Tuz gölü kızardı

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Tuz gölü kızardı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  WİLD_BOSS
  Usta Üye
  Reklam

  Tuz gölü kızardı

  Reklam  Tuz gölü kızardı

  Forum Alev
  Tuz golu kizardi.jpg
  Tuz Gölü'nün bu halini görenler gözlerine inanamıyor. Gölü kan gölüne çeviren muhteşem bir doğa olayı.

  Artemia’lar Tuz Gölü’nü kırmızıya boyadı. Artemia’nın ölümü ile oluşan asitlerin buharlaşmasıyla bembeyaz olan Tuz Gölü'nün rengini kırmızıya döndü.

  Görenleri ürküten bu doğa olayı aslında su kuşları için vazgeçilmez bir besin kaynağı sağlıyor.


  A sınıfı sulak alanlar içerisinde yer alan Tuz Gölü, tuz üretiminin yanı sıra flamingo, suna, bataklık kırlangıcı, martı gibi su kuşlarının konaklama ve kuluçka alanını da oluşturuyor.

  Bunun yanı sıra Tuz Gölü, dünya kültür balıkçılığında canlı yem olarak kullanılan artemia’yı doğal stok halinde bulundurması nedeniyle biyolojik açıdan da son derece önemli bir konumda bulunuyor.

  GÖLÜN RENGİNİ KIRMIZI ÇEVİREN NE?

  Tuz Gölü’nde konaklayan kuluçkaya yatan su kuşlarının besin zincirinde ‘artemia’ vazgeçilmez bir halkayı oluşturuyor.

  Artemia salına, tuz göllerinde yaşayan, yetişkinleri 1 cm olabilen bir zooplanktondur. Artemia’nın ölümü ile oluşan asitler nedeniyle halobacteriaların çoğalması, daha az organik madde ve kırmızı renk oluşmasını sağlayarak daha hızlı buharlaşmaya sebep oluyor, bu da gölün rengini kırmızıya dönüştürüyor.

  YUMURTALAR O KADAR DAYANIKLI Kİ...

  Yetişkin dişi artemia uygun koşullarda yumurtlar(sist), yumurtalar o kadar dayanıklıdırki -100C’den 80C’ye kadar bozulmadan kalabilirler.

  Yetişkinler çok iyi şartlar altında 2 cm ye kadar gelişip 3 aya varan sürelerde hayatta kalabilirler. Ortalama olarak her 4 günde bir yüzen larva veya yumurta üretebilirler.

  AKVARYUMCULAR İÇİN DEĞERLİ BİR YEM

  Tuz gölünü kırmızıya çeviren artemia, akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir. Özellikle yavru yetiştirmede ve canlı doğuran gibi küçük yemleri toplayabilen balıkları beslemede artemia larvaları belirgin fayda sağlar. Kırmızı renkleri parlaklaştırır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Tuz gölü kızardı

  Reklam  tuz gölünü bu kırmızı rengi çok güzel bir görüntü oluşturmuş çok soğuk ve çok sıcak oratamlara dayanıklı küçük canlılardan artemia eklembacaklı canlıları oluşturur bu görüntüyü+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi