Bluetooth ismi nerden gelmiştir?

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Bluetooth ismi nerden gelmiştir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Apollo
  Emekli
  Reklam

  Bluetooth ismi nerden gelmiştir?

  Reklam  Bluetooth ismi nerden gelmiştir?

  Forum Alev
  Bluetooth adı, milattan sonra 940 ve 981 yılları arasında yaşamış olan, Danimarka kralı Harald Blatand’dan gelmektedir. Kral Blatand yönetimi süresince ülkesindeki insanların birbirleriyle konuşmalarını dolayısıyla yakınlaşmalarını sağlamıştır ve Danimarka ile Norveç’i birleştirmiştir. Aslında bir Viking olan kral Blatand’ın adı İngilizceye Bluetooth olarak geçmiş, kısa-mesafeli haberleşme sistemi fikrini ortaya atanlar tarafından bu sisteme, Kral Blatand'ın anısına Bluetooth adı verilmiştir. Bugün, insanların birbirleriyle konuşmasını salık veren ve Norveç ile Danimarka’nın birleşmesini sağlayan Kral Bluetooth’un adı, cihazların birbiriyle haberleşmesini ve bilgisayarlar ile telekom dünyasının birleşmesini sağlayan sistemin adıdır.

  Bluetooth nedir?

  Bluetooth, kablosuz kısa-mesafeli, ses ve veri haberleşmesini sağlamak için oluşturulmuş ve standard çalışmaları hala devam eden bir sisteme verilen addır. Bugün pek çok insanın kullandığı televizyonların uzaktan kumandası, aslında Bluetooth’un atası sayılabilir. Ancak aradaki en büyük fark, şu an kullanılmakta olan uzaktan kumandalar (TV vb.), IrDA (infra Red Data Association), kızıl ötesi ışık ile veri iletişimini sağlamaktadır. Bluetooth’da ise 2.4 GHz’de radyo dalgaları kullanılmaktadır, dolayısıyla IrDA gibi doğrudan görüş hattı gerektirmemenin üstünlüğünü sunmaktadır. Bu, birçok sınai ve medikal cihazın ve otomatik garaj kapıları ve bebek monitörleri gibi bazı ev aletlerinde kullanılan banttır.

  Bluetooth kullanan iki cihaz, birbirlerinin menzillerine girdiklerinde, küçük bir elektronik bağlantı meydana gelir. Cihazların veri paylaşıp paylaşmayacaklarına karar verirler ve eğer paylaşacaklarsa, küçük bir şebeke oluştururlar. Genellikle sizin bir şey yapmanız gerekmez.

  Ancak bazı istisnai durumlar vardır. Bunlara neden, güvenlik ve gizlilik amacıyladır. Örneğin bir telefon Bluetoth aracılığıyla veri gönderirken, alıcı konumundaki şahıs, bu transferi kabul etmek zorundadır ve bir şifre gerekebilir.

  İki Bluetooth cihazı arasında gönderilebilen sadece küçük veri paketleri değildir. Bluetooth ayrıca, ses bağlantılarını da destekler (nihayetinde bir radyo dalgasıdır). Evinizin bir odasında kablo yerine Bluetooth teknolojisini, kablosuz bir telefon sistemini, bir bebek monitörünü ve telefonunuzu ve bir bilgisayarı kullanan stereo sisteme sahip olabilirsiniz.


  Bluetooth fikri:

  Bluetooth fikri ilk kez 1994 yılında Ericsson firması tarafından gündeme getirilmiştir. İlk olarak cep telefonları ile dizüstü bilgisayarları biribirine kablosuz olarak bağlama düşüncesiyle ortaya çıkmış, daha sonra mobil veri (data) kullanımının daha çok artacağı görülünce tüm kısa-mesafeli veri ve ses haberleşmesini içerisine alacak bir sisteme dönüştürülmüştür. Önümüzdeki yıllarda, daha önce mobil ses iletişimi gelişiminde olduğu gibi, mobil veri iletişimininde yaygılaşacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Bu gelişimin Bluetooth ile birlikte olacağı ise kaçınılmazdır.

  Bluetooth Özel Çalışma Grubu (Bluetooth SIG):

  İster haberleşme, isterse farklı bir alan olsun, Dünya genelinde standartlar devletin kontrolündeki belli kurumlar veya kar-gütmeyen organizasyonlar tarafından belirlenir. Örneğin Avrupa’daki haberleşme sistemlerinin standartları ETSI tarafından, Amerikadaki bazı standartlar ise ANSI tarafından tanımlanır. Türkiye’de ise TSE pek çok standardı belirler ya da ETSI gibi gruplar ile işbirliği yaparak bu standartları oluşturur. Bluetooth ise bu konuda farklı bir yapıya sahiptir. Geleneksel yapılanmanın tersine Bluetooth standartları Bluetooth SIG (Special Interest Group) adı verilen Bluetooth Özel İlgi Grubu tarafından belirlenmektedir. Bu grup ilk olarak Ericsson, Nokia, IBM, Intel ve Toshiba tarafından kurulmuş, daha sonra bu gruba aralarında Motorola, 3Com, Microsoft, Lucent, Qualcomm gibi dev firmaların da bulunduğu yaklaşık 1500 firma katılmıştır. Bu firmalar sürekli bir işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedirler.

  Bluetooth standartları, diğer standartların aksine, tümüyle ücretsiz olarak herkese açık standartlardır.

  Bluetooth’un kullanım alanı:

  Bluetooth’un kullanım alanı olabildiğince geniştir. Kısa-mesafeli haberleşmede hayal edilebilecek pek çok şeye alt yapı sağlayabilmektedir. Bir kaç örnek vermek gerekirse:

  Bilgisayarınızda yazıcınızla, farenizle yada klavyenizle kablosuz bağlatıya geçebilirsiniz,
  Bluetooth ile donatılmış cep telefonunuzu çantanızda taşırken, kulağınıza takılı olan kulaklık-mikrofon ile telefon konuşmanızı yapabilirsiniz,
  Arabanızla yolculuk ederken arabanızda bir sorun olduğunda Bluetooth’lu arabanız ve cep telefonunuz aracılığı ile arabanızın tüm diyagnostik bilgilerini servise aktarabilir, hatta servisin aynı altyapı üzerinde arabanıza müdahale etmesini sağlayabilirsiniz,
  Amerika’da, tümüyle Bluetooth altyapısına geçmiş olan “Holiday Inn Hotel”in lobisinde otururken, cebinizden Bluetooth’lu “e-mail kalem”inizi çıkarıp bir kağıdın üzerine istediklerinizi yazip “Gönder” tuşuna basarak e-postanızı gönderebilirsiniz.
  Bluetooth’lu arabanızla Boğaz Köprüsünden veya herhangi bir otoyol gişesinden beklemeden geçiş yaparken arabanız gişe ile haberleşip kredi kartınızdan gerekli ödemeyi otomatik olarak yapabilir. Aynı araçla, aynı işlemi Avrupa gezisine çıktığınızda da yapabilirsiniz.
  Buna benzer daha pek çok örnek verilebilir. Günden güne, yeni buluşlar ile birlikte bluetoth teknolojisini tanıma imkanı duyacağız

  Teknik altyapı:

  Bluetooth standardı 10 metre uzaklığa kadar ses ve veri haberleşmesinin sağlanmasını öngörmektedir. Ancak opsiyon olarak bu uzaklık 100 metreye çıkabilmektedir. Haberleşme radyo-link bir yapıyla sağlanmakta ve kanal başına asimetrik 723.2 kbit/sn, simetrik olarak ise 433.9 kbit/sn’lik veri haberleşmesini, aynı anda 64 kbit’lik 3 adet senkron ses kanalını ve aynı anda bir adet senkron ses, bir adet asenkron veri kanalını da destekleyebilmekted ir

  Frekans bandı 2.4 GHz ile 2.48 GHz arasındadır. Bu bandın kullanımı lisanssız olup endüstriyel, bilimsel ve medikal (ISM) bant olarak adlandırılmaktadır. Kanal sayısı 1 MHz’lik aralıklarla toplam 79 adet olmakla birlikte Fransa ve Japonya’da 23 adedi kullanılmaktadır. Giriş tekniği olarak, Zaman Bölmeli Çoklu Giriş (TDMA, Time Division Multiple Access) tekniğinin bir türevi olan Zaman Bölmeli İkileme (TDD, Time Division Duplexing) tekniği kullanılmaktadır. Çevre gürültülerine bağışık olabilmesi için ise Frekans Atlamalı Yayılmış Spectrum (FHSS, Frequency Hopping Spread Spectrum) tekniğini FM modülasyonla birleştirerek kullanmaktadır. Taşıyıcı frekansı saniyede 1600 atlama yapmakta, bir başka değişle saniyede 1600 defa kanal değiştirmekte, dolayısıyla ortam gürültüsü ve karışımdan etkilenme asgari düzeye inmektedir. Temel band (Baseband) modülasyonu olarak da GFSK (Gaussian Frequency Shift Keying) modülasyon tekniği kullanılmaktadır.

  RF (Radyo Frekansı) çıkış gücü nominal 0dBm (1 mW), opsiyon olarak da 20dBm (100 mW) olarak belirlenmiştir.

  Bluetooth ve güvenlik:

  Bluetooth standardı, onaylama, yetkilendirme ve şifrelemeyi içeren, entegre edilmiş güçlü bir güvenlik mekanizmalarına sahiptir. Belirlenmiş sanayi standartlarına uyarken, Nokia, Bluetooth teknolojisine sahip cihazlar da dahil olmak üzere, güvenlik özelliklerini genişletmek üzere kapsamlı, test, araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmektedir. Bu tedbirler, mobil cihazlara karşı kötü niyetli veya yasadışı güvenlik ataklarında bulunan hacker’ları engellemek için de tasarlanmıştır.
 2. 2
  orhansa
  Aktifleşmemiş Üye

  --->: Bluetooth ismi nerden gelmiştir?

  Reklam  paylaşım için sağol. 3. 3
  gecehayaleti
  Emekli
  tşkrler biliyordum fakat bilgime bilgi eklendi+ Yorum Gönder
bluetooth ismi nerden gelmiştir,  bluetooth adını nerden alır,  bluetooth adı nereden gelir,  bluetooth ismi nereden gelir,  bluetooth adini nerden alir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi