Artık nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Artık nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Artık nedir?

  Reklam  Artık nedir?

  Forum Alev
  Artık nedir?
  Cevap: Bir kaptan veya küçük havuzdan, bir canlı içerse, kalan suya artık denir. Sıvı ve yemek artıklarının temiz olup olmaması, artığı bırakanın durumuna göre değişir. Her insanın artışı temizdir. Kâfirin artışı da temizdir.
  Cünübün, yıkanırken kovaya elini sokup tası alması câiz olup, kovadaki su, müsta'mel olmadığı gibi, cünübün artışı da, müsta'mel sayılmamıştır.
  Eti Yenen Hayvanların Artışı
  Kadının artışını, yabancı erkeğin içmesi ve erkeğin artışını yabancı kadının içmesi, lezzet alacağı için mekrûhtur.
  Eti yenen hayvanların ağzına necis sürülmedikçe, artıkları temizdir. At da böyledir.
  Domuzun, köpeğin ve yırtıcı hayvanların artıkları, etleri ve sütleri kaba necâsettir. Bunları yimek, içmek harâmdır. Bunların artık sularını abdestte, gusülde ve temizlikte kullanmak câiz değildir. İlâç olarak da kullanılmaz. Henüz alkollü içki içmiş olan insanın artığı da böyledir.
  Küçük çocuğun elini suya sokması hâlinde eli temiz olduğu bilinmiyorsa, bu su ile abdest almak veya içmek, tenzîhen mekrûh olur. Bir hayvanın teri, artığı gibidir. Artığı temiz ise teri necis olmaz. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Artık nedir?

  Reklam  artık yenen içilen birşeyden keriye kalandır bazı atıklar kullanılması caizken bazıları değildir domuz ve yırtıcı hayvanların artıkları necistir kullanılamaz eşin çocuğunun atığı kullanılabilr+ Yorum Gönder
artık nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi