Hamilelikte Böbrek Hastalıkları

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Hamilelikte Böbrek Hastalıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Hamilelikte Böbrek Hastalıkları

  Reklam  Hamilelikte Böbrek Hastalıkları

  Forum Alev
  HAMİLELİKTE BÖBREK HASTALIKLARI

  Gebelik ve böbrek fonksiyonlarında, vücut sıvılarının dengelenmesinde ,böbrekler ve idrar yollarının anatomik yapısında önemli değişikliklere yol açar. Gebelik sırasında böbreklerin boyutları 1-1.5 cm kadar artar ve eski yapısına dönmesi gebelik sonrası 3 ay kadar sürer.

  Gebelik ve Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
  Tansiyonu yüksek tespit edilen bir gebede bu; önceden varolan bir hipertansiyona , altta yatan bir hastalığa yada Preeklampsiye bağlı olabilir. Gebelikte oluşan tansiyon yüksekliği böbrek ve anne için bir hastalık ve heyeti tehlike sebebidir. Her gebede tansiyon ölçümleri gebeliğin başlangıından itibaren düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

  PREEKLAMPSİ (Gebelik zehirlenmesi)
  Gebeliğin 20. Haftasından sonra görülen yüksek tansiyon, idrarla protein kaybı ve vücutta aşırı miktarda sıvı toplanmasından oluşan bir klinik tablodur. Bu tablonun daha da ilerleyip konvülzyon (nöbet) eklenmesine ise eklempsi denilir.Tüm gebeliklerin %3-4'ünde görülür. Anne yaşının 20 yaş altında olması, ilk gebelik, gebelik başlangıcında tansiyonun yüksek olması iyi bilinen risk faktörleridir. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Tansiyonda ani yükselmeler ile birlikte , ani kilo artışı, preeklempsi habercisi olduğundan bu durumdaki gebelerin hemen kendilerini takip eden doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Tedavide kesin istirahat, tuzsuz diyet, düzenli tansiyon ölçümleri ve gereğinde tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Preeklampsinin kesin tedavisi doğumdur ve preeklampsiye bağlı tansiyon yüksekliği gebeliğin sonlanmasından 2-6 hafta sonra normale dönmektedir.

  ÜRİNER İNFEKSİYON (İdrar yolu infeksiyonu)
  Gebelikte oluşan üriner sistemdeki anatomik değişikliklerden dolayı, idrar tahlili yapılmalı ve şikayeti olanlarda idrar kültürü yapılmalıdır.

  AKUT RENAL YETMEZLİK (Akut böbrek yetmezliği)
  Diyaliz tedavisi gerektiren böbrek yetmezliği her 10-15 bin gebelikte 1 oranında görülmektedir. Başlıca nedenleri:

  Gebeliğin ilk 3 ayında gelişen aşırı kusmalar
  Plasenta hastalıklarına bağlı aşırı kanamalar
  Bebeğin rahim içinde ölmesi
  Preeklempsi
  İdrar yollarında tıkanıklık olması
  Gebelik ve doğum sırasında aşırı kanamalar ve şok
  Bu tür gelişen böbrek yetmezliği genellikle geçicidir, ve ilgili uzmanlar tarafından tedavi edildiklerinde , eğer gebelik öncesi bir böbrek hastalığı yoksa sonuçlar yüz güldürücüdür.
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Hamilelikte Böbrek Hastalıkları

  Reklam  Gebelikte gözle görülür değişimlerin yanında bazı organlarda rahatsızlık hatta hastalık boyutuna gelebilecek ağrıların oluşmasına da neden olmaktadır. Düzenli kontroller yapılması bu tür sorunları engellemektedir.+ Yorum Gönder
hamilelikte böbrek kisti,  gebelikte böbrek kisti,  böbrek kisti hamilelik
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi