Kadının Kocasına Karşı Görevleri

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Kadının Kocasına Karşı Görevleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Kadının Kocasına Karşı Görevleri

  Reklam  Kadının Kocasına Karşı Görevleri

  Forum Alev
  Kadının Kocasına Karşı Görevleri

  Kadının kocası üzerinde hakları olduğu, gibi erkeğinde karısı üzerinde hakları vardır. Kocanın karısındaki haklarından bâzılarını maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz :
  a) Kadın, kocasını âile ve ev reisi olarak tanıma sı lâzımdır. Zira Hakteâla erkeğe şu meâldeki âyeti celile ile bu hakkı vermiştir,
  "Erkekler, kadınlar üzerine hâkimdir (Âilenin reisidir) ler." (Nisa suresi, 34)
  Bu hükmü ilâhi gereğince kadın, kocasının meşru ve helâl olan emrine boyun eğmesi ve evde tek söz sahibi kocasını tanıması lâzımdır.
  Binaenaleyh namuslu ve efendisine bağlı, güzel ahlaklı kadın kocasını reis ve âmir olarak tanır, hak ve doğru olan her sözüne muhâlefet etmez ve kocasının sözünü ağzında bırakmaz. Bu hal ve hareketiyle âile efradının içinde gerçek hûzuru sağlayarak bütün âile bireylerinin itâat ve hürmetini sağlamış olur.
  Fakat bâzı ahlaksız kadınlar da görüldüğü gibi; kocasını saymaz ve saygı göstermezse, işte bu kadın evin ve âile efradının belâsı, cemiyetin zararlı bir unsuru ve insanların mânevî hayatlarını yıkan veya yıkmaya sebep olan en şerli ve zararlı bir mikrobudur.
  Böyle kadınların kötülükleri pek çok şer'î hükümlerle beyan edilmiştir. Koca, gece tanımayan kadınlar, en ahlâksız ve edepsiz kadınlardır.
  Rasulüllah (S.A.V.) Efendimiz mübârek bir sözünde şöyle buyurmuşlardır :
  "Benden sonra erkekler üzerine (ahlâksız) kadınlardan daha fitneci (ve bela) bir şey bırakmadım." (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai Ahmed Bin Hanbel)
  Kocasının, günlerce, aylarca yapmış olduğu iyilik ve masrafın en ufak bir sebepten dolayı kocasına "ne yaptın, bakmıyorsun ve sâir" sözlerle, Kocasının gönlünü kıran kadınlar ahlâksız kadınlardır.
  b) Kadın, kocasının cinsî arzusunu tatmin etmesi için hayız, nifas ve hastalık gibi mâzeretler olmadığı takdirde, kocası döşeğine dâvet ettiği zaman veya cinsi münasebette bulunmak istediği zaman itâat ederek cinsî arzusunu tatmin etmesi lâzımdır. Aksi takdirde kocasının haram yollara sapmasına sebep olabilir.
  İslâm dini bu hususta o kadar hükümleri muhtevidir ki, saymakla bitmez. Fakat biz bir kaç hüküm beyan etmekle iktifa edeceğiz.
  Rasûlüllah (S.A.V.) Efendimiz bir Hadis'i Şeriflerinde şöyle buyuruyor :
  "Adam, karısını hâceti (Cinsi arzusu veya başka bir şey) için çağırdığında, karısı tandır (ve ocak) başında ise de (ekmek ve yemeğin .yanma tehlikesi yoksa) hemen gelsin." (Tirmizi, Nesai)
  Bu hadisi şeriften anlaşılmıştır ki, kadın imkan dahilinde ve her hâlü kârda kocasının sözlerîne icâbet etmesi lâzımdır.
  Diğer bir Hadis'i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur :
  "Kadın, kocasının döşeğinden (veya davetinden) kaçarak yatarsa, sabaha kadar melekler o kadına lânet eder." (Buhari, Müslim)
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kadının Kocasına Karşı Görevleri

  Reklam  ben eşime islam dini ne gerektırıyorsa yapıyorum ama eşim insanları sevmeyen ve kindar,kımseye ihtıyacım yok dıyen bir insan.bır yere gıtmıyor ve benı de gondermıyor.asi hırcın ve kaba bir adam.7 yıldır sabredıyorum ve suan bunalımdayım.ne yapacagımı sasırdım.7 yıldır duzeltemedım ben bu adamı..insanlara yardım etmeyı cok seven bı kadınım ama bana kımsye yardım etme kendını kullandırma diyor..kendı ailesi harıç herkese kötü davranıyor..ne yapmam lazım nasıl davranmam lazım? 3. 3
  s3yma
  Üye
  Öyle biriyle evlenmek başlı başına bi hata zaten.
  Ben böyle bir eşin köşesinden döndüm. asi, hırçın, kaba, saygısız vs değildi ama "kimseye ihtiyacım yok, sana bile" diyodu. O istemediği bişeyi asla yapmaz, karşısındakini mutlu etmeye çalışmaz asla. Önem verdiğiniz şeyler onun için önemsizse umursamaz. Sırf siz önem veriyosunuz diye hareket etmez. Bencil, egoları yüksek insanlar işte...

  Ve üzgünüm ki, düzeltemezsiniz. Onun için siyah olan bişey sizin için beyazsa "gel grileştirelim birlikte" dediğinizde bile umursamayacaktır.
  Allah yardımcınız olsun, umarım bir mucize olur da düzelir.

  O değil de, genelleme yapmadan söylüyorum, koç burcu erkekleri genelde bu şekildedir.
  Hepsi değil tabi ki. :) :) 4. 4
  Ziyaretçi
  bende evli bir erkek idim fakat eşim son derece küfürlü konuşan ve sözümü dinlemeyen birisiydi. daha doğrusu benlen ilgilenmiyordu. akrabalarına ve çevresine benden daha ilgi alakadar gösteriyordu. Allah böyle kadınların şerrinden korusun bizi.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ben esimden cok memnunum tabi ikimiznde kendimize gore huylari var ama kadin kocasinin huylarinin uzerini kapatmali. Benim esimde bana bagriyo cagriyo alistim demiyorum gidiyorum hep agliyorum sessiz kaliyorum ama en guzel sey duadir. Lutfen namazinizi kilin ve dua edin.

+ Yorum Gönder
kadının kocasına karşı görevleri,  kadının erkege karsı görevler,  kadının erkeğe karşı görevleri,  kadının kocası üzerindeki görevleri,  kadının erkeğine karşı görevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi