Fener mi, Beşiktaş mı?

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Futbol Bölümünden Fener mi, Beşiktaş mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ciwan
  Usta Üye
  Reklam

  Fener mi, Beşiktaş mı?

  Reklam  Fener mi, Beşiktaş mı?

  Forum Alev
  Fener mi, Beşiktaş mı?

  Derbinin ateşi dalga dalga yükseliyor. Türk spor basınının usta spor yazarları, pazar günü oynanacak F.Bahçe-Beşiktaş maçını Fotomaç okurları için büyüteç altına aldılar. "Derbiyi kim kazanır? Hangi yıldızlar maça damga vurur? F.Bahçe ve Beşiktaş kazanmak için neler yapmalı? Kartal kaybederse neler olur? Kanarya kaybederse lig yeniden mi başlar?"


  ***

  Fener kazanır

  Kanat, "Beşiktaş'ın ölüsü, 9 kişiyle hem de kalecisiz F.Bahçe'yi yendi" derken Bilgiç, "Beşiktaş 2'den az fark yerse başarılı sayılır" görüşüyle daha ileri gitti... Yula, Türkmen, Günen ve Çelik, F.Bahçe'yi derbinin mutlak favorisi görürken; Ateş, Demir, Tüzemen ve Ertem, "Beşiktaş en azından yenilmez" iddiasında.

  Pazar akşamı oynanacak F.Bahçe-Beşiktaş derbisini spor yazarlarına sorduk. Tüm yazarlar, "F.Bahçe formda, kadrosu daha iyi, kazanır" diye görüş bildirdi. Yazarlar Beşiktaş'ın F.Bahçe maçlarına aşırı motive olması nedeniyle zevkli ve çekişmeli bir mücadele olacağının da altını çizerken, ligde puan farkının daha da açılacağını iddia ettiler.
  * Beşiktaş buhaliyle F.Bahçeile başa başmücadele edecek güçte değil
  * Bu derbi maçının sonucu belli. F.Bahçeher yönüyle ağırbasıyor
  * Beşiktaş kazanmak değil yenilmemek için giderse puan alabilir
  * Futbolda matematik hesabı yapanlar her zaman yanılır
  * Kalede,defansta, ortasahada ve forvette hep F.Bahçe üstün
  * F.Bahçemaçı kazanarak Beşiktaş'a büyük bir iyilik yapacaktır
  * Kim kazanırbilemem ama bildiğim bir tekşey: Beşiktaş savaşacak
  * Beşiktaş geçen yıl berabere kaldı ama Sergen ve Tümer vardı

  Kazım Kanat: Futbol tuhaf oyun
  Futbolda matematik hesabı yapılmaz. Yapanlar hep yanılır. Yani futbolda iki kere kere iki 4 etmez. Bazen 3, bazen 5 eder. Örnek mi? Beşiktaş'ın ölüsü; 9 kişiyle, üstelik kalecisiz olarak Fener'e 4 attı. İngilizler bunun için futbola 'tuhaf oyun' derler. Şimdi 'bu maç ne olur' derseniz, iki önemli noktası var. Birincisi Runje gol yemezse Beşiktaş kesin kazanır. İkincisi Ricardinho- Alex düellosundan kim sağ kurtulursa o kazanır. Bu maçın hakemi sonuca tesir etmez. Zico elindeki kaliteli oyuncularla Jean Tigana'ya göre bir adım önde. F.Bahçe'de kaleci seçimi de önemli. Volkan oynarsa kaybeder, Rüştü oynarsa kazanır.

  Hadi Türkmen: Puan farkı açılır
  Şükrü Saracoğlu'nda Beşiktaş'ın zaman zaman başarılı sonuçlar aldığı bir gerçektir. Bugünkü konumu itibarıyla Beşiktaş'ta belirli krizler gözükmesine rağmen bu müsabakada alacağı sonuç kulübün geleceğiyle ilgili önemli kararlar alınmasına sebebiyet teşkil edecektir. F.Bahçe ise ezeli rakibiyle arasındaki puan farkını açmak amacıyla sahada daha moralli ve güçlü bir şekilde yer alacaktır. Klasik derbinin dışında iki tarafın da kontrollü ama kazanmaya mecbur oldukları bir oyun planlarını göreceğimizi umuyorum. Kadro yapısı itibarıyla F.Bahçe'yi Beşiktaş'a oranla kazanmaya daha yakın bulduğumu belirtmek isterim.

  İlker Ateş: Her yerde F.Bahçe
  Kalecilerde F.Bahçe, savunmada F.Bahçe ağır basıyor. Orta sahada Beşiktaş'ın oyunu kontrol edecek ve topu karşı tarafa yığacak bir futbol felsefesi yok. F.Bahçe'nin o bölgedeki oyuncularından Appiah, Aurelio, Tuncay eğer vasatın üzerine çıkarlarsa Beşiktaş orta sahasının yapacağı bir şey kalmaz. Alex-Ricardinho kıyaslaması da Fener'in lehine. Maçın bir de Tümer- Nobre tarafı var. Tümer özel bir maç oynayabilir. Nobre'nin özel bir maç oynayabilmesi sadece kendisine değil Beşiktaş savunması ve orta sahasının beklenenin çok üstüne çıkmasını gerektirir. Neresinden bakarsanız bakın kağıt üstünde F.Bahçe favori.

  Selçuk Yula: Hayırlı mağlubiyet!
  Elbette kantarda F.Bahçe çok ağır basıyor. Maçın Kadıköy'de oynanması Beşiktaşlı futbolcular için bir şans. İnönü'de inanılmaz taraftar baskısıyla oynuyorlar, burada rahat olacaklar. F.Bahçe'nin en büyük avantajı sahaya rahat çıkacak olması. En kötü ihtimalde bile lider kalacaklar. Ama Beşiktaş kaybederse Tigana ve bazı futbolcularla yollar ayrılabilir. Lig açısından olmasa da kulüp ve camiaları açısından ölüm kalım maçı. Yalnız şunu unutmasınlar; iki senedir takımları iyi değilken hep ve sadece F.Bahçe galibiyetleriyle avunup gerçekleri göremediler. Belki bu hafta alacakları bir mağlubiyet kendileri için de hayırlı olacaktır.

  Turgay Demir: Kartal pes etmez
  Adı üzerinde derbi, şeytanın bile aklı ermez. Her sonuca açıktır böyle maçlar. Bu nedenle 'şu kazanır, bu kaybeder' diyemem ama bir şeyi çok net ve iddialı şekilde söyleyebilirim ki o da şu; Beşiktaş böyle sıkıntılı dönemlerde büyük maçları büyük oynar. Tüm futbolcuların çok hırslı olduklarını biliyorum. Kaybetmenin ne anlama geleceğinin farkında olduklarından kuşkum yok... Sıkı hazırlanıyorlar. Pazar günü Şükrü Saracoğlu'nda, kafa olarak iyi hazırlanmış, maçın her anını yaşayan, hiçbir anlamda pes etmeyen mücadeleci bir Beşiktaş izlemeye hazır olun. Bu mücadele sonuca ne kadar yansır onu kimse bilemez.

  Gürcan Bilgiç: En az iki fark olur
  İki takımın kadro yapısı ve oyun sistemi karşılaştırıldığında 'F.Bahçe kazanır' demek yanlış olmaz. Hatta biraz daha iddialı konuşarak, 'Beşiktaş 2 farklı yenilirse başarıdır' diyorum. Elbette bu iddiamızı Zico'nun doğru kadroyu sahaya süreceği düşüncesiyle söylüyoruz. Kezman, Ümit, Rüştü ve Mehmet mutlaka oynamalı. Beşiktaş geçen yıl Saracoğlu'nda berabere kaldı. Ancak o zaman kadrolarında Sergen ve Tümer Metin gibi önemli yıldızları vardı. Şimdi oyunun gidişini değiştirecek yıldızları yok. Beşiktaş bu maçta çok iyi mücadele edecektir. Ancak iyi mücadele etmeleri puan almasına yetmeyecektir.

  Levent Tüzemen: Açık ara F.Bahçe
  Beşiktaş'ın kötü dönemlerinde Fenerbahçe galibiyetleri hayata dönüş maçı oldu. Çok sıkıntılı anlarda Fenerbahçe'ye karşı Beşiktaş kritik galibiyetler aldı. Ancak Beşiktaş'ın ruh hali ve takım gücü Fenerbahçe ile başa baş mücadele edecek kapasitede değil. Fenerbahçe ilk kez bir Beşiktaş maçına daha güçlü ve favori olarak çıkıyor. Erken de bir gol gelirse Beşiktaş'ın panikleyeceğini düşünüyorum. Ama Milli Takım kampında moral bulan Beşiktaşlı oyuncular yakaladıkları yüksek motivasyonları takım arkadaşlarına da aşılayabilirlerse bir sürpriz yapabilirler. Aksi takdirde Kadıköy'deki derbide F.Bahçe'nin kazanması çok normal olur.

  İskender Günen: Sonucu belli maç
  Her iki takımın oyuncu kalitesine baktığımızda ben Beşiktaş'a oranla F.Bahçe'nin daha ağır bastığını söyleyebirim. "Derbi maçlarının sonucunu önceden söyleyebilmek çok zor" söylemini bu karşılaşma için bir kenara bırakıyorum. Çünkü F.Bahçe, sonucu her an değiştirebilecek oyunculara sahip. Beşiktaş ise geçen yılki kaliteli kadrosundan çok uzakta. Genç ve deneyimsiz, her şeyden önemlisi yenetenekleri kısıtlı oyuncularla mücadele ediyorlar. Kadrosu da bu maçı lehine çevirebilecek yeterlikte değil. Onun için F.Bahçe'ye bu maçta çok şans verdiğimi belirtmeliyim. Skoru bilemem ama iyi mücadele olacağını düşünüyorum.

  Zafer Ertem: Beşiktaş yenilmez
  Normal şartlar altında maçın favorisi hem sahasında oynaması anlamında, hem de ligde sınırlı bir istikrar bulması anlamında Fenerbahçe. Ancak bu tip derbilerde sınırlar hep zorlanıyor. Realiteye geçersek, Fenerbahçe'de her şey Zico'ya endeksli. Tek forvet mi, çift forvet mi? Kezman mı, Deivid mi? Bu kararları Zico verecek. Vereceği kararın doğruluğunu da maçın sonucunda göreceğiz. Yani bu derbide Fenerbahçe'de teknik-taktik Beşiktaş'ta ise yürek ön planda olacak. Beşiktaş'ın en sıkıntılı günlerinde bile Fenerbahçe engelini çok kolay geçtiği gerçeğini de kimse unutmamalı. Beşiktaş'ın en azından yenilmeyeciğini umuyorum.

  Lemi Çelik: Top kimi severse!
  Eğer Beşiktaş, F.Bahçe'yi yenmek için değil de yenilmemek için Kadıköy'e giderse berabere kalma ve kazanma şansı var. Ama Beşiktaş taktik ve sistem olarak F.Bahçe'yi yenmek için oynarsa galip gelmesi söz konusu değil. F.Bahçe'de maçın gidişini değiştirecek bireysel yetenekli oyuncu çok. Örneğin Tuncay, Kezman, Alex, Deivid her an sonucu değiştirebilir. F.Bahçe bireysel yetenekli oyuncularıyla kolektif oynamayı da becerirse kesin kazanır. Ama futbolda 3. toplar dediğimiz bir unsur da var. Duran toplar, seken, direkten dönen toplar bir şanstır. Futbolda bazen kazananı şans belirler. Kimbilir belki derbide de böyle olur.

 2. 2
  ayvmft
  Üye
  Reklam  yorumlar önemli değil önemli olan 90 artı uzatmalardaki takım oyunu ve bence bu işi beşiktaş daha iyi yapıyor %65 beşiktaş alır :) 3. 3
  ciwan
  Usta Üye
  Alıntı ayvmft Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yorumlar önemli değil önemli olan 90 artı uzatmalardaki takım oyunu ve bence bu işi beşiktaş daha iyi yapıyor %65 beşiktaş alır :)
  o senin fikrin saygı duyarım ama fener alır 4. 4
  alex 20
  Yeni Üye


  Abi bencede fenerbahçe alır bu sefer kesinlikle şeytanın bacağını kıracağızz

 5. 5
  T-MaC
  Üye
  İyi Olan Kazansın Gerci Bizde Tigana Oldukatan Sonra Zor ..

 6. 6
  alex 20
  Yeni Üye


  kardeş bizim zico da tiganadan farklı değil bence çok ilginç bir maç olacak bence.

 7. 7
  DRpandor
  Üye
  inşallah beşiktaş kazanır bölece galatasarayla fener arasındaki puan farkı düşer :F

 8. 8
  kanguRu
  Yeni Üye
  berabere bitti walla :D

 9. 9
  damla tuksal
  Yeni Üye
  fikrinize saygı duyuyorum ama fenerbahçe bu sene kesin şampiyon beşiktaşın hiç şansı yok bence

 10. 10
  matematikcih
  Yeni Üye
  tabiki her zaman fener alır

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi