Hafta Hafta Gebelik-Gebelikte 21. Hafta

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Hafta Hafta Gebelik-Gebelikte 21. Hafta ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Hafta Hafta Gebelik-Gebelikte 21. Hafta

  Reklam  Hafta Hafta Gebelik-Gebelikte 21. Hafta

  Forum Alev
  Hafta Hafta Gebelik-Gebelikte 21. Hafta

  Daha önce başlamadıysanız bu haftadan itibaren demir desteğine başlamanızda fayda var. Diyet ile aldığınız demir gebelikte size yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle mutlaka dışarıdan destek almalısınız.

  Bu dönemde bebeğe yer kazandırabilmek amacıyla öne doğru ilerleyen pten dolayı bel ve sırt ağrıları görülebilir. Masaj ve ağrıyan bölgelere sıcak uygulaması önerilmektedir.Rahim göbek hizasını geçmiştir. Artık çevrenizdekiler siz söylemeden gebe olduğunuzu kolaylıkla anlamaktadırlar. Şimdiye kadar yaklaşık 3,5 -5 kg almış olmalısınız. Artmış gebelik hormonları (özellikle progesteron) nedeniyle gevşeyen idrar yollarında idrar akim hızı yavaşladığından daha kolay iltihabı olaylar gelişir.

  Yine bu dönemde, düzensiz kasılmalar hissedilebilir. Genelde dinlenme ile geçen bu kasılmalar, düzenli aralıklarla yaşanıyorsa veya dinlendikten sonraki bir saat içerisinde 4 defadan daha fazla görülüyorsa mutlaka doktora danışmak gereklidir.


  Bebeğin kalp kası bu haftadan itibaren güçlenmeye ve daha güçlü bir şekilde kan pompalamaya başlar. Bebeğin bulunduğu ortamın oksijeni daha az olduğu için kan daha hızlı gezmelidir ve kalp kası daha fazla çalışmalıdır. Bu nedenle rahim içindeki bebeğin kalp atım sayısı 120-160 arasında değişir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hafta Hafta Gebelik-Gebelikte 21. Hafta

  Reklam  Belin genişlemesine bağlı olarak bu dönemde bel ve sırt ağrıları görülebiliri. Bu ağrılardan dolayı bel kasılmaları da bu dönemde görülen özelliklerdendir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi