Font Nedir,Nasıl Yüklenir?

+ Yorum Gönder
Grafik ve Font ve İconlar Bölümünden Font Nedir,Nasıl Yüklenir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Font Nedir,Nasıl Yüklenir?

  Reklam  Font Nedir,Nasıl Yüklenir?

  Forum Alev
  Font Nedir,Nasıl Yüklenir?


  Yazılarımız ana hattını oluştururlar aslında.
  Bir grafik programında çalışırken, projemize renk katarlar. Aslında bana göre kendimizi bir şekilde ifade etme şeklimizde oluyorlar.

  Yazı Stillerinin uygulamalarını marka logolarında, afişlerde, broşürlerde veya gazete sayfalarında rahtlıkla görebiliriz. Farklı duyguları, düşünceleri anlatmak için farklı farklı yazı tipleri kullanılmıştır bu tür ürünlerde. Bu konuya biraz daha değinelim.
  İlk önce yazı stili (font) nedir? sorusuna cevap verelim.

  Font; bilgisayarımızda bulunan yazı stillerine verilen addır. Bunlar dil karakter setlerine göre ve fontun karakteristiğine göre şekiller içerir.
  Fontlar ayrıca kendi içinde ikiye ayrılırlar. Bunlar;
  1. TrueType
  2. ClearType
  İkinci olarak bu sıkça rastladığımız yazı stillerini bilgisayarımıza nasıl yükleriz bu konuya değinelim.

  Yazı stillerini Windows Vista'da yüklemek için;
  Yazı stili dosyası (.ttf, .otf yada .fon) seçilip sağ tıklanarak açılan menüden "Yükle" butonuna tıklanarak yükleme işlemi yapılır.

  Yazı stillerini Diğer Windows sürümlerinde yüklemek için;
  Başlat Menüsünden >> Denetim Masası >> Görünüm ve Tema Ayarları >> Yazı Stilleri seçeneği tıklanarak açılan pencereye stil dosyaları yüklenir. (Bu dosyaların genellikle Dosya Yolları "C:\Windows\Fonts veya C:\WINNT\Fonts" şeklindedir.

  Yazı stillerini Mac OS X lerda yüklemek için;
  Yazı stil dosyalarını "/Library/Fonts" yada "/Users/Your_username/Library/Fonts" klasörlerine taşıyarak yükleme işlemi gerçekleştirilir.

  Yazı Stillerini Linux sistemlere yüklemek için;
  Yazı stil dosyalarını (.ttf veya .otf) Dosya Yöneticisinden "fonts:///" veya "yazıstilleri:///" klasörlerinin içine taşımk yeterli olacaktır.

  (Not: Unutmayalım ki Windows işletim sistemleri font yönetiminde 1000 adet font ile sınırlıdır. Bu sınır Mac OS X sürümlerinde 2000 adet, Mac OS 9 altındaki sürümler 1500 dür. Ayrıca bu fontları yüklemek demek sistemimizde bulunan tüm programların bu fontları geri çağırım yapması ve bunun sonucunda sistemimizde ve programlarımızın çalışmasında yavaşlama meydana gelmesi demektir.) 2. Alev
  Özel Üye

  Font Nedir,Nasıl Yüklenir? Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
font nedir,  fonts nedir,  font nedir vikipedi,  font ne demek
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi