Buzlu yola neden tuz atılır

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Buzlu yola neden tuz atılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  потеря нет06
  Usta Üye
  Reklam

  Buzlu yola neden tuz atılır

  Reklam  Buzlu yola neden tuz atılır

  Forum Alev
  Kışın çok kar yağışı alan bir bölgede yaşıyorsanız, karayolları görevlilerinin yollardaki buzlanmayı gidermek için tuzu kullandıklarını görmüşsünüzdür. Ancak tuz aynı zamanda dondurma yapımında da kullanılmaktadır. Peki ama tuz, bu iki ters gibi görülen işlevi nasıl becermektedir?

  Herkesin sandığının aksine tuz suyun içinde şekerin eridiği gibi erimez. Tuz buzun içine girince onu çözer. Tuz yine kalır ama buz çözüldüğü için artık o su değil, tuzlu sudur ve erime noktası saf sudan daha düşüktür.

  Buzlanmış yollara tuz döküldüğü zaman, tuz önce buz ile çözümlenerek bir buzlu su tabakası oluşturur ve bu çözeltinin donma noktası düşük olduğundan, sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile donmadan kalabilir. Günümüzde ABD'de üretilen tuzun yüzde 45'i yollardaki buzun eritilmesinde kullanılmaktadır.

  Bilindiği gibi su, sıcaklığı sıfır dereceye varınca donar. Suya tuz ilavesi ile bu donma sıcaklığı da düşer. Suya yüzde 10 tuz ilavesi donma sıcaklığını -6 dereceye indirir. Yüzde 20 tuz karıştırılmış su ise -16 derecede donar. Ancak yolun veya buzun ısısı -16 dereceden de az ise artık tuzun erimede pek etkisi olmaz, sadece buzun üstünde kalarak tekerleklerin kaymasını azaltabilir.

  Dondurma yaparken de karışımın çevresinde çok düşük ısıya ihtiyaç vardır. Dondurma karışımının etrafındaki ısının çok düşük olması, ancak bu düşük ısıda karışımın donmaması gerekir. Burada eklenen tuz karışımın sıfır derecenin altında bile donmadan dondurmanın oluşturulmasını sağlar.

  Hatırlarsanız 'Titanic' filminde okyanus suyunun ısısı sıfırın birkaç derece altında olmasına rağmen, deniz suyunun yüzeyi, içindeki tuz nedeni ile hala donmamıştı
 2. 2
  papatya07
  Yeni Üye

  --->: Buzlu yola neden tuz atılır!!!

  Reklam  buzlu yola tuz neden atılır:buzun erimesi için atılır:) 3. 3
  senturkk
  Yeni Üye
  Alıntı papatya07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  buzlu yola tuz neden atılır:buzun erimesi için atılır:)

  :D:D:D doğru

  emeğine sağlık kardeş 4. 4
  TheSaw
  Üye
  Eeee yane hehe:D erisin diye atılır gelirisi beni bağlamaz :D

 5. 5
  bakoyoko
  Üye
  cok saol arkdasım bılgılerdırmen ıcın

 6. 6
  gFb-Mmth
  Özel Üye
  biLiodk saten yaf :D:D:D

 7. 7
  Fatih©
  Üye
  Erisin diye değil arkadaşlar yolun buzlanmaması için atılır. Yani buzlu bir yola tuz serperseniz bir faydası olmaz. Ama Türkiyede yaşadığımız için bu böyle algılanmış hep yol buzlanır ondan sonra tuzlanır yollar. Doğrusu yol buzlanmadan tuzlamaktır ki buzlanmasın... :D

 8. 8
  Yarasa
  Üye
  bizleri bilgilendirdigin için tşk arkadaşım

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi