Kurban kesilirken nelere dikkat edilir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Kurban kesilirken nelere dikkat edilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Kurban kesilirken nelere dikkat edilir?

  Reklam  Kurban kesilirken nelere dikkat edilir?

  Forum Alev
  Kurban kesilirken nelere dikkat edilir?
  Cevap: Kurban satın alınırken, (Bayram günü kesmesi vâcib olan kurbanı almaya) niyet etmelidir. Bunu keserken, tekrar niyet etmesi şart değildir.
  Hayvanı keserken üç kerre bayram tekbîri okunur. Sonra "Bismillahi Allahü ekber" diyerek, hayvanın boğazının herhangi bir yerinden kesilir. "Bismillahi" derken, (h) yi belli etmek lâzımdır.
  Hayvanın boğazında "Merî" denilen yemek borusu, "Hulkûm" denilen hava borusu ve "Evdâc" denilen iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört borudan üçü bir anda kesilmelidir. Kesenin de kıbleye karşı dönmesi sünnettir.
  Hayvan tamamen ölüp, çırpınması durmadan, kafasını koparmak ve derisini yüzmeye başlamak da mekrûhtur. Kesmesini bilenin kendi kesmesi müstehabdır. Bilmiyenin, vekîline kestirmesi ve kesilirken yanında bulunup, (En'âm) sûresinin yüzaltmışikinci "İnne salâtî" âyetini "lâ şerîke leh"e kadar okuması müstehabdır. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Kurban kesilirken nelere dikkat edilir?

  Reklam  İbadetlerde niyet önemlidir. Kurban alınırken kurban amaçlı olarak alınacağına niyet getirmek gerekir. Kişinin kendi kurbanını kesmesi uygunken bilmiyorsa bilen birine kestirir, üç defa kurban tekbiri getirdikten sonra besmele çekerek keser çırpınması bitince kafası ve derisi kesilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi