İkâmet nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden İkâmet nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  İkâmet nedir?

  Reklam  İkâmet nedir?

  Forum Alev
  İkâmet nedir?
  Cevap: Erkeklerin farz namaza başlamadan önce okuması sünnet olan, ezâna benzer sözlere ikâmet veya kâmet denir. Ezândan farkı fazla olarak Hayye alel felâh'tan sonra iki defa namaz başladı ma'nâsına olan Kad kâmet-is-salâtü denir.
  Ezan yüksekte okunur
  İkâmet, ezândan daha efdaldir. Ezân ve ikâmet, kıbleye karşı okunur. Ezânı erkeklerin, mescidin dışında yüksek yere çıkıp okumaları müekked sünnettir. Müezzin yüksek sesle okuyarak, komşulara duyurması lâzımdır. Fazla bağırması câiz değildir. Ekber derken son harfi cezm ederek durulur veya üstün okunarak vasl edilir. Ötre okumaz.
  "Hayye ales-salât" derken yüzünü sağa ve felâh derken sola çevirmesi sünnettir. Ayakları ve göğsü kıbleden ayırmaz. Parmakları kulaklarına koyar. Ezânı oturarak okumak tahrîmen mekrûhtur. Okurken konuşulmaz ve selâma cevap verilmez. Konuşursa, her ikisi de tekrar okunur.
  Evinde kazâ kılan, şâhidleri çoğaltmak için, ezân ve ikâmeti, odada işitilecek kadar, yüksek sesle kıbleye karşı okur. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: İkâmet nedir?

  Reklam  erkekler tüm farz namazlardan sonra kamet getirirler allahu ekber diye başlayan kamet ezanın aynısı gibi okunmasıdır yapılması gereken bir ibadettir+ Yorum Gönder
ikamet nedir,  ikamet nedır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi