Pişik Nedir - Pişik Sebebleri - Pişik Tedavisi - Cocuk Bakimi - Pişik Nedir Pişik Nedenleri ve Tedavisi

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Pişik Nedir - Pişik Sebebleri - Pişik Tedavisi - Cocuk Bakimi - Pişik Nedir Pişik Nedenleri ve Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Pişik Nedir - Pişik Sebebleri - Pişik Tedavisi - Cocuk Bakimi - Pişik Nedir Pişik Nedenleri ve Tedavisi

  Reklam  Pişik Nedir - Pişik Sebebleri - Pişik Tedavisi - Cocuk Bakimi - Pişik Nedir Pişik Nedenleri ve Tedavisi

  Forum Alev
  Pişik Nedir - Pişik Sebebleri - Pişik Tedavisi - Cocuk Bakimi - Pişik Nedir Pişik Nedenleri ve Tedavisi

  Pişik bebeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Her zaman önlenemese bile, tedaviye hemen başlanarak çocuğun rahata kavuşturulması sağlanır.
  Ne kadar iyi bakılırlarsa bakılsınlar, aşağı yukarı bütün bebeklerde zaman zaman pişik olur. Bebeğin altı sık sık kirlendiği için yumuşak ve duyarlı olan derisinin nemden, kirden ve bezin sertliğinden etkilenmesi neredeyse kaçınılmazdır. Ancak pişiğin neden ve nasıl olduğunu bilmek, bebek için ciddi bir sorun oluşturmadan geçirilmesini sağlayabilir.

  Nedenler
  En sık görülen pişik, idrarın, dışkıda bulunan bakterilerle temas etmesiyle oluşan tepki sonucu açığa çıkan amonyağa bağlıdır. Bu amonyağın bebeğin derisi üzerinde yakıcı etkisi vardır.
  İnek sütüyle beslenen çocukların dışkısı daha fazla baz özelliktedir ve daha fazla amonyak açığa çıkararak pişik yapar. Buna karşılık anne sütü alan bebeklerde pişik daha az görülür. Yine de bu tür pişik bütün çocuklarda görülebilir.
  Dışkıyla kirlenen bez hemen değiştirilmelidir. Fazla kalır ve idrarla karışırsa pişik nedeni olabilir. Sert bezler de sürtünmeyle deriyi tahriş edip pişiğe elverişli ortam yaratabilirler. Lastik külotlar ise nemin buharlaşmasını önleyerek pişik sürecini hızlandırır. Pişik benzeri deri rahatsızlığının bir nedeni de mantar enfeksiyonudur. (cancida albicans)
  Bebeğe doğum sırasında annenin vajinasından ya da sonradan kirli biberon yoluyla mantar bulaşabilir. Bakteri ağızdan makata oradan da çocuk bezlerine geçer. Bazen konak da pişik oluşturur. Baştan düşen kepek bedenin öteki bölgelerini bu arada bezli bölgeyi de etkileyebilir.

  Belirtiler
  Amonyak pişiği, dış cinsel organların çevresinde nemli ve kırmızı alanlar oluşturur. Kontrol altına alınmazsa kalçaya da yayılır. Neredeyse birkaç saat içinde pişik şiddetlenebilir ve sonra deri buruşuk ve kalınlaşmış bir görünüm alır, kağıt gibi soyulur. Zamanla pişik bölgesinde yaralar oluşur.
  Mantar enfeksiyonu nedeniyle başlayan pişik makat çevresinden başlayıp kalçaya yayılır. Aynı zamanda ağzın içinde, dilde, damakta ve yanak içlerinde de beyaz alanlar görülebilir.
  Konak nedeniyle oluşan pişik kahverengimsi kırmızıdır ve kundak bölgesiyle birlikte bedenin öteki bölümlerine de yayılma eğilimi gösterir.

  Evde Tedavi
  Bebeğin altı her zaman iyi temizlenmelidir. Herhangi bir tahrişe rastlanıldığında sabunlu su yerine bebekler için özel olarak hazıranmış losyonlar ya da yağlar kullanılabilir. Sonra da pişik yerine çinkolu ya da silikonlu bir merhem sürün.
  Her fırsatta altı açık bırakılarak derinin hava alması sağlanmalıdır. Bebeğin gün boyu altının bağlanması gerekiyorsa bezinin sık sık değiştirilmesine özen göstermek gerekir.

  Tıbbi Tedavi
  Geçmeyen ya da iyileşme göstermeyen pişikler için doktora danışmak gerekir.
  Amonyak pişiğinde doktor yanmayı önleyici bir merhem verecektir. Bazı merhemler bazı tür pişiklere daha iyi gelir. Dolayısıyla çocuğun pişiğine iyi geldiği anlaşılan merhemin adını gerektiğinde yine almak için not etmek akıllıca olur.
  Eğer pişik mantar enfeksiyonundan olmuşsa ”mavi ilaç” kullanılır. Konak nedeniyle oluşan pişikte de doktorun vereceği ilaç kullanılır. İlaçlı bir şampuanla da kepek giderilir.
  Bazen pişik çok inatçı olur ama önce her türlü önlemi almak gerekir. Eğer her şeye harşın sürüyorsa doktorun önereceği ilaçlarla etkili bir tedavi sağlanır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Pişik Nedir - Pişik Sebebleri - Pişik Tedavisi - Cocuk Bakimi - Pişik Nedir Pişik Nedenleri ve Tedavisi

  Reklam  Pişik daha çok bebeklerde ve aşırı sıcaklarda bir çok insanda da bulunmaktadır. Pişik sorunu olan bölge mümkün olduğunca kuru tutulmalı ve sık sık temizlenmelidir.+ Yorum Gönder
pişik bakımı,  bebekte pişik bakımı,  bebeklerde pişik bakımı,  pisik bakimi,  pişik bak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi