Barkod Okuyucu Ve Yazıcı Nedir ?

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Barkod Okuyucu Ve Yazıcı Nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Barkod Okuyucu Ve Yazıcı Nedir ?

  Reklam  Barkod Okuyucu Ve Yazıcı Nedir ?

  Forum Alev
  Barkod Okuyucu Ve Yazıcı Nedir ?


  Barkod Okuyucu nedir? Ne işe yarar?

  Barkod okuyucular veri girişine hız, kolaylık ve doğruluk kazandırır.
  Bir barkod, uygun okuyucu ile okutulduğunda, okuyucu siyah ve beyaz çizgileri elektrik sinyallerine dönüştürür. Okuyucunun kod çözücüleri de bu sinyalleri çözerek anlayabileceğimiz rakam veya karakterlere çevirir. Bu okuyucuların yaydığı ışın ve barkod çubuklarının oluşturduğu elektronik sinyaller yine bu okuyucular tarafından algılanarak bilgisayarlara rakam veya karakterler olarak aktarılır. Barkodtaki koyu çubuklar ışığı emer, boşluklar ise ışığı geri yansıtır. Böylece elektronik sinyaller oluşur. Barkod okuyucular değişik arabirimlere sahip olabilirler. Klavye, seri port veya usb bağlantılı olabilirler. Bunların yanında bir de radyo frekanslı çalışan barkod okuyucularda bulunmaktadır. Bunlar kablosuzdur ve okutulan barkodu kendi etkinlik alanı içerisinde anında bilgisayara aktarabilirler.


  Barkod Yazıcı nedir? Ne işe yarar?

  Barkod yazıcılar barkod basmak için kullanılan cihazlardır. Barkod yazıcılar termal ve direk termal baskı yapabilirler. Barkod yazıcılar ile basılan barkodlar daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Daha hızlı baskı yapabilirler.
  Piyasada çok değişik marka ve modelde barkod yazıcılar bulunmaktadır. Barkod yazıcılar modeline göre bilgisayara bağlı olarak veya bilgisayardan bağımsız olarak kullanılabilirler.
  Bir etiket programı ile tasarım yapılarak barkod yazıcılardan baskı alınabilir.  BARKOD İLE NELER YAPABİLİRİZ ?

  Barkod verinin hızlı ve doğru girilmesini sağlayan bir yöntem olduğundan dolayı barkod işlemlerinin yoğun olduğu ve bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde ulaşılmasının ihtiyaç olduğu yerlerde kullanılabilir. Bu yöntemin kullanıldığı sistemler veri toplama sistemleri olarak adlandırılırlar. Barkod kullanılarak bir ürüne ait tüm hareketler izlenebilir. Bu sistemlerde barkod okuyucular, barkod yazıcılar ve taşınabilir data terminaller gibi bir çok iletişim aracı kullanılmaktadır.

  Veri toplama sistemleri bir çok yerde kullanılabilir. Mağazalarda, endüstriyel ortamlarda, pazarlama ve satışlarda, işyerlerinde vb. gibi bir çok alanda ve yerde kullanılabilir. Örneğin barkodlu bir sistem kullanarak depo sayımlarınızı çok kolay ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz.  BARKOD BASMA YÖNTEMLERİ


  Barkod etiketlerini firmanızda basmanın da birden fazla yolu ve bu yolların da avantajlı veya dezavantajlı yanları vardır.

  Lazer Yazıcıda
  Barkod Yazıcıda
  Lazer Yazıcıda

  Lazer yazıcılardan da barkod basabilirsiniz. Lazer yazıcının servis ve yedek parça sorunu yoktur.

  Barkod Yazıcıda

  Barkod yazıcıda Termal ve Termal Transfer olmak üzere iki çeşit baskı tekniği vardır.

  a)- Termal Baskı

  Bu yöntemde baskı işlemi kağıdı ısıtarak yapılır. Bu yöntemde ısıya dayanıklı bir kağıt faks makinelerinde olduğu gibi ısıtılarak yakılır. Bu ısının etkisiyle kağıt siyah renge dönüşür ve böylece baskı işlemi yapılmış olur. Ancak bu yöntemle yapılan baskılarda çevresel faktörler önemli rol oynar. Bu baskı yöntemi kısa sürelidir. Çünkü güneşten, ısıdan, yoğun ışıktan etkilenirler ve bozulmaya uğrayabilirler. Fakat kısa süreli kullanımlar için idealdir.

  Ribon masrafı yoktur, yakarak basar.
  Termal etiket kullanılır. (Termal etiketler vellum etikete göre pahalıdır).
  Etiket ömrü kısadır. Kısa sürede tüketilecek etiketler için uygundur.
  Yazıcının fiyatı direk termal yazıcıya göre daha ekonomiktir.


  Direk Termal (Termal Transfer) Baskı

  Bu yöntemle yapılan baskılar daha uzun sürelidir. Bu yöntemde ribon denilen şeritler kullanılır. Termal baskıda ısıtılan kağıdın yerini burada ribon alır. Ribon ısıtılarak kağıt üzerine yapıştırılır. Daha sağlıklı ve dayanıklı bir yöntemdir. Güneş, ısı ve yoğun ışıktan doğrudan etkilenmez. Uzun ömürlüdür.

  Ribon masrafı vardır.
  Velium etikete veya plastik, dokuma gibi değişik etiketlere baskı yapabilir.
  Etiket ömrü çok uzundur.
  Yazıcı fiyatı termal barkod yazıcıya göre pahalıdır. Son zamanlarda pek çok direktermal yazıcı termal baskı da yapabilir. Yani bu tip yazıcı aldığınızda her iki türlü de basabilme şansınız var.
 2. 2
  computer
  Özel Üye

  --->: Barkod Okuyucu Ve Yazıcı Nedir ?

  Reklam  gerçekten de merak ediyordum...çok işime yaradı.paylaşım için sağol 3. 3
  ahmetcanbula
  Yeni Üye
  İhtiyacı olanlara yardımcı olabilecekğini düşünüyorum. Barkod ilgili ekipmanların bulunduğu bir site.
  bizimsanal.com+ Yorum Gönder
okuyucu ve yazıcı nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi