İnmemiş Testis

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden İnmemiş Testis ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  İnmemiş Testis

  Reklam  İnmemiş Testis

  Forum Alev
  İnmemiş Testis - İnmemiş Testis Nedir - İnmemiş Testis Hakkında - Yenidoğan - Yenidoğanda İnmemiş Testis  Yenidoğan her yüz erkek bebeğin birinde görülen inmemiş testis, erken müdahaleyi gerektiriyor. Aksi halde kısırlıktan kansere kadar bir çok ciddi soruna yol açabiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim dalı öğretim üyesi Profesör Nüvit Sarımurat, inmemiş testis konusunda bilinmesi gerekenleri yazdı.

  “İnmemiş testisli bebeklerin yüzde 65’inde kasık fıtığına da rastlanıyor. Böyle bir durum saptandığı zaman, bebeğin bir ya da iki aylık olması tedavinin ertelenmesi için gerekçe sayılmaz. Bebek yeni doğan bile olsa, müdahale yapılmalıdır.”

  Testisler yada halk arasındaki yaygın tanımıyla yumurtalıkların erkeklerde gelişmeyi sağlayan hormonları salgılamanın yanısıra spermleri de üretiyor. Ergenlikle birlikte başladığı hormon salınımı ve sperm üretimi yaşam boyunca sürüyor. Ancak testislerin bu görevlerini yerine getirebilmesi için vücut dışında yani torbaların içinde bulunması gerekiyor. Torbaların içindeki sıcaklığın da 35.5 derece olması şart. Vücudumuzun 36.5 derecelik ısının, testisin normal işlevini görebilmesi için yüksek olduğu biliniyor. Yapılan deneylerde, testisleri karın içinde itilmiş hayvanlar yalnızca 24 saat sperm üretebildiği, daha sonra bu üretim durduğu görülmüş. İşte bu nedenle testisler vücut içinde değil, dışında bulunuyor.

  İnmemiş testisin riskleri var!
  · Kısırlık nedeni olabilir. Testisin erken torbaya indirilmesi kısırlık riskinin düşürür.
  · İnmemiş testis sorunu olanların ileriki yaşlarda, testislerinde kanser gelişme riski diğer erkeklere göre 15 kat fazladır.
  · İnmemiş testis durumuna kasık fıtığı da eşlik eder. Araştırmalar, inmemiş testisli kişilerin yüzde 65’inde kasık fıtığı olduğunu gösteriyor.
  · İlerki dönemlerde psikolojik ve estetik sorunlara yol açabilir.

  İnmemiş testis nedir?
  Yenidoğmuş erkek bebeğinizin testislerinin torbada olmaması durumuna, ‘inmemiş testis’ deniliyor. Bu bebeklerin çoğunda inmemiş testisin tek yumurtalıkta olduğu gözleniyor. Ancak bazı bebeklerde her iki testis torbası da boş olabiliyor. Bu durumda önemli olan nokta; tek ya da çift taraflı da olsa, testislerin hiçbir zaman torbada bulunmadığının görülmesi.

  Peki torbaya yerleşmemiş testis nerededir? Bebekler, anne karnındayken iki testisi de torbada değil, karın boşluğunda bulunuyor. Bebeğin gelişimiyle beraber ki bu süreç, hamileliğin 7. ayından sonra başlıyor, karın boşluğunda bulunan testisler de torbaya doğru inmek için hareket ediyorlar. Doğuma yaklaşıldığı süreçte, torbaya doğru ilerleyen testisler, kasık bölgesini aşıyor ve torbaya yerleşiyorlar. Ancak bu hareket, bazı bebeklerde doğumdan sonra da devam edebiliyor. Çok az sayıda bebeğin doğumdan sonraki 6 ay içinde testisinin yerleştiğini gözlemliyoruz. Ancak ilk 6 ayda inmeyen testisin inmesini beklemek de anlamsız. İnmemiş testis saptanan bebeğin testislerinin, genellikle ya kasık kanalında ya da karın boşluğunda olduğunun bilinmesi gerekiyor.

  Bu konuda yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki, erkek çocuklardaki cinsel organlara ait en sık yaşanan anomali, inmemiş testistir.. Çünkü her 100 bebekten birinde görülüyor. İnmemiş testisin doğum tarihiyle de ilgisi var. Zamanında doğmuş bebekler, erken doğanlara göre daha şanslı. Çünkü istatistikler, erken doğan bebekler, zamanında doğmuş bebeklere göre 3 kat fazla inmemiş testis sorunu yaşadıklarını gösteriyor. Bunun nedeni; testisler hamileliğin 8. ayında torbalara indiğinden erken doğumla bu sürecin kesintiye uğramış olması.

  Tıp dünyasında inmemiş testisin nedenleri konusunda henüz net bir cevap yok. Testisin kendisinden kaynaklanan iç bozukluklar, hormonal etkiler, genetik bozukluk gibi nedenler ileri sürülüp araştırma konusu edilse de kesin bir sonuca ulaşılabilmiş değil.

  Utangaç testis de olabilir
  Yukarıda anlatmaya çalıştığım inmemiş testisten farklı olarak, görülen bir durum vardır ki, halk arasında bilinen tanımıyla ‘utangaç testis’ olarak adlandırılıyor. Tıbbi adıyla “Retraktil” denilen utangaç testisi olan bebeklerde, testisler, bazen torbada bulunur bazen bulunmaz. Torbada olmadığı zamanlarda, kasıklara doğru kaçar ve kaybolurlar. Bu durum, özellikle soğuğa maruz kaldığı zamanlarda ya da çocuğun testislerinin ellenmesi sırasında belirgin olarak fark ediliyor. Tam tersi durumda ise; örneğin, sıcak ortamda, çocuğun ateşinin çıktığı zamanlarda ya da çocuk uyurken testis tekrar torbaya yerleşiyor.

  Utangaç testis, inmemiş testis gibi bir hastalık değil, masum bir durum. Bu çocukların inmemiş testis de olduğu gibi ilerdeki yaşamlarında herhangi bir sorun yaratıyor. Tedavi edilmesine gerek yok tabii ameliyat edilmesine de. Genellikle çift taraflı görülen utangaç testisler, ergenliğin erken döneminde tam olarak torbaya yerleşiyorlar. Sık sık torbasından kaçmasına rağmen testisler, çoğu zaman torbada bulunduğu için normal sperm üretimlerine devam edebiliyorlar. Ancak bu çocukların 6 aylık düzenli periyotlarla çocuk cerrahisi ve üroloji uzmanı tarafından kontrol edilmesinde yarar var.

  Testis yok olabilir!
  İnmemiş testisin tamamen ortadan kalktığı durumlar da sözkonusu. Bazen karın içinden torbaya doğru ilerleyen testis, kendi etrafında dönüyor ve bu dönme sırasında, testisi besleyen damarlar burkularak tıkanıyor. Bir süre sonra da çürümeye başlıyor ve yok oluyor. Bu bebekler, testisi olmadan doğuyorlar. Bu durumun önüne geçmek mümkün değil. Çünkü yokoluş süreci bebek anne karnındayken başlıyor ve hiç belirti vermiyor. Ancak bu sorunu olan çocukların doğum sonrası ciddi hastalık riskleriyle karşılaşması mümkün olduğu için mutlaka bir uzman tarafından takip edilmesi gerekiyor.

  Muayene ile anlaşılır
  İnmemiş testis, elle yapılan bir muayene sonucu rahatlıkla anlaşılıyor. Hasta bebeklerin yüzde 80’ne bu yöntemle teşhis konulabiliyor. Muayene sırasında, testisin, kasık kanalı civarında olduğu görülüyor. Ancak bazı hasta bebeklerde, kasık kanalında rastlanmadığı durumlar da sözkonusu. O zaman testisin, karın içinde olduğu düşünülüyor ya da tamamen yok olduğu. Bu durumda başvurulacak en kesin tanı biçimi; laparoskopi. Laparoskopi ise şöyle yapılıyor; bebeğin karın duvarına küçük bir delik açılıyor, bu delikten ince ve ışıklı bir mercek sokularak karnının içi inceleniyor. İnceleme sırasında testisin yeri saptanıyor ve bazen bu işlem sırasında testis torbaya indirilebiliyor. Ancak testisin yok olduğu bir durum sözkonusu ise o zaman çürüyen testis kalıntısı bulunuyor ve dışarı çıkarılıyor.

  Erken tedavi çok önemli
  İnmemiş testise erken müdahale edilmesi, taşıdığı riskler gözönüne alınırsa, son derece önemli. Bazı bebeklerde testislerin inmesi doğumdan sonraki ilk 6 aya kadar uzadığından tıbbi olarak müdahale etme zamanı, 6 ay ile 1 sene içinde olmasında yarar var. Tedavinin, en geç 2 yaşında yapılması gerekiyor. Ancak her hangi bir nedenle 2 yaşına kadar tespit edilmemiş çocuklarda, tespit edildiği zaman daha fazla gecikmeden müdahale edilmesi şart! Çünkü 2 yaşından sonra çocuklarda geri dönüşümü olmayan olumsuz durumlar söz konusu ortaya çıkabiliyor. Özellikle bu çocukların erişkin yaşlarında sperm yapımı zayıflıyor. Dolayısıyla kısırlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Başka bir riski ise, yetişkinlik döneminde testis tümörünün gelişme oranı diğer erkeklere göre 4-5 kat fazla olması.

  Ameliyattan korkmayın
  İnmemiş testis rastlanan bebeklerin tedavisi için kesin olan yöntem, ameliyat. Bazı durumlarda hormonal tedaviye başvurulsa da şans yüzde 20’ye düşüyor. Bu nedenle kesin tedavi için ameliyat şart. Bebeğin küçük olması nedeniyle ameliyattan endişelenmenize gerek yok. Ameliyat sanıldığı gibi ağır ve uzun değil. Ortalama 30 dakika sürüyor. Çocuk ameliyattan 3-4 saat sonra taburcu ediliyor. Ameliyat sonrası hafif ağrılar için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç kullanılıyor. Yani bebeğiniz 2 gün sonra da günlük hareketliliğine kavuşur. Ancak daha büyük çocuklarda 20 gün, yüzme, basketbol gibi spor faaliyetlerine izin veriliyor. Ameliyat yerinin pansumanı taburcu olduktan 3-4 gün sonra yapılıyor. Banyo etmesi için ameliyattan 4 gün sonrasına izin veriliyor. 2 ay sonra da kontrole çağrılıyor.

  Ailelerin genellikle çocuğun küçük olduğunu düşünerek ameliyat fikrine çok sıcak bakmadığını biliyoruz. Ama bilinmesi gereken şudur ki; çocuk ne kadar küçükse o kadar çabuk iyileşir. Çünkü küçük çocuklardaki metabolizma gelişim hızı daha yüksek. Bu hız, çocuğun daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca uzmanı yani çocuk cerrahı ve çocuk ürologu tarafından yapılmış bir ameliyatın riskinin olmadığını bilmelisiniz.

  Ameliyat olan çocuklarda bir hafta kadar torbalarda ve kasıkta hafif şişlik ve morluk olması normal bulgulardan. Bu durum kendiliğinden geçiyor. Ancak şişliğin çok olması, ameliyat yerinden kan ve iltihap akmasının yanısıra ateş, bulantı, kusma gibi farklı belirtilerin ortaya çıkması herhangi bir enfeksiyon kapması olasılığını düşündürdüğünden acilen uzmanına başvurmanızı gerektiriyor
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: İnmemiş Testis

  Reklam  bu rahatsızlık yani doğan bir çok erkek bebekte görülmektedir erken teşhis çok önemlidir bu şekilde tedavi olasılığıda artmaktadır tedavi olunmadığı zamanlarda ilerde kısırlıklada sonuçlanabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi