Daha İyi Görmek için Yapılabilecekler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Daha İyi Görmek için Yapılabilecekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Daha İyi Görmek için Yapılabilecekler

  Reklam  Daha İyi Görmek için Yapılabilecekler

  Forum Alev
  Göz kontrolünden geç
  En son ne zaman göz doktoruna gittiniz? Eğer cevabınız altı ay ve daha öncesi ise hemen doktorunuzdan randevu alın ve bir göz bozukluğu olup olmadığını öğrenin. Eğer miyop hipermetrop gibi bir rahatsızlığın varsa şu seçenekleri hemen gözden geçir: Renkli bir aksesuar olarak da kullanabileceğin gözlük modellerine göz at. Eğer gözlük takmanın kendine yakışmayacağını düşünüyorsan kontakt lens ve lazer tekniklerini araştır. Lens takmaya karar verdiysen lens takan arkadaşlarından ve uzman bir doktordan öneriler al. Lasik tedavisi hakkında bilgi edin. Lasik kelimesi Laser Assisted inSitu Keratomileusis kelimelerinin baş harflerinden elde edilmiş bir kısaltma. Bu tedavi ile göz kusurları yok ediliyor. Yani gözlük ya da lens kullanmana gerek kalmıyor. İşlem 2-3 dakika sürüyor. Yalnız bu yöntem miyop ve astigmat sorunlarında başarılıyken hipermetrop bozukluğunu belli bir ölçüye kadar düzeltebiliyor.


  Kör noktayı es geçme
  Gözümüzde retinanın arka kısmında bulunan en iyi görme alanına “sarı leke” (sarı nokta) adı veriliyor. Burası görüntüyle ilgili bilgileri beyne ileten reseptörlerin en yoğun olduğu yer. Ama gözümüzde bir de hiç reseptör bulunmayan bir bölge var. Bu bölgeye de “kör nokta” deniyor. Kör noktanın üzerine düşen hiçbir görüntüyü algılayamıyoruz. Hatta bazı trafik kazaları sırf bu kör nokta yüzünden meydana geliyor! Hayatına uyarla: Nasıl gözümüzün kör noktası varsa hayatımızda da bazen göremediğimiz şeyler oluyor. Örneğin “Aşk insanın gözünü kör eder” derler ya gerçekten de çok doğru! Sen de sevgilinin gereksiz kıskançlıklarını farkında olmadan annenin kalbini nasıl kırdığını göremiyor olabilirsin. Bu yüzden bazen bakış açını değiştirmeli ve hayata farklı bir yönden bakmayı denemelisin. Bunu başarmanın en etkili yolu ise empati yapmak!

  Uzaklara dikkatli bak
  En sık rastlanan göz kusurlarından biri miyop. Uzağı görememek anlamına geliyor. Miyop olan kişiler net görebilmek için gözlük veya lens kullanmak zorunda kalıyor. Hayatına uyarla: Olacakları önceden görmemiz mümkün değil ama bu kaderci olmamız gerektiği anlamına da gelmiyor. Sen de gelecekte kendini nerede görmek istediğini şimdiden düşünmeli planlamalı ve hedeflerine ulaşmak için gereken adımları atmaya başlamalısın. Paranı dikkatli harcaman derslerine yeteri kadar özen göstermen de bu konuda yapabileceklerinden…

  Yakını gör
  Sınıfta tahtayı çok iyi görebiliyorsun diyelim peki ya defterindeki yazıları? “Hipermetrop” adı verilen göz kusuru miyopun aksine yakını görmemizi engelliyor. Hayatına uyarla: Bazen herkesin ilişkisi hakkında yorum yapar görüntüsünü eleştirir kolayca herkesi yargılarız. Ama en yakımızdakileri göremeyiz! Sen de eline büyütecini al ve kendini bir incele! Acaba dışarıdan nasıl görünüyorsun?

  Odaklanma sorununu çöz
  “Astigmat” bulanık veya çift görmek anlamına geliyor miyop veya hipermetrop ile birlikte de ortaya çıkabiliyor. Yakından uzağa ya da tam tersi uzaktan yakına baktığımızda gözlerimiz bulanarak bizi rahatsız ediyor.

  Tembellik yapma
  “Göz tembelliği”(Amblyopi) durumunda bir gözümüz iyi görürken diğeri aynı diğeri aynı seviyede göremiyor. Paris Hilton’da da göz tembelliği var. Tedavisi ise zayıf gören gözü daha fazla kullanmaya çalışmakla gözlükler damlalar ve çeşitli lenslerle yapılıyor. Önemli olan bu sorunun üzerine gitmek ve gözü daha çok çalıştırmak. Sende de göz tembelliği varsa daha çok kitap okuyabilir göz egzersizleri yapabilir ve gözlerini daha hızlı hareket ettirmeye çalışabilirsin. Hayatına uyarla: Bazen bizi rahatsız eden sorunlarımızı görmezden gelir üzerine gitmek yerine elimizin tersiyle iter hiç yokmuş gibi davranırız. Sen de ailenle olan sorunlarını veya okulda yaşadığın problemleri çözmek yerine sürekli erteliyorsan daha fazla tembellik etme ve sorunun neyse bir an önce çözmeye bak.

  Kuruluk sorununu çöz
  Gözyaşımız gözümüzün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlıyor. Bazen gözyaşı üretimi azalıyor veya gözyaşı kalitesinde bozulma meydana geliyor. Bu durumda “Göz kuruluğu” ortaya çıkıyor. Kendini kaşınma tahriş ışığa duyarlılık bulanık görme hatta aşırı gözyaşı üretimi ile belli ediyor. Lens klima yoğun bilgisayar kullanımı göz tansiyonu gibi etmenler gözyaşı kuruluğuna davetiye çıkarıyor. Bu durum psikolojimiz üzerinde de olumsuz etki yaratıyor. İşlerde verimliliğimiz azalıyor.

  Tüm renkleri gör
  Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğuna “renk körlüğü” deniyor. En çok karşılaşılan sorun kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesi. Bazen de bütün renkler ayırt edilemiyor ve her şey siyah-beyaz görünüyor. Bu hastalık sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak ve genetik olarak ortaya çıkabiliyor. Genetik olanlar maalesef tedavi edilemiyor. (Hayatına uyarla: Hayatı bir renk skalası olarak düşünelim. Hayattan zevk alabilmemiz için bütün renkleri yaşamamız gerek. Eğer günlerin birbirinin aynısı gibi geçiyorsa sürekli aynı pencereden bakıyorsan dünyaya bazı renkler eksik olabilir! Kendine hep pahalı kıyafetler alıyorsan pazara da çıkmalı filmleri evindeki Dvd’den izliyorsan sinemaya gitmeli yediklerine hep dikkat ediyorsan arada bir kocaman bir çikolata yemeli farklı arkadaşlar edinmeli farklı müzikler dinlemeli sana farklı gelen insanlarla tanışmalısın)

  Bazen görmezden gel
  Her şeyi görmek bazen işe yaramayabilir! Bazen de bazı şeyleri görmezden gelmemiz gerekir. Ama dikkat et! Hiç görmemek değil; görüp de görmemezliğe gelmek… Sevgilinin futbol sevdası erkek arkadaşının özel günleri unutması ailenin her şeyi merak etmesi kardeşinin ergenlik krizleri arkadaşının sevgilisi için seni ihmal etmesi ve daha bir sürü şey… Hepsi de bazen göz ardı edilmesi gereken şeyler 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Daha İyi Görmek için Yapılabilecekler

  Reklam  Daha İyi Görmek için Yapılabilecekler; görmek biraz dikkatle alakalı bir durum bu durumda biraz beyinle alakalı yani kafa çalıştımı görmek kolay :)+ Yorum Gönder
Karanlıkta daha iyi görmek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi