O An!..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Resimler ve Fotoğrafçılık Bölümünden O An!.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  O An!..

  Reklam  O An!..

  Forum Alev
  Senfoni orkestrası  Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilen bir ‘o’ an… Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powell kürsüde. Ama bu defa arkasında siyasetçilerden çok müzisyenlerin çoğunluğu oluşturduğu kalabalık var. Powell'ın hemen arkasındakiler Washington’da konser veren Irak Senfoni Orkestrası’nın üyeleri. Ama fotoğrafı görenler Powell'ın el kol hareketlerine de, arkasındaki müzisyenlerin şaşkın ifadesine de bir anlam veremiyor. Belli ki salonda bu organizasyonun kendisi kadar ilginç bir ‘o’ an yaşanıyor ve görenlerde işte bu tepkileri yaratıyor. 2. 2
  Atakan DEMİR
  Üye

  --->: O An!..

  Reklam  Gazeteden şapka
  Fotoğraf Ürdün'ün Amman kentinde çekildi. Saddam Hüseyin'in yakalanması haberi son günlerde dünyanın hemen hemen her ülkesinde en çok konuşulan konulardan biri... Fotoğraftaki Ürdünlü’nün güneşten korunmak için gazeteden yaptığı şapkada da bir Saddam Hüseyin fotoğrafı göze çarpıyor. Ürdün'de Saddam Hüseyin'e destek gösterileri düzenlendi ama bu Ürdünlü Saddam Hüseyin'e desteğini mi göstermeye çalışıyor, yoksa başına şapka yaparak geçirdiği gazetenin üzerindeki fotoğrafa aldırmadı mı? Sorular çok... Fotoğrafı çeken de bu sorulara yanıt olacak bir bilgi vermiyor... 3. 3
  Atakan DEMİR
  Üye
  Pentatlon  Yunanistan'ın başkenti Atina'da çekilen bir fotoğrafla devam ediyoruz. Pentatlon müsabakasına katılan Rus ve Polonyalı sporcular yansıyor objektiflere… Finish çizgisini daha birkaç saniye önce geçmişler ama yüzlerinde de bedenlerinde de zorlu yarışın izleri hala görülebiliyor. Belki aylarca bu müsabakaya hazırlandılar ama 3 bin metreyi katettikten sonra yaşadıkları yorgunluk ‘o’ anda belli ki herşeyden fazla hissediliyor. 4. 4
  Atakan DEMİR
  Üye
  Halter  Fotoğraf gelecek yıl Atina'da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için hazırlanan salonda çekildi. Bazen gölgeler görülemeyen birçok şey hakkında fazlasıyla bilgi verebiliyor.. Fotoğrafçının objektifini yönelttiği bu gölgeden de bu ayakların sahibinin bir halterci olduğunu, ‘o’ anda antrenman yaptığını anlamakla kalmıyoruz. Gölgeye bakarak, haltercinin formunun bir hayli yerinde olduğunu ve kaldırdığı ağırlığın onu pek zorlamadığını da anlayabiliyoruz.

 5. 5
  Atakan DEMİR
  Üye
  Dua
  Ami Vitale’nin gözünden, Keşmir'de çekilen bir fotoğraf… Parmaklıklar ardında genç bir kadın. O coğrafyada yaşayan birçok insan gibi kuşkusuz onun da sıkıntıları var ama ‘o’ anda bu sıkıntılarını pek de düşünmüyor gibi görünüyor. Çünkü dudaklarında belli belirsiz bir gülümseme, sürmeli gözlerinde ise umut dolu bakışlar var. Fotoğrafçının verdiği bir bilgi bize bu huzurlu ifadenin nedenini de anlatıyor, çünkü genç kadın ‘o’ anda sufist bir azizin duasını izliyor…

 6. 6
  Atakan DEMİR
  Üye
  Mutsuz bakışlar  Brezilya'da çekilen bir fotoğraf. Dört yaşındaki bu küçük kızın mutsuz bakışları fotoğrafçının objektifine takılıyor. Taisa adındaki bu küçük kızın ailesi hemen arkasında görülen kömür madeninde çalışıyor, hatta ondan sadece birkaç yaş büyük olduğu halde madende çalışan çocuklar da var. Yaşamlarında yoksulluk öyle büyük ki, belki de onu bekleyen gelecek, bu mutsuz bakışları daha o yaşta yüzüne konduruyor.

 7. 7
  Atakan DEMİR
  Üye
  Evsiz bir Çinli  Çin'den bir ‘o’ an... Evsiz bir Çinli kaldırıma uzanmış, biraz kestiriyor. Üşüdüğü ve pek de rahat olmadığı her halinden belli ama o sokakta ona dikkat eden hatta varlığından haberdar olan pek kimse de yok gibi. Fotoğraf, büyük şehirlerde yaşamın ne kadar bireyselleştiğini ve birinin yaşamındaki en büyük sorunun bazen diğerlerince fark bile edilmediğini anlatmaya yetiyor..

 8. 8
  Atakan DEMİR
  Üye
  Anne ve kızı  Afganistan'ın başkenti Kabil'de çekilen bir fotoğraf. Afganistan'da kadınlar burkaları olmadan sokağa çıkamıyor. Askerlerin bulunduğu bir kontrol noktasından geçen bu kadın da burkasını giymiş. Ama bu fotoğrafta bir başka ayrıntı daha göze çarpıyor. Belli ki kadın burkasının altına sadece kendisini değil, çocuğunu da gizlemeyi tercih etmiş. Fotoğrafta göremiyoruz ama kucağındaki bir kız çocuğu ise kendisini bekleyen gelecek hakkında daha çok küçük yaşta bir fikir edinmek zorunda kalıyor.

 9. 9
  Atakan DEMİR
  Üye
  Karşılaşma  NTV muhabiri Nevin Sungur'un Amerika Birleşik Devletleri’nde yakaladığı bir ‘o’ an. Orlando'daki Disney World'de çekilen fotoğrafta küçük bir çocuk hayatının en ilginç karşılaşmalarından birini yaşıyor belki de. Bir yerlerden aşina olduğu bir çizgi film kahramanını canlı canlı karşısında görmeyi beklemediği belli ama bir de ondan böyle bir öpücük almak onu adamakıllı şaşırtmış görünüyor.

 10. 10
  Atakan DEMİR
  Üye
  SARS kontrolü  Fotoğrafta, gölgede de kalsa, bir tür kontrolden geçen bir Tayvanlı olduğunu görüyoruz.Uzakdoğu’da SARS kabusunun geri döndüğüne dair endişeler var. Fotoğraf da bunu anlatıyor. Termometreyle bir Tayvanlı’nın ateşi ölçülüyor. Ateşi ölçülen Tayvanlı sanki biraz gergin ya da sanki sessizce kaderini bekliyor.

 11. 11
  Atakan DEMİR
  Üye

  --->: O An!..

  Reklam  Afiş
  Fotoğraf Çin'de çekildi. İlk bakışta bir yaprak kadar taze ve pürüzsüz bir yüz... Biraz daha bakınca bir kozmetik firmasının afişi duvara yapıştırılıyor. Ve o yaprak kadar taze ve pürüzsüz yüz, ‘o’ anda bu niteliğini afişi yapıştıran işçiye borçlu oluyor... Tabii bu afişi hazırlatan kozmetik firması da inandırıcılığını yine ‘o’ anda bu işçi sayesinde elde ediyor.

 12. 12
  Atakan DEMİR
  Üye
  Belirsiz bir geleceğe doğru  Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilen ödüllü bir fotoğraf. UNICEF'in fotoğraf yarışmasında ödül alan bir Don Bartletti fotoğrafı... Sisin içinde ilerleyen bir tren ve yolculuğunu büyük olasılıkla parasızlıktan kaçak olarak trenin üzerinde yapan bir göçmen çocuk. Bütün öğeler birleşince fotoğrafçının mahareti ortaya çıkıyor: Yoksul bir göçmen çocuğu bekleyen belirsiz bir gelecek..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
matem,  hindistan oyunları,  süvariler,  renkten renge girmek,  çölde adam
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi