T.C. Kimlik No'larındaki İnanılmaz Sırlar! Sizden Sonraki Kişinin No'sunu Bulun!

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden T.C. Kimlik No'larındaki İnanılmaz Sırlar! Sizden Sonraki Kişinin No'sunu Bulun! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  albaytrex
  Emekli
  Reklam

  T.C. Kimlik No'larındaki İnanılmaz Sırlar! Sizden Sonraki Kişinin No'sunu Bulun!

  Reklam  T.C. Kimlik No'larındaki İnanılmaz Sırlar! Sizden Sonraki Kişinin No'sunu Bulun!

  Forum Alev
  Kimlik numaralarının son 2 harfi, sadece ilk 9 rakamının doğrulayıcısı konumundadır. Yani asıl numaramız ilk 9 rakamdadır. T.C. Kimlik numaraları 11 basamaktan oluşmaktadır. İlk 9 basamak arasında kurulan bir algoritma bize 10. basamağı, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağı verir.

  + İlk hane 0 olamaz.
  * T.C. Kimlik Numaralarımızın 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerinin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerinin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani Mod10'u bize 10. haneyi verir.

  * 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamından elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani Mod10'u bize 11. haneyi verir.

  Örneğin 10. rakamı bulalım:
  10562272296 bu numaraya uygulayalım.
  1+5+2+7+2=17 17*7=119 119-10=109 109'u 10'a böldüğümüzde kalan 9 çıkar ve bu da 10. rakamı bize doğrular. 10562272296

  Şimdi geldik 11. rakama:
  1+0+5+6+2+2+7+2+2+9=36 36'nın 10'a bölümünden kalan 6'dır. Bu da bize son rakamı doğrular. 10562272296

  Siz de, kendi kimlik numaranızda uygulayarak sonuca varabilirsiniz. Kesinlikle doğrudur.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün T.C. Kimlik Numarası ise bu yol ile yapılarak bulunabilmekte.

  0 ile başlamayacağı için 1 ile başlamıştır. İlk kimlik numarası ona verildiği için, ilk 9 rakamı 100000001'dur. Son 2 rakamın doğrulaması yapıldığında ise 10000000146 sayısı ortaya çıkar ve bu da Mustafa Kemal Atatürk'ün kimlik numarasını verir.


  Gelelim Kütükte Ardışık 2 Kişinin T.C. Kimlik Numaraları Arasındaki Bağıntıya;

  11 basamaklı T.C Kimlik Numaramızın son 2 hanesini atıyoruz. 9 rakamlı bu sayıdan 29999 çıkarttığımızda kütükte bizden 1 önceki birey numarasına sahip olan kişinin T.C. Kimlik Numarasının ilk 9 basamağını buluruz. Az önce anlattığım taktik ile de son 2 rakamı bulabiliyorduk. Böylece bizden bir önceki kişinin T.C. kimlik no'sunu bu şekilde bulabiliriz. Yine aynı taktiği uygulayarak bizden sonrakileri ve öncekileri kolaylıkla bulabiliriz.

  Yani işin özeti şu: Her ne kadar karışık gibi görünse de, kütükte sizden sonra gelen kişi sizin T.C. Kimlik Numaranızın 29999 fazlasına denk geliyor. Son 2 rakamı kurulan algoritma ile buluyoruz tabii ki
 2. 2
  ahfa
  Özel Üye

  --->: T.C. Kimlik No'larındaki İnanılmaz Sırlar! Sizden Sonraki Kişinin No'sunu Bulun!

  Reklam  yalnız bunu paylaşman birçok kişinin tc sinin paylaşılması anlamına gelmiyormu 3. 3
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Bi de Hakan Akkır Kim Konu İçeriğinde Adı Yazıyo Bi Sürü Küçükce .. 4. 4
  albaytrex
  Emekli
  yalnız bunu paylaşman birçok kişinin tc sinin paylaşılması anlamına gelmiyormu
  iyide bunu herkez biliyor ki :) ve ne ısıne yarıcak kı tc numarası :D artık ben bılmıyorum herhalde :D


  Bi de Hakan Akkır Kim Konu İçeriğinde Adı Yazıyo Bi Sürü Küçükce ..
  ben neden göremiyorum yha öyle bırını tanımıyorum :)

 5. 5
  ahfa
  Özel Üye
  iyide bunu herkez biliyor ki ve ne ısıne yarıcak kı tc numarası artık ben bılmıyorum herhalde
  Bak bakalım neler yapılabiliyor

  ayrıca tv izlemiyormusun.. kredi almak için tc'ni yaz bilmem kaça gönder kredin cebine gelsin vs..

  Kod:
  Kamu Kurumları, TC Kimlik Numaralarının webde yayınlanması konusunda çok dikkatli olmalı!
  
  Kamu web sitelerinde güvenlik konusunda çok hayati hataların yapıldığını üzülerek ve hayretler içinde görüyorum. Bu durumun farkında olan çok sayıda bilişimci var ama buna rağmen nedense bir türlü önlem alınmıyor.
  
  En son yaşanan Key (Konut Edindirme Yardımı) Ödemeleri olayı ile artık resmen vatandaşların kişisel bilgi güvenliği tehlike altında çünkü Key Ödemesi yapılacak 8.5 milyon vatandaşın Adı, Soyadı, TC Kimlik ve Sosyal Güvenlik Numaralarının tamamı birileri tarafından Resmi Gazetenin web sayfasından indirilip, pdf formatına dönüştürülerek, Rapidshare dosya paylaşım sitesine upload edilmiş bile. İsteyen herkes bütün listeyi indirebiliyor. Bu bilgiler kötü niyetlilerin eline çoktan geçmiştir.
  
  Artık olabilecekleri kestirmek çok zor değil..
  
  Bu ülkede sadece TC Kimlik numarasıyla neler öğrenilmiyor ki, en basitinden aklıma gelenler;
  örneğin, http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/Verif...ityNumber.aspx sayfasından ad, soyad, doğum yılı hemen öğrenilebilir.
  
  ÖSYS sonuçları, ÖSYM sitesinin sınav sonuçları sayfasından öğrenilebilir,
  
  internette mevcut bazı programlar yardımıyla adres bilgileri bile öğrenilebiliyor. Bunlar daha ilk akla gelenler..
  
  Ama bu büyük güvenlik zaafına rağmen kurumlarımız, bu "kişiye özel" numaraları açık seçik yayınlamaktan hiç çekinmiyorlar. Geçenlerde bir kamu kurumunun sitesinde, kurumun kendi personel listesini yayınladığını bizzat gördüm, üstelik de Sicil Numaraları ve TC Kimlik Numaraları ile birlikte!
  
  Buna artık bir dur denmesi gerekiyor!
  
  Tüm kamuoyunu ve kamu kurumlarını bu konuda dikkatli olmaya çağırıyorum!

  Kod:
  TC kimlik numarası ile gelen tehlikeye dikkat!
  
  Bir kişinin T.C. kimlik numarasını kullanarak, ne kadar maaş aldığına, ÖSS`de aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşılabiliyor.	
  
  `E-devlet` uygulaması sayesinde pek çok bilgiye ulaşılması mümkün hale geldi. Vatandaşların ya da iş dünyasının devlet kurumlarıyla olan ilişki ve işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan e-devlet uygulaması, internetin yaşamımızda daha etkin rol üstlenmesiyle kamu hizmetlerini, vatandaşın daha kolay ulaşabileceği bir konuma getirdi.
  
  Devleti vatandaşına yakınlaştırmada önemli bir fırsat sunan internet, aynı zamanda kişisel ve özel bilgilere de ulaşılabilmesine olanak sağlıyor.
  
  Bir kişinin internet ortamında sadece TC kimlik numarasını kullanarak o kişiyle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşılabiliyor.
  
  Örneğin bir kurumun internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak TC Kimlik numarası ile o kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişilebiliyor. Doğum tarihi ve ad soyad bilgilerini bir başka kurumun internet sitesinde kullanarak bu kez o kişinin ikametgah adresi elde ediliyor. Adres bilgileriyle bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor.
  
  ZİNCİRLEME SİSTEM
  
  Bunun gibi `zincirleme şeklinde` elde edilen her yeni bilgi ile bir başka kurumun internet sitesinden öteki kişisel bilgilere ulaşılabiliyor.
  
  Elde edilen bu bilgilerle de söz konusu kişinin telefon numarasından, aldığı maaşın miktarına, maaşına ne oranda zam yapıldığına, kaç yıldır çalıştığına, Bağ-Kur maaşını hangi bankanın şubesinden çektiğine, diploma notunun kaç olduğuna, su, elektrik ve telefon faturalarına ve ÖSS`den aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün hale geliyor.
  
  KEY ÖDEMESİ ALMIŞ MI?
  
  Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu`nun `www.sgk.gov.tr` adresinden, kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı, adı, soyadı, doğum tarihi, kızlık soyadı, işe giriş tarihi, aldığı maaş ve zam oranları, kaç yıldır sigortalı olarak çalıştığı, ilgili aylar içinde kaç gün işe gittiği, ne kadar devamsızlık yaptığı, kaç değişik iş yerinde çalıştığı, prim ödeme gün sayısı, SSK sicil numarası gibi bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.
  
  Buradan alınan bilgiler ışığında, SSK sicil numarası ya da TC kimlik numarası ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş`ye ait `www.keyodemeleri.com` adresine girilerek kişinin ne kadar Konut Edindirme Yardımı aldığı da bulunabiliyor.
  
  Aynı şekilde, TC kimlik numarası kullanılarak Sosyal Sigortalar Kurumunun internet sitesinden anne ve baba adı ile gün ay yıl olarak doğum tarihi bilgileri elde edilebiliyor.
  
  Kişinin anne ve baba adı bilgileri ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki kimlik numarası sorgulama sayfasından nüfus cüzdanında yer alan aile sıra no, cilt no, birey sıra no, mahalle ve köy bilgilerine de erişilebiliyor.
  
  MESLEĞE NE ZAMAN BAŞLADI?
  
  TC kimlik numarası ile kişinin Bağ-Kur Genel Müdürlüğünün web sayfasından Bağ-Kur`lu olup olmadığını da öğrenmek mümkün.
  
  Bağ-Kur`lu ise mesleğe kabul tarihi, emekli olup olmadığı, Bağ-Kur`a olan borcu, kaç gün hizmet verdiği, Bağ-Kur aylığını hangi bankanın hangi şubesinden aldığı, en son maaşını hangi tarihte aldığı, mesleğini hangi ilde icra ettiği, vergi numarası, Bağ-Kur sağlık hizmetinden yararlanıp yararlanmadığı, sağlık priminin kesilip kesilmediği de ortaya çıkıyor.
  
  Elde edilen bilgilerle Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden söz konusu kişinin evinin bulunduğu cadde, sokak, kapı numarası gibi açık adresine ulaşılabiliyor. Buradaki adres bilgileri kullanılarak ise Türk Telekom`un internet sitesinden kişinin telefon numarası varsa mail adresi, fatura borcu ve faturanın son ödeme tarihi öğrenilebiliyor.
  
  BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ Mİ?
  
  İnternetten edinilen bilgilerle, kişinin okul hayatında başarılı olup olmadığı da ortaya çıkıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin internet sitesinde TC kimlik numarası girilerek kişinin lise diploma notu, ÖSS`den aldığı puanı, LES ve KPSS öğrenim süresince burs alıp almadığı, mezun olduğu okulu ve bölümü öğrenilebiliyor.
  
  Bazı şehirlerin su ve kanalizasyon idarelerinin internet sitelerinde ise ilgili kısıma sadece ad ve soyad yazarak su borcu olup olmadığına, kullanılan su miktarına erişilebiliyor.
  
  `BİLGİLERE BU KADAR KOLAY ULAŞILABİLMESİ ÇOK SAKINCALI`
  
  Yazılım Geliştirme Uzmanı Yusuf Çakır yaptığı açıklamada, e-devlet uygulamasını desteklediğini ancak, kişisel ve özel bilgilere bu kadar kolay ulaşılabilmesinin çok sakıncalı olduğunu söyledi.
  
  Vatandaşların kişisel bilgilerinin parça parça değişik kurumların internet sitelerinde bulunduğunu anlatan Çakır, bir bilgiye ulaşmaya çalışan kişi, x kurumundan bulamasa da y kurumundan o bilgiyi buluyor. Yani kişinin elimizde sadece birkaç bilgisi varken adı soyadı, yaşı gibi, o bilgilerden yola çıkıp kişinin yüzlerce bilgisine ulaşılıyor` diye konuştu.
  
  Kişisel bilgilerin kötü niyetli insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılabileceğine işaret eden Çakır, şunları söyledi:
  
  `İnternetten elde edilen bu bilgilerle sahte nüfus cüzdanı yapılabilir. Bir bankaya telefon açıp `kredi kartımı kaybettim adresime yeni gönderin` dediğim zaman bana sorulacak sorular belli. Adı, soyadı, annenizin kızlık soyadı, adresi vs. Bu bilgilerin hepsine ulaşabiliyorsunuz. Kötü niyetli olan bir kişi, vatandaşlık numarasını öğrendiği kişilerin tüm özel bilgilerine ulaşabilir ve illegal işlerde kullanabilir. Bu bilgilerle kredi kartı sahteceliği de dahil birçok yasa dışı iş yapılabilir.`
  
  Çakır, bütün bu riskleri ortadan kaldırmak için elektronik imza uygulamasına geçilmesi gerektiğini ve kişisel bilgilerin tek bir noktada toplanması gerektiğini belirtti.


 6. 6
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Tara Sayfayı Satır Aralarına Bak Görürsün .)

 7. 7
  albaytrex
  Emekli
  ayrıca tv izlemiyormusun..
  evet hıc ızlemem :) bu kadarınıda bılmıyordum :D da bıırsey olmaz yha :D

  Tara Sayfayı Satır Aralarına Bak Görürsün .)
  Gördüm valla bende bılmıyorum :D ama sıldım.. alıntı oldugu ıcın kaynamıs ısde:d

+ Yorum Gönder
cilt no kaç haneli,  cilt no kac hanelidir,  aile sıra no kaç haneli,  cilt no kac rakam,  cilt numarası kaç haneli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi