Çocuk, Bilgisayar ve Aile

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Çocuk, Bilgisayar ve Aile ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  PiSik0
  Emekli
  Reklam

  Çocuk, Bilgisayar ve Aile

  Reklam  Çocuk, Bilgisayar ve Aile

  Forum Alev
  Çocuk, Bilgisayar ve Aile Çocukların Evde Bilgisayar Kullanması ve Ailelerin Rolü

  Ebeveynler çocuklarının genel gelişiminin her alanında olduğu gibi, bilgisayar becerileri edinmelerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bilgisayar kullanımının artması yetişkinlerin rölünü bu anlamda değiştirmiştir. Öncelikle çocuğun nasıl bir bilgisayara sahip olacağı, bilgisayarın evin neresinde bulunacağı ve çocuğun bilgisayarı hangi sıklıkla ve amaçla kullanacağı konularına karar veren ailelerdir. Çocuğun kullanacağı yazılım, kılavuzlardan edinilen bilgilerin yanısıra aileler veya öğretmenler tarafından dikkatlice gözden geçirilmelidir. Bu anlamda ebeveynlerin çocuklarındaki gelişmeyi izleyerek, onların bilgisayarı keşfetmelerine yardımcı olmaları ve uygun zamanda daha üst düzey etkinliklere yönlendirmeleri gerekir. Ancak yetişkinlerin çocuğa bilgisayar konusunda yardım ederken aşırıya kaçmaması; yani öğretmenlerin ve ailelerin ancak “gerektiği” kadar yardım etmesi önerilmektedir. Bu konularda, yazılım programları yaşa ve gelişim düzeyine uygun seçildikleri durumlarda ebeveynler açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

  Çocukların Gelişimine Uygun Yazılım Programlarını Seçerken;

  Ev eşyaları, televizyon, elektronik eşyalar, okuldaki ve oynanan oyunlardaki kurallar; çocukların yetişkin bireyler olduklarında yeterli, etkili, mutlu, sorumlu ve duyarlı bireyler olmasını sağlamak üzere eğitimsel amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Çocuklar için her obje gibi bilgisayarlar da bir öğrenme aracı olarak düşünülmelidir. Bilgisayarların bu amaçla kullanılmasını sağlayan araçlar “eğitim yazılımları”dır. Genelde bilgisayarlarda kullanılan eğitim yazılımları ve kullanımı 4 alt başlıkta incelenebilir; Eğitici oyunlar: Bu yazılımlar, Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler gibi temel derslerle ilgili özel becerileri ortaya çıkarmak ve güçlendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
  Yaratıcılık geliştiren yazılımlar: Sanatçılar çoğunlukla animasyon, müzik, fotoğraf ve hatta çizim ve resim yapmak amacıyla çeşitli yazılımları kullanmaktadırlar. Birçok yazılım çocuklara da bu şansı vermektedir.
  Bilgiye ulaşma aracı: Çocuklar ansiklopedilerde bulunan herşeyi kapsamlı metinler, resimler, video klipler, animasyonlar, grafikler ve tablolar halinde, ilgili sitelerde ya da bir CD-ROM’da bulabilirler. İnterneti ya da CD’yi kullanarak ödevlerini ve projelerini kolaylıkla yapabilirler.
  Genel Kullanım Araçları : Yazı yazma işlevi özellikle çocuklar için hazırlanmış programlar sayesinde adım adım ilerleme ve yazılı bir döküman oluşturma konusunda kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca bu programlar çocukların grafik, fotoğraf ve renk kullanmasına imkan vererek, daha renkli materyaller hazırlamasını da sağlar.
  Gelişimsel olarak çocuklara uygun ‘yazılım ölçütleri: Çocukların kullanabileceği yazılımları seçmek önemli bir konudur. Son yıllarda yapılan bir çok araştırmada küçük yaştaki çocukların teknoloji ile olan ilgileri incelenmektedir. Bu araştırmalarda bilgisayar kullanmanın; çocukların kontrol duygusunu ve kendilerine olan güvenini artırmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak tüm bunlar her türlü bilgisayar deneyiminin değerli ve anlamlı olduğunu göstermez. “Değerli ve anlamlı” deneyim çoğunlukla çocukların kullanmakta olduğu bilgisayar yazılımına bağlıdır. Araştırmalar; çocuğa görevler veren, sorular soran ve geribildirim veren programların çocuğun kazanımlarını artırdığını göstermektedir

 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuk, Bilgisayar ve Aile

  Reklam  Çocuk, Bilgisayar ve Aile, çok geniş bir konu ve önemli bir konu çünkü çocuk yetiştirmek artık aileden ziyade bilgisayardan alınan kötü alışkanlıkla ilgili dikkat etmek gerekiyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi