Gebelikte:Renkli doppler ultrasonu

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Gebelikte:Renkli doppler ultrasonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Gebelikte:Renkli doppler ultrasonu

  Reklam  Gebelikte:Renkli doppler ultrasonu

  Forum Alev
  Renkli doppler ultrasonu

  Renkli doppler ultrasonografi, son yıllarda giderek daha fazla uygulama alanı bulmaktadır.

  Özellikle anne adayının risklerinin belirlenmesinde ve bebeğin sağlık durumunun değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.


  Doppler ultrasonunda özetle bebeğe giden kan akımına bakılır. Üstteki resimde erken bir gebelikte bebeğe giden kan akımı renki doppler ultrasonu ile izlenmektedir.

  Kan akımının bozulması (azalması veya geriye kaçması) durumlarında bebek hayatı riske girer. Damarlardaki direnç artışı kan akımındaki azalmayı ifade eder.

  Ayrıca bebekle plasenta arasında göbek kordonu içerisindeki umbilikal arter, umbilikal ven ve bebeğin beyin damarlarındaki dalga şekillerindeki bozukluklar, bebekteki dolaşım bozukluğunu saptayabildiği gibi şiddetini de belirleyebilmektedir.

  Doppler ultrasonda dolaşımsal bozukluk tespit edildiğinde daha sonraki dönemlerde bebeğin durumunda kötüleşme riski artmıştır. Özellikle preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya bebeğin rahim içi gelişme azlığı (IUGR) gibi durumlarda damarlardaki direnç artışı gidişatın olumsuz yönde olduğunu gösterir.

  Gebeliğin 12-14. haftalarında yapılan "Ductus venosus doppler"i bebekte başta kalp anomalileri olmak üzere Down sendromu gibi bir takım kromozom bozukluklarının erken teşhisinde umut vermektedir.

  • Kan biyokimyası, Tam kan sayımı, Tam idrar tahlilleri, Hbs Ag, Anti Hbs, HCV, HIV, TORCH tetkikleri tekrarlanır. Doğum öncesi doğuma veya olası sezaryene hazırlık amacıyla bu testler tekrar gözden geçirilir.
  Sezaryen planlanıyorsa bu tetkik sonuçları anestezi açısından da önemlidir.

  • Doğum konusunda bilgilendirme
  Günü yaklaşan anne adayına doğumla ilgili detaylı bilgiler verilir
  . 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: gebelikte:Renkli doppler ultrasonu

  Reklam  bu uygulama bebeğin sağlığını daha yakından takiben yapılır iç organlarının gelişimini ve bir aksilik olup olmadığını gösterir renkli dopplerde bebek daha belirgin görünmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi