle, öğrencisi arasındaki dürüst arkadaşlık ilişkisinin öyküsü.

  Oyuncular
  Adile NAŞİT .... Hafize Ana
  İlyas SALMAN
  Ayşen Gruda
  Mehmet Ali Erbil
  Savaş Dinçel
  Yaprak Özdemiroğlu
  Fulya Özcan
  Mehmet Ali Erbil
  Hüseyin Kutman
  Özden Özgürdal

  Yapımevi (şirket) : Arzu Film (Ertem Eğilmez)

 3. 3
  sen_AY
  Usta Üye
  Hababam'dan unutulmayacak görüntüler bunlar ellerinize sağlık
 4. 4
  RocKFoREveR
  Emekli
  Bunların hepsi birbirinden güzel filmlerdi

 5. 5
  merely_mrv
  Usta Üye
  Hababam Sınıfı

  "Hababam Sınıfı" Rıfat Ilgaz'ın en önemli eserlerinden biridir.Rıfat Ilgaz'ın senaryosunuda yazdığı Habababam Sınıfı Ulvi Uraz tarafından ilk defa sahneye konmuştur.Gişe rekorları kırmıştır.Bu ilgiden dolayı bir süre sonra sinemaya da uyarlanmış, Güdük Necmisiyle Tulum Hayrisiyle Türk Sinemasında bir efsane olmuştur. Günümüzde yeni karakterlerle de üç tane film çekilmiştir.

  Rıfat Ilgaz'ın eserleri


  Hababam Sınıfı (roman)
  Hababam Sınıfı İcraatın İçinde (roman)
  Hababam Sınıfı Uyanıyor (tiyatro)
  Hababam Sınıfı Baskında (tiyatro)
  Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (tiyatro)

  Tiyatroları

  Hababam Sınıfı (tiyatro) 1965'deki Ulvi Urazilk defa Küçük Sahne -Atlas Sineması'ında sahneye konmuştur
  Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (tiyatro) Oğuz Aral Müjdat Gezen Elhamra İstanbul Tiyatrosu Saat 6 Oyunları'nda birlikte sahneye koydular.

  Müzikal

  Hababam Sınıfı (müzikal) 1982'de Metin Serezliilk defa Şan Tiyatrosu'nda sahneye konmuştur.

  Filmler

  Hababam Sınıfı (film) 1975'teki Ertem Eğilmez'in ve serinin ilk filmidir.
  Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (film)1975'teki Ertem Eğilmez'in ve Serinin ikinci filmidir.
  Hababam Sınıfı Uyanıyor (film) 1976'daki Ertem Eğilmez'in ve serinin üçüncü filmidir.
  Hababam Sınıfı Tatilde (film) 1977'deki Ertem Eğilmez'in ve serinin dördüncü filmidir.
  Hababam Sınıfı Dokuz doğuruyor (film) 1978'deki Kartal Tibet'in ve serinin beşinci filmidir.
  Hababam Sınıfı Güle Güle (film) 1981'deki Ertem Eğilmez'in ve serinin altıncı filmidir.
  Hababam Sınıfı Merhaba 2003'deki Kartal Tibet'in yeni nesil serisinin ilk filmi
  Hababam Sınıfı Askerde: Ferdi Eğilmez'in yönettiği, 2004 yapımı Hababam Sınıfı filmi.
  Hababam Sınıfı Üç Buçuk: Ferdi Eğilmez'in yönettiği, 2005 yapımı Hababam Sınıfı filmi.

 6. 6
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  cok guzel olmus bende katilabilrimiyim

 7. 7
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Her filmde gülmüşümdür :)


+ Yorum Gönder
hababam sınıfı,  hababam sınıfı tünel hangi film
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi