Hamilelikte En Rahat Yatış Şekli Nedir?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Hamilelikte En Rahat Yatış Şekli Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Hamilelikte En Rahat Yatış Şekli Nedir?

  Reklam  Hamilelikte En Rahat Yatış Şekli Nedir?

  Forum Alev
  Hamilelikte En Rahat Yatış Şekli Nedir?

  Hamilelik geçirenler iyi bilirlerki bebek doğana kadar anne kolay bir şekilde uyuyamaz ve yatış tarzı da kendisini rahatsız eder Son aylarda artık sağa sola bile dönmekte zorluk çeken anne için uyku bir kabusa dönüşor çünkü rahat yatamayan anne uyumakta da haliyle güçlük çeker


  Sırt ve yüz üstü yatış
  Sırt üstü yatış Inferior Vena Cava adlı ana toplar damar sistemine baskı yapacağından önerilmez. Bu durum nefes almada sıkıntı yaratır; sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir sindirim işlemini engelleyebilir solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

  Yüz üstü yatış da bebeğe baskı yapacağından önerilmez. Ayrıca tahmin edersiniz ki karnınızdan dolayı bu pozisyonda uyumak pek de mümkün değildir.

  Sol yan yatış
  Hamilelikte sol yan yatış bebeğe maksimum kan akışı sağlamasından ve annenin böbrek fonksiyonlarını artırmasından dolayı önerilen uyku pozisyonudur. Çünkü böbrek fonksiyon artışı su tutulmasını da azaltır. Ayrıca karaciğerimizin vücudumuzun sağ yanında olmasından dolayı da sola yan yatış karaciğer baskısını da azaltacaktır.

  En rahat uyku pozisyonu sol yana yatıp dizlerin karına çekilmesi şeklindedir. Dizlerin arasında yumuşak ve ince bir yastık koyulması da iyi olacaktır. Aynı zamanda sırtın yumuşak bir yastık veya battaniye ile desteklenmesi de önerilmektedir.

  Eğer gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatıyor bulursanız endişelenmeyin. Uyku esnasında pozisyon değiştirmeniz çok normal bir harekettir ve kontrol edilemez. Zaten son trimesterde sırtüstü yatarken rahatsızlık duyacağınızdan bu pozisyona geçiyor da olmayacaksınız; rahatsızlık duyup uyanacaksınız.

  İlk 3 ay
  İlk üç ayda istediğiniz herhangi bir pozisyonda yatmanız mümkündür. Sonrasında sol tarafa doğru yatmanız gerecektir. Ama yine de alışkanlığı geliştirmek açısından erken gebelik döneminde yana doğru yatış gerçekleştirebilirsiniz.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Hamilelikte En Rahat Yatış Şekli Nedir?

  Reklam  Sırt ve yüz üstü yatış pozisyonları bir tek hamileler için değil herkes için zararlıdır. Hamilelere özellikle toplar damar sıkıntısı açısından zararlıdır. Sol kol kalp atışlarını engellediğinden en uygun yatış sağ kol üzerine yatmaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi