Necâsetin çeşitleri nelerdir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Necâsetin çeşitleri nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Necâsetin çeşitleri nelerdir?

  Reklam  Necâsetin çeşitleri nelerdir?

  Forum Alev
  Necâsetin çeşitleri nelerdir?
  Cevap: Necâset iki çeşittir:
  1- Kaba necâset: İnsandan çıkınca abdeste veya gusle sebep olan herşey, eti yenmiyen hayvanların eti, pisliği ve idrarı, insanın ve bütün hayvanların kanı ve kümes ve yük hayvanlarının, davarın necâsetleri kaba necâsettir.
  2- Hafîf necâset: Eti yenen dört ayaklı hayvanların idrarı ve eti yenmiyen kuşların pisliği hafîf necâsettir. Hafîf olan necâsetlerden, bir uzva ve elbisenin bir kısmına bulaşınca, bu kısmın veya uzvun dörtte biri kadarı namaza zarar vermez. Güvercin, serçe ve benzerleri gibi eti yenen kuşların pisliği temiz kabûl edilir.

  Affedilen miktar

  Sıvıya damlayınca necis yapmaları bakımından kaba necâsetle hafîf necâset arasında fark yoktur.
  İğne ucu kadar elbiseye sıçrayan idrar ve kan damlaları ve sokakta sıçrayan çamurlar affedilmiştir. Çünkü bunlardan korunmak güç olduğu için, zarûret kabûl edilmiştir. Necâsetin imbiklenmesi ile elde edilen sıvı necistir. Çünkü, bunu kullanmakta zarûret yoktur.
  Bunun için imbiklenerek elde edilen rakı ve ispirto kaba necis olup içilmeleri de şarap gibi harâmdır. Zarûretsiz kullanılan kolonya, ispirto ve tentürdiyod gibi alkollü ilâçlar, namaz kılarken, elbiseden ve deriden yıkanıp temizlenmesi lâzımdır. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Necâsetin çeşitleri nelerdir?

  Reklam  necaset çeşitleri ikiye ayrılır ilkinde insandan çıkan yenmeyen hayvandan çıkan büyük baş hayvanlardan çıkan kaba necaset ayrıca küçük kuş ve cinsinin bulaştığı hafif necaset+ Yorum Gönder
necasetin çeşitleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi