Su yukarı doğru akar mı?

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Su yukarı doğru akar mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  şeyda
  Üye
  Reklam

  Su yukarı doğru akar mı?

  Reklam  Su yukarı doğru akar mı?

  Forum Alev
  Mutfakta sıcak bir tavaya dökülen suyun hızlı hareketi, bilim insanlarına ilham kaynağı oldu. University of Oregon uzmanları, suyun yukarı doğru akmasını sağladı.

  Isınan tava örneğinde olduğu gibi, suyun konduğu yüzey son derece sıcak olursa, su daha yüzeye değmeden buharlaşmaya başlıyor. Buharlaşan su, havada iken suyla buhar arası bir forma kavuşuyor ve bazı su dalmacıkları yüzeyin üstünde kalıyor. Bu esnada buharla sıvı arasındaki su damlacıkları havada dolaşabiliyor.

  University of Oregon uzmanları, ısıtılmış pirinç boru üzerinde su damlacıklarını yukarı doğru hareket etmesini sağladı.

  Araştırmayı yürüten University of Oregon uzmanı Dr. Heiner Linke, sıcak bir yüzeyin üstündeki buharın içinde bulunan henüz buharlaşmamış su damlacıklarının eğimin tersine hareket ettiğini belirtiyor. Buhar ve damlacıklarının hareketi yüzeyden bir insan kılı inceliği kadar bir yükseklikte meydana geliyor.

  Su damlacıkları çıkış yolu arıyor

  Yukarı hareketin altında, suyun sıvı halden buhara geçişte ortaya çıkan enerjinin kendine bir yol çizmesi yatıyor. Dr. Linke bu süreci şöyle tanımlıyor: “Buharlaşan su damlacıkları uçmak için en kısa ve kolay yolu seçiyor, damlalardan biri istikamet kazanınca, diğerleri de onu takip ediyor.”

  Dr. Linke, su damlacıklarının yukarı hareketinin küçük bilgisayar sistemlerini soğutan mikro-klimalarda kullanılabileceğini düşünüyor. 2. 2
  excaliburturk
  Yeni Üye
  Reklam  Ya arkadaşlar ben suyun kaldırma kuvveti olduguna inanmıyorum vallaha!!!! 3. 3
  şeyda
  Üye
  suyun kaldırma kuweti olmasaydı nasıl yüzerdik...yada koskoca o gemiler yük
  gemileri felan nasıl su üstünde dururdu söylermisin ?? 4. 4
  colin
  Üye
  eheuheu muhabbete bak... inanmıyosan kanıtla zamanında biri cıkmış var demiş kanıtlamış.. demi ama :D:D:D

 5. 5
  webomer
  Yeni Üye
  tşkler su aksa yukaru aksa diye boşunamı şarkı yapmışlar:P

 6. 6
  temizkan
  Üye
  Su elementi doğada cismin üç hal özelliğini taşıyan parametrelerden biri... Zaten suyun havasız bir ortamda hem kaynıyor hemde donuyor olma özelliği olmasaydı biz Maden Mühendisleri yerin 2 km. altındaki havayı soğutamazdık. Bunu su elemtinin katı, sıvı ve buharlaşma özelliklerini kullanarak sağlıyoruz. Ve böylece kilometrelerce aşağıda işçiler çalışabiliyor ve nefes alabiliyorlar. (Biliyorsunuz ki her 33 metre aşağı inildikçe ısı 1 derece artar.) Çok uzun ve ilginç bir konu ama isteyen arkadaşlara gerekli dökümanları gönderebilirim.

  Şeyda'nın ters akan su öerneğine gelince dünyada ters akan tek nehir olan Asi Nehri ni göstermek istiyorum. Eğim farkına göre 180 derece aksi yönde akması gerekne bir nehir.. :)

  Suyun kaldırma kuvvetine gelince, su yer değiştirilen miktar mislinde bir kaldırma kuvveti sağlar. Bunun nedenlerinden biride su yüzey geriliminin olması dır. Etkiye - tepki teoremini bilen arkadaşalar bilir ki etki ne kadar büyük olursa tepki o kadar fazla olur. Bu da sanırım archimet kaldırma kuvvetini bulurken newton un etki - tepki teoremini bir kere daha doğruladığının ispatıdır diyebiliriz.

 7. 7
  trejemu
  Yeni Üye
  Şeyda'nın ters akan su öerneğine gelince dünyada ters akan tek nehir olan Asi Nehri ni göstermek istiyorum. Eğim farkına göre 180 derece aksi yönde akması gerekne bir nehir.. :)

  Temizkan isimli arkadaştan alıntıdır.

  Arkadaşlar dikkatimi çekti tesadüfen gördüm.Asi nehrinin ters aktığı falan yoktur.Harita bilgisi olmayan insanlar tarafından uydurulmuş safsatadır. Nehirler yöne göre değil eğime göre akarlar.Dünyada hiçbir nehirde eğim olmaksızın akmaz/akamaz fizik kurallarına aykırıdır.Hadi buyrun kızılırmak sivastan doğar karadenize dökülür.Güney-kuzey doğrultusundadır.Yeşilırmak ona keza efendime söyleyim çoruh nehride buna örnek teşkil eder.

  Yani dünyada ters yöne akan nehir olması ancak bir elmanın daldan kopunca aşağı değilde yukarı doğru hareket alması gibi imkansız bir şeydir.

+ Yorum Gönder
yukarı doğru akan nehir,  kızılırmak yukarı nasıl akar,  suyun yukarı akması
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi