Gusülle ilgili çeşitli bilgiler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Gusülle ilgili çeşitli bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Helen
  Bayan Üye
  Reklam

  Gusülle ilgili çeşitli bilgiler

  Reklam  Gusülle ilgili çeşitli bilgiler

  Forum Alev
  Gusülle ilgili çeşitli bilgiler

  1 - Ağır bir şey kaldırmak veya bir yerden düşmek gibi bir sebeple meni çıkınca, Şafii’de gusül lazım olur, diğer üç mezhepte lazım olmaz.

  Gusülde ağız ve burnu yıkamak Hanefi ve Hanbeli’de farz, Maliki ve Şafii’de sünnettir.

  Hanefi , Şafii ve Maliki’de vedi ve mezi guslü gerektirmez, Hanbeli’de bir kavle göre, guslü gerektirir.

  Hanefi’de ve Hanbeli’de gusülden önce, idrar çıkararak, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkarmak, sonra gusletmek gerekir. Şafii’de, idrar etmiş ise de, meni çıkarsa, tekrar gusletmek gerekir. Maliki’de, idrar etmemiş olsa da, tekrar gusletmek gerekmez.


  2 - Cünüp olmak guslü gerektirir. Üç şekilde cünüp olunur:
  a- Zekerin [penisin] ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce [hazneye] girince erkek de, kadın da cünüp olur.

  b- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, ilişki, mastürbasyon gibi her ne suretle olursa olsun yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

  c- İhtilam ile, yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmek gerekmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.

  3 - Burundaki kuru kir altına ve dişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz.

  4 - Deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak farzdır.

  5 - Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusül gerekir.

  6 - Guslederken sabunlanmak, keselenmek uygun olmaz. Kirden yıkanma işini ya gusülden sonra yapmalı veya önce yapmak gerekir. İkisinin aynı anda yapılması uygun olmaz. Gusülde fazla su harcanmış olur, mekruh olur. Maliki’de ise muvalata yani aralıksız yıkamaya mani olursa gusül geçerli olmaz. 2. 2
  mum
  Özel Üye

  --->: Gusülle ilgili çeşitli bilgiler

  Reklam  Allah razı olsun....... 3. 3
  Zehra
  Üye
  Allah razı olsun Helen :) 4. 4
  sefapolat40
  Yeni Üye
  Allah Razı Olsun :)

 5. 5
  sefapolat40
  Yeni Üye
  Allah Razı Olsun :) Teşekkür Ederim

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi