Thomas Edison a Gölge Düşüren Dünyanın İlk Ses Kaydı !! (Çok Ürkütücü)

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Thomas Edison a Gölge Düşüren Dünyanın İlk Ses Kaydı !! (Çok Ürkütücü) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Thomas Edison a Gölge Düşüren Dünyanın İlk Ses Kaydı !! (Çok Ürkütücü)

  Reklam  Thomas Edison a Gölge Düşüren Dünyanın İlk Ses Kaydı !! (Çok Ürkütücü)

  Forum Alev
  Dünyanın en eski ses kaydı bulundu !!

  ABD'li tarihçiler dünyadaki en eski ses kaydını buldu. Parisli Edouard-Leon Scott de Martinville'in, Thomas Edison'ın fonograf adlı icadından 17 sene önce yaptığı bir Fransız halk şarkısının ses kaydı dünyanın bilinen en eski sesli kaydı oldu.  Bir grup tarihçi ve kayıt mühendisi, ses arşivcisi, kendilerini insanoğlunun ilk ses kayıtlarını bulmaya adamış diğer kişilerin oluşturduğu "First Sounds" adlı gruba göre Scott de Martinville'in 9 Nisan 1860'da kaydettiği, kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından söylenen bir Fransız halk şarkısı dünyanın bilinen en eski ses kaydı.

  Konuya ilişkin açıklamada bulunan tarihçi David Giovannoni, Scott de Martinville'in fonotograf adını verdiği icadının ses dalgalarını bir gaz lambasının isiyle karartılmış kağıda işlemek suretiyle sesleri kaydettiğini belirtti.

  Ses kaydının Fransa'nın başkenti Paris'te bir arşivde bulunduğunu 1 Mart tarihinde öğrendikten sonra Paris'e gittiğini kaydeden Giovanni, kağıt üzerine kaydedilmiş ses dalgalarını FirstSounds grubu uzmanlarının yardımıyla ses haline dönüştürmeyi başardıklarını ifade etti.

  Yapılan keşfin genellikle dünyada ilk ses kaydını yapan kişi olarak bilinen Thomas Edison'ın değerini azaltmadığını anlatan Giovanni "Aslında sesi kaydeden ve daha sonra yeniden dinleyen ilk kişi Edison'dur. Edison'dan önce, aralarında Alexander Graham Bell'in debulunduğu bir çok kişi Scott ile aynı yoldan giderek sesin görsel temsilini yazmayı başardılar.

  Edison sesin görsel temsilini yeniden çalma fikrini bulan ilk kişidir. Scott de Martineville ise sesi bir görüntü olarak çalışabilmek amacıyla sesin bir çeşit şeklini kağıda geçirmek istemişti. Tüm amacı buydu" dedi.

  Giovanni, bulunan ses kaydının bugün Kaliforniya eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesi Ses Kaydı Koleksiyonları Derneği tarafından düzenlenen bir konferansta meraklılarına tanıtılacağını belirtti.  Kişisel Not :
  Sadece 9 saniyesi Ses Kaydını İçermektedir . İlk 9 Saniyeden Sonra Kendini Tekrar Etmektedir ..

  Ben Çok Ürkütücü Buldum . Ayrıca Kağıt Üzerine Kayıt Gerçekten Çok İlginç Bi Olay Bence ..
 2. 2
  Börtecine
  Emekli

  --->: Thomas Edison a Gölge Düşüren Dünyanın İlk Ses Kaydı !! (Çok Ürkütücü)

  Reklam  Valla süper.İlginç ne desem az garip bir duygu oluştu 150 sene önceki bir ses ilginç geldi birde kağıda ses dalgası kayıt etmek garip doğrusu..

  Ayrıca Şöyle bir durum var Hiçbirşeyin yoktan var olamayacağı ve vardan yok edilemeyeceği bilindiği için bazı islam alimleri ve bilim adamları ses dalgalarının yok olmadığını insnaların tüm konuşmalarının uzayın bir yerlerinde kaydolunduğunu savunmaktadır kim bilir belki önümüzdeki senelerde bu ispat edilir ve kim bilir binlerce yıl önce neler olmuş onları öğrenebiliriz... 3. 3
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Bende Duvarların Emdiğine Dair İddialar Duymuştum ..

  Hatta Peygamber Efendimizin Sesini Araştırıyorlardı ..

  Rahman Yollarını Açık Etsin ..

  Bilim Yolunda Daha Çok İlerlemek Dileğiyle ..

  Hele Peygamberimizin Sesini Duymak Gibi Bi Amaçları Varken ..

  Hayırlısıyla ..


  İyi Forumlar ..
 4. 4
  suree
  Emekli
  inşallah abartı yapmazlar ii çalışmalar

 5. 5
  @unk_n_own@
  Usta Üye
  gerçekten dedğin kadar ürkütücüymüş...:confused:

 6. 6
  walkmanso
  Emekli
  ilginc cok da guzel soylenmis guzel ses eger ki o en eski ses kaydiysa

 7. 7
  arda89
  Yeni Üye
  vay be sasırtıcı ve ürkütücü

 8. 8
  sonicar
  Yeni Üye
  dünyanın en eski kayıt edilmiş sesini arıyorsanız aşağıdaki linke tıklayın ve videoyu izleyin. fransız arkeologlar 6500 yıllık çömlek üzerinde araştırma yaparlarken bu ses kaydını bulmuşlar.

  http://www.therawfeed.com/2006/02/65...corded-in.html

  sitede aradım ama böyle bir konu bulamadım. eğer varsa kusuruma bakmayın...

 9. 9
  mustafa3325
  Usta Üye
  ilginç bir ses doprusu birazcık ürktüm :S

 10. 10
  kitap_kurdu
  Üye
  wayy üRkütücü geLiyor ama link ve videolarınızı izleyemedim :( :( :S

+ Yorum Gönder
sesi ilk kaydeden bilim adamı,  ilk ses kaydını gerçekleştiren bilim adamı kimdir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi