Evlilikte Çocuk - Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Yapmalı - Karı Koca İlişkisi Hakkında

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Evlilikte Çocuk - Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Yapmalı - Karı Koca İlişkisi Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Evlilikte Çocuk - Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Yapmalı - Karı Koca İlişkisi Hakkında

  Reklam  Evlilikte Çocuk - Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Yapmalı - Karı Koca İlişkisi Hakkında

  Forum Alev
  ,
  Çocuk sahibi olamayan çiftler bu hali kabullenip birbiriyle mutlu olarak birlikte yaşasa bile, aile çevresi ve toplumdan gelen olumsuz tepkiler ilişkilerini bozabiliyor. Psikolog Ayşe Özden, çiftlere, birbirlerine daha çok bağlanarak çevreye karşı dik durmalarını tavsiye ediyor.

  Mutlu bir yuva, düzenli bir hayat kurmak niyetiyle evlenen çiftlerin en büyük hayallerinden biri de bu mutluluğu pekiştirecek evlatların olmasıdır. Çocuk sahibi olmayı istemek, insanoğluna yaratılıştan verilmiş bir duygu. Ancak bazı sağlık sorunları sebebiyle her çift bu isteğine kavuşamayabiliyor. Karı koca, bu hali kabullenip birbiriyle mutlu olarak hayatını sürdürmeye karar verse bile, çoğu zaman aile çevresi ve toplumdan gelen olumsuz tepkiler, sürekli yöneltilen meraklı sorular, acıyan bakışlar, ilişkilerini bozuyor. Psikolog Ayşe Özden, çocuğu olmayan çiftlere, sosyal ortamlardan kaçmamalarını, birbirlerine daha çok bağlanarak çevreye karşı dik durmalarını tavsiye ediyor.

  Ayşe Özden'e göre, çocuk sahibi olamama durumunda bireylerin tepkisi, ekonomik ve sosyo-kültürel durumlarına göre fazla değişmiyor. Eşler çok büyük beklentiye sahipse büyük bir yıkım yaşayabiliyorlar. Ait oldukları kültürün ve çevrenin çocuk beklentisi de bu durumu tetikleyebiliyor. İnfertil (kısır) bireylerin psikolojik sorun yaşamasıyla birlikte, psikolojik sorunların da dolaylı olarak hamile kalmayı engellemesi bir kısırdöngü haline gelebiliyor. Bu yüzden çiftlerin rahat olması, stres yaşamaması gerekiyor.

  Durumu kabullenin ama pes etmeyin

  Psikolog Özden, çocuğu olmayan tarafın karşılaşacağı psikolojik problemleri şu şekilde sıralıyor: "Kişi, yetersizlik, değersizlik duygusuna girebilir. Özgüveni düşebilir. Eşi tarafından terk edilme korkusu yaşayabilir. Suçluluk ve cezalandırılma psikolojisi, eşini suçlama tepkisi oluşabilir. İnfertil kişilerde, kolay incinme, kendini diğerlerinden aşağı görme, diğer insanlarla iletişimleri sırasında olumsuz beklentileri olma, daha fazla yalnız kalma eğilimi ve daha çok bedensel yakınma ortaya çıkabilir. Bu kişilerde geleceğe güvensizlik, karamsarlık daha sık görülür."

  Ayrıca çiftlerin, acınmaktan kaçmak, ayrım yaşamamak için kendilerini sosyal hayattan soyutlayabildiğini söyleyen Özden, bu durumun yalnızlık, yetersizlik, değersizlik durumuyla baş başa kalındığı için depresyona girme olasılığını artırdığına dikkat çekiyor. Bu durumda çözümün sosyal ortamdan kaçmak değil, sosyalleşmek olduğunu vurguluyor. Psikolog Özden, çocuğu olamayan ailelere, karşılaşacakları psikolojik sorunlara karşı şu tavsiyelerde bulunuyor:

  Durumu kabullenin ama pes etmeyin: Gerekli olan bütün tıbbi yollara başvurun. Böylelikle "Ben sebepleri oluşturma noktasında elimden geleni yaptım, Allah nasip ederse olur" anlayışıyla hareket ederseniz durumu kabullenme daha kolay olur. Bununla birlikte çözüm bulma noktasında pes etmeyin.

  Birbirinizi koşulsuz sevin: Kişi zaten durumun ezikliğini yaşadığı için, eşler birbirini suçlamamalı. Durumu kabullenmeli ve eşe destek olmalı. Bu, ilişkilerini besleyecektir. "Gözünün rengi, boyunun uzunluğu gibi çocuk sahibi olamama da senin elinde olan bir durum değil. Ben seni her halinle seviyorum. Bizim kaderimiz budur. Üzerimize düşeni yapmaya çalışırız. Senin çocuğunun olmaması, benim çocuğumun olmaması demek. Kendini suçlamanı gerektirecek bir şey yok." deyip eşi koşulsuz bir şekilde sevmeli. Hem kendini hem de eşini rahatlatmalı.

  Ortak paydanız çocuk değilse başka ortak paydalar bulun: Evlilikleri besleyen ortak payda çocuktur ve bunun olmaması baş edilmesi kolay bir problem değildir. Bu durumda kendini mutlu edecek, yeterlilik psikolojisine sokacak etkinlikler yapılabilir. Birlikte vakit geçirme, tatiller, sportif faaliyetler, hobi gibi alternatif ortak payda bulunabilir. Üretkensizlik psikolojisini aşmak için birlikte ya da ayrı olarak başka şeyler üretilebilir.

  Kimsesiz çocuklarla ilgilenin: Kimsesiz çocuğa sahip çıkma durumunda ise çift taraflı avantaj sağlanmış olur. Anne-baba sevgisinden mahrum, aile sıcaklığını hissedemeyen, ileride iyi aile kurması zor, psikolojik olarak da geleceği parlak olmayan kimsesiz çocuklara sahip çıkıp ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

  Müdahalelere karşı dik durun: Dışarıdan müdahale etme durumlarında çiftler dik ve net durabilmeli, hallerinden şikâyetçi olmadıklarını göstermeliler. Böylelikle karşı taraf da sınırını bilecektir. Sosyal ortamlarda bulunun. Tedavi boyunca kendinizi karamsarlığa kaptıracak şeylerden uzak durun.

  Olumlu ve umutlu olun: Çiftler, hırslı olmamalı, nasip anlayışıyla olaya bakmalı. Evliliklerini besleyecek ortak faaliyetlerle meşgul olmalı. Olumlu ve umutlu olmalı. Çok büyük beklentiye girmemeli. "Doğuşu mutluluk kaynağı olacak ama yaşayışı büyük sıkıntı doğurabilir. Her şeyde hayır vardır" anlayışıyla bakmalı. Atlatamayacakları bir durumda psikoterapi almaktan çekinmemeli.

  Elif Kaya
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Evlilikte Çocuk - Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Yapmalı - Karı Koca İlişkisi Hakkında

  Reklam  öyle zorkı anne olamamak...herkez olurken sen olamamak...bunu ancak yasayan anlar...tam dort yıldır ıstıyoruz...artık dısardakı hayvanları bıle yavrularıyla gorunce kıskanıyorum ımrenıyorum,bir ben anne olamıyorum dıyorum...arkadslarımın hepsının cocugu bır ben yetım gıbı boynu bukuk kalıyorum her ne kadar bellı etmemeyede calıssam eksiğim onların yanında cocugu olanlarla ortak bır paydan olmuyor zamanla....allahım yalvarıyorum karıncaya ca n veren rabbım bu mubarek gunun hurmetıne dualarımızı kabul et bızımde yuzumuzu guldur bıze hayırlısıyla evlat nasıp et....artık yuregım acıyor hıc bısey hıssetmıyorum 3. 3
  Ziyaretçi
  okudum çok üzüldüm allah sizede evlat nasip eder inşallah sağlıklı sıhatli ve hayırlı evlat- inşallah şimdi size bir tavsiyede bulunmak istiyorum yazmadığınız için bilmiyorum ama eğer eşinizde ve sizde bir sağlık sağlık problemi yoksa yani herşey çok normal ama olmuyorsa lütfen birde kaplıcaya gitmeyi deneyin ama sadece siz gireceksiniz eşiniz değil ve size tavsiyem KIRŞEHİR karakurt kaplıcası olucaktır biz gittik ve oldu allah rızası için birkez deneyin allahın izniyle olucaktır. 4. 4
  Ziyaretçi
  ablacığım ben size yardımcı olacam inş bana ulaşırsınız inş bende büyük bir evliyanın nuskası var inş takınca sizinde her anne gibi anne olursunuz inş sizden hiçbir ücret talep etmiyorum sadece ALLAH İÇİN yapıyorum

 5. 5
  Ziyaretçi
  bende anne olamadım. 9 sene. eğer ki sağlık probleminiz yoksa benimde bi önerim olacak sizlere.. umudu kestiğim ansa bi teyze çıktı karşıma. çocuğu olmayanlara el uzatıyor bazı yöntemlerle. işe de yarıyor. şu an da hamileyim 8 aylık ve bir oğlum olacak inşallah.. allah ım verdi bana evladımı ama bu teyzenin de gerçekten yararı oluyor. şimdiye kadar 52 torunu oldu. :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  anne olamama duygusunu 15 yildir yasiyorum cok zor bir hayatim oldu ilk evliligimde cok siddet gordum ve saglikli bir ortam olmuyacagi icin iyi bir baba olamiyacagina inandigim icin hic uzerinde durmadim ama kontrollerimide oldugum zaman sorun olmadigini bildigim icin icim rahatti allah hayirlisini biliyor diyip gecistiriyordum sonra ilk evliligimi bitirdim ve yillar sonra ikinci evlilik yaptim esimle cok mutluyum esim cok iyi bir baba olabilir buna inaniyorum fakat simdi cok buyuk testlerden gectikten sonra ogrendimki anne olmam cok zor ve esim gercekten cocuk sahibi olmak istiyor ara ara sirf bu yuzden gerilimler yasiyoruz bende hep terkedilme korkusu basladi tedavi asamasindayiz ama cok zor sansim 100/ 10 suanda esimi cok sevmem ragmen ayrilma teklifini bile onerdim okadar depresyonlar yasadimki yillardir kisir misin akraba es dost cok bunaltiyor ve nezaman cocuk parklarinda agladigim gunler cok oldu etrafimdaki insanlarin cocuklarini bile severken cekiniyorum yalvariyorum allaha banada yasat bu duyguyu diye ama umitsizim de artik belkide bu yuzden evliligim bitecek sizden bu yaziyi okuyanlardan dua istiyorum kardeslerim allah rizasi icin icinizden gecirin tek carem dua. kizim olsa ismi bile hazir sahra. oglum olursa yusuf. okadar caresizimki.......

 7. 7
  Ziyaretçi
  3 senrlik evliyiz 4 kaybim oldu.her seferinde bir umutla ciktim yola iste bu sefer oldu her seferinde talihsizlik beni bumaz ya dedim sarildim umuduma ama sonunda hep kucagim bos kaldi.o kadar zor ki bir kadin icin cocugunun olmsmasi.kendimi eksik yeyersiz degersiz hissediyorum.hic kimseyi gormek istemiyorum indanlardan nefret etmeye basladim.cevremde cocugu olanlsri duyunca oyle ezik hissediyorum ki kendimi oyle mahzunlssiyorum ki .mecburen kirilmasin diye hayirli olsun derken gulumsuyorum icim kan aglarken.esim ailedeki cocuklari severken benim cigerime bicak giriyor sanki .rabbime yalvariyorum baska carem yok.cok zor cok anlatilacak gibi sey degil.rabbim cocugi olmsyan herkeze nasip etsin inşallah.

 8. 8
  Ziyaretçi
  biz 1 bucuk yıllık evliyiz esimle cok zorlu bir süreç sonrasinda evlendik ve cok mutluyduk halada mutluyuz aslinda fakat iste diyoruzya dis etkenler mesela benim baba olamayacagim esimin anne olamayacagi bendeki genetik bozukluk yuzunden isimizin sadece tabiri caizse allahin lutfuna kalmus olmasi bizi vok etkiledi beelki 2 gun oldu ama suan yasamis oldugum yikimin acisini tatif bile edemiyorum size cok mutsuz ve huzunluyum aglamak istiyorum aglayamiyorum belli etmek istemiyorum esime ama bu aciyi icine atmak cok kotu ya nasil çıkacağım bu stresten coktum diyebilirim size allah dusmanimi basina vermesin cok kötü. .:-(:-(:-(:-(:-(:-( selamlar. ..

 9. 9
  Ziyaretçi
  BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRİM arzu77.32@hotmail.com

 10. 10
  Ziyaretçi
  sadece yasayan bilir bunun zorlugunu bazen kanser olsaydim bu kadar dert etmezdim diyorum hic olmamis bi varligin hasretiyle yanmak tammm 5 yildirr cigerlerim parcalaniyo her hamile haberinde kadin degilim diyorum doguramiyrum bile odak noktami degistirsemde cevre birakmiyo sorulariyla ve ne esimin ne benim bir problem gorunmezken olmuyo bebegimiz sebepsiz yani dermansiz dert gibi imanimi kaybetmekten korkuyorum su ara zira sukredip kendimi teselli edecek bisey bulamiyorum!!

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Evlilikte Çocuk - Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Yapmalı - Karı Koca İlişkisi Hakkında

  Reklam  Cok zor bı durumm bende 5 yıldır cocuk ıstıyorum ama olmuyor lutfen bazı arkadasllar yardım edeceklerını yazmız bılgı verın artk ölüyorum eriyorum ne olur

 12. 12
  Ziyaretçi
  Benim kanser tanısından altı yıl önce rahim ve yumurtaliklarimi aldılar maalesef ben hiç anne olamayacagim sevdigim biri var nasıl yola cikacagiz aileye nasıl kabul ettirecegiz bilemiyoruz. Cok zor çok tek umudum rahim nakli umarım en kısa sürede olumlu sonuçlarla rahim ve yumurtalık nakli Türkiye de gerçekleşmeye başlar.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
çocuğu olmayanlar ne yapmalı,  çoçuğu olmayanlar,  bebeği olmayanlar ne yapmalı,  çocuğu olmayan kadın ne yapmalı,  çocuğu olmayanların psikolojisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi