Tarihe Yön Veren 10 İcat

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Tarihe Yön Veren 10 İcat ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Tarihe Yön Veren 10 İcat

  Reklam  Tarihe Yön Veren 10 İcat

  Forum Alev
  Tarihe yön veren 10 icat!  İngiliz ‘Independent’ gazetesi insanlık tarihine yön veren önemli buluşların bir listesini yayınladı. İşte bu buluşlardan en etkili 10 tanesi...  Abaküs: Milattan Sonra 190’da Hun İmparatorluğu’nda bulunan, o devirde Babiller’in de kullandığı abaküsler tarihin ilk hesap makinesi olarak kabul ediliyor.
  Arşimed’in su vidası (Milattan Önce 700): Yunanlı bilgin Arşimed burgusu olarak da bilinen ve yüzlerce yıl kullanılan su yükseltme düzeneği. O dönemlerde yaşamsal önemi olan suya ulaşılmasını sağlıyordu.
  Aspirin (Yıl 1899): Ateş düşürücü ve ağrı kesici Aspirin’in temellerini Hipokrat atmıştı. Alman kimyager Felix Hoffman ise mükemmel hale getirip piyasaya çıkardı.
  Atari (Yıl 1977): Bugünkü değeri 30 milyar dolar olan oyun endüstrisinin atası sayılıyor.
  Dikenli tel (Yıl 1873): Çiftçilikte devrim yaratan dikenli telleri icat eden Amerikan çiftçisi zengin oldu. Ekinlerin büyükbaş hayvanlar tarafından telef edilmesini önleyen çitler hâlâ baştacı.


  Barkod (Yıl 1973): Bir üniversite öğrencisi tarafından evrensel ürün kodu olarak geliştirilen barkodlar, ürün güvenliği alanında devrim yarattı.

  Pil (Yıl 1800): Galvani tarafından bir kurbağanın vücudu kullanılarak geliştirilen ilk elektrik devresi olan piller, sürekli yenileniyor ama önemini kaybetmiyor.

  Bisiklet (Yıl 1861): Ulaşım alışkanlıklarını değiştiren ve insanları özgürleştiren bisiklet, Fransız Pierre Marchaux tarafından icat edildi.
  Tükenmez kalem (Yıl 1938): Macar gazeteci Laszlo Jose Biro tarafından icat edilen tükenmez kalem, kısa sürede günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

  Yay ve ok: Avcılığın temellerini atan bu icat, ilk çağlarda insanların yaşamını sürdürmesini sağlayarak önemli işlev gördü.

 2. 2
  KeşmekeŞ
  Özel Üye

  --->: Tarihe Yön Veren 10 İcat

  Reklam  cok guzel bir paylasim olmus 3. 3
  <sabri>
  Yeni Üye
  paylaşımın için teşekkürler. emeğine sağlık... 4. 4
  yal_gal
  Üye
  çok güzel bilgiler emeğine sağlık

 5. 5
  prozac02
  Yeni Üye
  Güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık

+ Yorum Gönder
tarihe yön veren olaylar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi