Şifreniz Nasıl Çalınır ?

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Şifreniz Nasıl Çalınır ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Şifreniz Nasıl Çalınır ?

  Reklam  Şifreniz Nasıl Çalınır ?

  Forum Alev
  Şifreniz Nasıl Çalınır ?  1- Gizli soru tahmini
  Gizli soru tahmini tamamen sizin belirlediginiz soru ve yanita göre imkansizda olabilir çokda basit olabilir. Genelde gizli soru ve cevabi hemen hemen ayni basitlikde olur.
  Örnek :
  Gizli Soru : Tuttugum takim
  Cevabi : Beşiktaş
  Gizli Soru : Dogum Yilim
  Cevabi : 1981

  2- Fake mail yolu ile
  Sifresi çalinacak mail servisinin hemen hemen aynisi yapilir. Bu sahte mail sayfasi içerisinde formmail uygulamasi kullanilir. Formmail uygulamasi sayesinde size gönderilen sahte sayfaya girdiginiz bilgiler (Genelde kullanici adi ve sifre) saldirgan tarafindan daha önce belirlenen mail adresine gidecektir.

  3- Trojan ile
  Trojan (Truva ati); iki kisimdan olusan ve bilgisayarlari uzaktan kumanda etme amaciyla yazilmis programdir. Bu programlarin birinci kismi uzaktaki bilgisayari kontrol etmeye yararken diger kismi ise uzaktan yönetilecek bilgisayarla kontrol kismi arasinda baglanti kurmasini saglayacak açiklik yaratir. Yani bizim problemimiz trojan programinin bilgisayarimizda açik port birakan kismiyla ilgilidir.
  Trojan bulasan bilgisayarda sifre çalmak dahil her istenilen sey yapmak mümkündür.

  4- Keylogger ile
  Keylogger klavyede basilan tuslari txt veya resim olarak kaydeden bir programdir. Ister manuel olarak cafe vb benzeri yerlere kurulur veya trojan ile birlikte gönderilebilir. Keylogger içinde bulunan Report özelligi ile sizin klavyede her bastiginiz tusa ait bilgiler ile birlikte istege bagli olarak ekran görüntünüz saldirganin mail adresine gidebilir.

  5- Brute Force yöntemi ile
  Brute-force anahtar uzayinin tüm elemanlarinin sirasi ile algoritma içerisinde teker teker denenmesi yolu ile dogru anahtari elde etmeye çalismaktir. Yani saldirganin elindeki bir listedeki tahmini sifreleri kullanici adi gibi bilgileri tek tek manuel olarak girmek yerine bunu otomatik olarak programa yatirma olayi diyebiliriz kisaca. Teknoloji ile birlikte yeni güvenlik önlemleri gelistikçe bu yöntemi kullanan programlar artik is yapmamaya baslamistir.

  6- Database veya mail server hack
  Bu yöntem hotmail, yahoo, mynet, gmail gibi büyük mail servisleri için nerdeyse imkansizdir. Fakat zaman zaman hack olaylarina sahit olunabiliyor. Yakin bir zamanda hotmaile bu tip saldiri olmus binlerce kisinin sifresi ele geçirilmisti.
  Genelde hesap açmak için büyük portallari tercih etmekde fayda var. Küçük çapli siteler daha kolay hacklenebilecegi için güvenlik açisindan daha risklidir.

  7- Fake programlar
  Isminden anlasilacagi gibi msn, yahoo msn, Aol, icq, vb. programlarin sahtesidir. Programa giris yapilan bilgileri serverlar araciliga programi yapan kisinin adresine gönderir. Ne kadar professional olarak hazirlansada bazi noktalardan sahte oldugu farkedilebiliyor. Cafe gibi yogun olan yerlerde çogunlukla kullanilma ihtimali var.

  8- Windows da bulunan açiklar
  Microsoft isletim sistemlerinde her zaman için açiklar mevcuttur. Zaman zaman açiklar tespit edilip yamalari çikartilir. Bu tür açiklari service packlari - yamalari çiktikça yükleyerek kapatmaliyiz. Özellikle güvenlik açiklari adi ile downloada sürülen yamalar daha çok önem arz etmektedir. Windowsda bulunan açiklar nedeni ile sorun yasamamak için sik sik Windows Update Yapmakda fayda var.

  9- PNG Islemedeki Güvenlik Açigi
  PNG resim biçimlerinin islenmesinde, bir uzaktan kod yürütme güvenlik açigi bulunmaktadir. Bu açigi basariyla kullanan bir saldirgan, etkilenen sistemin tüm denetimini ele geçirebilir. Saldirgan, program yükleyebilir; verileri görüntüleyebilir, degistirebilir veya silebilir; tüm kullanici haklarina sahip olan yeni hesaplar olusturabilir. Microsoft sitesinden yapilan update ile bu sorundan kurtulunabilir (Sp2).
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Şifreniz Nasıl Çalınır ?

  Reklam  çok güzel ya+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi