Gusül abdesti

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Gusül abdesti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Helen
  Bayan Üye
  Reklam

  Gusül abdesti

  Reklam  Gusül abdesti

  Forum Alev
  Gusül abdesti
  Sual: Guslün, yani boy abdestinin farzı kaçtır?
  CEVAP
  Hanefi mezhebinde guslün farzı üçtür:
  1- Ağzın hepsini iyice yıkamak.
  2- Burnu yıkamak.
  3- Bedenin her yerini yıkamaktır.

  Göbek içini, bıyık, kaş ve sakalı ve altlarındaki derileri ve baştaki saçları yıkamak farzdır. Gözleri ve kapalı küpe deliğini yıkamak gerekmez.

  Kadın, gusülde, saçların dibine, yani başındaki deriye su ulaşabiliyorsa, saçındaki örgüyü çözmez. Yani, örülü saçın dibi ıslanınca, çözmeden örgünün üstünü ıslatmak yeterlidir. Saç dibi ıslanmazsa, örgüyü açmak gerekir. Örülmemiş saçların her tarafını da yıkamak farzdır.


  Sünnet üzere gusletmek
  Sual: Sünnet üzere nasıl gusledilir?
  CEVAP
  Gusletmek çok kolaydır. Ağzını ve burnunu su ile yıkayıp, denize veya göle girip çıkan yahut duş altında bütün vücudunu ıslatan gusletmiş olur. Önce abdest alıp, sonra bütün vücut yıkanırsa sünnete uygun olur. Gusletmek için niyet, Hanefi’de sünnet, diğer mezheplerde farzdır. Guslederken niyeti unutanın da guslü geçerli olur.

  Sünnet üzere gusül abdesti almak için, önce, temiz olsa bile, iki eli ve avret yerini yıkamalıdır. Sonra bedeninde necaset varsa yıkamalı, sonra, gusle niyet ederek tam bir abdest almalı. Sonra bütün bedene üç defa su dökmelidir. Önce üç defa başa, sonra üç defa sağ omuza, sonra üç defa sol omuza dökmeli, her döküşte, o taraf tamam ıslanmalı. Birinci dökmede ovmalıdır. Gusülde, bir organa dökülen suyu, başka organlara akıtmak caiz olup, orası da temizlenir. Çünkü, gusülde bütün beden, bir organ sayılır. Abdest alırken bir organa dökülen su ile, başka organ ıslanırsa, yıkanmış sayılmaz. Gusül tamam olunca, tekrar abdest almak mekruhtur. Gusül ederken abdesti bozulursa, gusle zararı olmaz, fakat namaz kılmak için bir daha almak lazım olur. 2. 2
  gamse55
  Yeni Üye

  --->: Gusül abdesti

  Reklam  adet bittikten sonra gusul abdesti almadan birlikte olmak günah mı? 3. 3
  ömer yazıcı
  Yeni Üye
  vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkürler.gamse 55 ,inde sorusunu yanıtlarsanız memnun oluruz helen. 4. 4
  20apali20
  Yeni Üye
  paylaşimin için teşekkürler

 5. 5
  seçonin
  Emekli
  paylaşım için çok saol HELEN

 6. 6
  merius
  Üye
  gamzecim sonuçta temizLeNmiyosuN pis pis durmak iyi oLamz deqiLmi ? qüNah yada dqiL diyemem ama doqru oLmadıqı we rahatsız oLacaqıN kesİn

+ Yorum Gönder
adet bittikten sonra abdest nasıl alınır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi