USB (Universal Şerial Bus)

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden USB (Universal Şerial Bus) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  USB (Universal Şerial Bus)

  Reklam  USB (Universal Şerial Bus)

  Forum Alev
  Universal Şerial Bus

  Evrensel seri veri yolu (Universal şerial Bus ) olarak bilinen USB baglantısı, elektronik cihazların pek çoğunda bulunuyor. USB, bilgisayar ile çevresel birimler arasindaki iletişim sağlayan bir bağlantı standardı olarak adlandırılıyor. Bu yeni standart sayesinde yazıcı, tarayıcı, dijital fotograf makinesi, hafıza kartı gibi cihazlar, bilgisayar ile çok yüksek hızlarda veri iletişimi gerçekleştirebiliyor.

  Örnegin USB 1.1 standardinda 12 Mbit/shizinda veri iletişimi yapılabilirken, USB 2.0’da480 Mbit/s gibi yüksek hızlara çıkılabiliyor. Bu özelliği nedeniyle dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda en az bir tane USB port bulunuyor.


  USB portlar Üzerinde USB port bulunan herhangi bir cihazin bilgisayara baglayabilmek için uygun konnektörler kullanmak gerekiyor. Baglanti için tip-A vetip-B olmak üzere iki çiftli USB konnektörü bulu-nuyor. Bunlardan tip-A türündeki yassi görünüm-lü olani bilgisayar kasasina baglanirken, tip-B tü-ründeki kare kesitli olani çevresel birime bagla-niyor. Sekil 2’de USB konnektörler görülüyor.

  Sekil 2: USB konnektörler USB baglantisinin önemli bir özelligi de bağlı oldugu çevresel birimlere elektriksel güç saklayabilecek yapıda olmasi. Her bir USB portundan +5 voltta 100mA akım çekilebiliyor. Porttan çekilen akım, cihaz sayısına göre daha fazla da olabiliyor. Bu sayede, USB porta baglanan bir elektronik cihaz, harici bir güç kaynağına ihtiyaç olmadan çalışabiliyor.

  Piyasada USB porttan sarjlananenerji ile çalisan pil Sarj cihazı, vantilatör, klavye aydınlatıcı gibi küçük güçlü pek çok cihaz bulunuyor.

  USB soketin içinin açılımı


  5.GND(toprak ),data-,data+
  +5 ve gnd(toprka nerelerde kullanılıyor )
  Bu +5 v ve toprak usb ledli lambalrada,usb fanlarda
  Datalar ise haberlesmede atiyom usb adsl modemiz var diyelim bilgisayar ile modem arasinda iletisim kurmada kullaniliyor.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: USB (Universal Şerial Bus)

  Reklam  USB (Universal Şerial Bus),hep alıyoruz kullanıyoruz kapasiteleri genelde ilgilendiriyor bizi usb çeşitlerini adınıda biliyoruz ama açılımı görünce hmm bu mu imiş açılımı Universal Şerial Bus diyoruz .+ Yorum Gönder
usb unıversal serıal bus
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi