Grup Yorum Elemanı Muharrem Cengiz Tutuklandı

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Güncel Müzik Haberleri Bölümünden Grup Yorum Elemanı Muharrem Cengiz Tutuklandı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  cansel06
  Usta Üye
  Reklam

  Grup Yorum Elemanı Muharrem Cengiz Tutuklandı

  Reklam  Grup Yorum Elemanı Muharrem Cengiz Tutuklandı

  Forum Alev


  İstanbul'da 25 Mart 2009 Çarşamba günü, akşam saatlerinde, Gazi Mahallesi'nde göz altına alınan Muharrem Cengiz Gaziosmanpaşa Karakolu'na götürüldü. Geceyi burada geçiren Grup Yorum elemanı, 26 Mart sabahı Gaziosman Paşa Adliyesi'ne götürüldü. Gözaltında keyfi uygulamalara karşı direnişinden dolayı polise mukavemet ile de suçlanan M. Cengiz saat 14.00 civarında Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Burada tutuklanmasına karar verilerek Metris Hapishanesi'ne götürüldü.

  Grup Yorum, tutuklanan elemanları Muharrem Cengiz hakkında 26 Mart 2009 tarihinde yazılı açıklama yayınladı:

  Grup Yorum Elemanı Muharrem Cengiz Tutuklandı

  Tümüyle birer saçmalık olan gerekçelerle(!) hakkında 2004 yılında dava açılıp tutuklanarak bir süre tutsak kaldıktan sonra tahliye edilen arkadaşımız, grubumuzun gitaristi Muharrem Cengiz; dava sonuçlanıp hakkında verilen hapis cezasının Yargıtay’ca onaylanması üzerine dün gözaltına alınarak bugün tutuklanıp hapishaneye konulmuştur.

  Türkiye’de hiç ummadığınız anda, hakkınızda uyduruk bir-iki gerekçe(!) ile gözaltına alınabilir; yıllarca hapishanede tutulabilir, bu da yetmez yıllar boyu sürecek hapis cezalarına çarptırılabilirsiniz. Hukukun olmadığı yerde adalet de yoktur! Muharrem Cengiz’in tutuklanması da, hapis cezası alması da, Türkiye’deki hukuksuzluğun yeni bir örneğidir ama bunun gerçekten son olmayacağı da ortadadır.

  Türkiye’yi soyup soğana çeviren, yolsuzluk bataklığına dönüştürenler, ülkeyi emperyalistlere altın tepsiler üzerinde peşkeş çekenler, işkenceciler, katiller sokaklarda salına salına gezerken; Muharrem Cengiz’in üzerine 15-20 polisle saldırılmasının, darp edilerek gözaltına alınmasının, işkence görmesinin nedenini biliyoruz. Herkes de biliyor!

  Muharrem Cengiz’in, Grup Yorum’un savunageldiği değerler, bu sömürü ve işkence düzeninin sonunu getirecek değerlerdir. Korkuları bundandır. Grup Yorum olarak, kurulduğumuz 1985 yılından beri yaşadığımız baskınlar, gözaltılar, yasaklamalar, tutuklanmalar, işkenceler, onlarca yıl tutsaklıklar, sürgünler... hepsi ama hepsi, bu değerlerden korktukları içindir. Boşunadır ama! Dünden bugüne, bugünden yarına, özgür günlere yaptığımız notalı, ezgili yolculuğumuzu, yeni yeni tutsaklıklarla durdurabileceğini, sesimizi boğabileceklerini düşleyenler hep yanıldılar! Yanılgılar içinde de yok olup gidecekler.

  “Türküler Susmaz, Halaylar Sürer” haykırışımızı susturamayacaklar! Arkadaşımız, grubumuzun elemanı Muharrem Cengiz’in işkenceyle gözaltına alınmasını, özgürlüğünün gaspedilmesini kınıyoruz.

  Grubumuz üzerindeki baskılara son verilmesini istiyoruz. Ve Türkiye’de hukuk ve adalet isteyen herkesi, Muharrem Cengiz’in hukuksuzca tutuklanmasını protesto etmeye çağırıyoruz

  Türküler Susmaz Halaylar Sürer!
  Bu Ses Hiç Susmayacak!


  Grup Yorum
  Alıntı
 2. 2
  cansel06
  Usta Üye

  --->: Grup Yorum Elemanı Muharrem Cengiz Tutuklandı

  Reklam  "Grup Yorum Halkın Sesidir"

  Grup Yorum Elemanı Muharrem Cengiz'in 25 Mart'ta gözaltına alınarak, 26 Mart tarihinde tutuklanmasını protesto eden Grup Günışığı, 27 Mart 2009 tarihinde yazılı bir açıklama yayınladı:
  Grup Yorum üyesi Muharrem Cengiz'e Özgürlük

  24 yıldır ülkemizde türküleriyle, şarkılarıyla mücadelenin olduğu her yerde, halkın yanında saf tutan Grup Yorum yine baskılarla, işkenceyle, tutsaklıklarla susturulmaya çalışılıyor. Bunun son örneği, 25 Mart 2009 Çarşamba günü Gazi mahallesinde gözaltına alınan Grup Yorum üyesi Muharrem Cengiz bir gün sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanmasıdır.

  Daha önce 2004 yılında uydurma gerekçelerle oluşturulan komplo sonucu tutuklanan Muharrem Cengiz daha sonra mahkeme tarafından tahliye edilmiştir. Dava sonuçlanıp Yargıtay tarafından onaylandıktan sonra Muharrem Cengiz tekrar tutuklanmıştır.

  Ülkemizde Devrimci Sanatçıların sesi her zaman baskıyla susturulmaya çalışıyor. Halkın sesi olanlar her zaman iktidarlar tarafından tehlike kabul edilip tutuklanmanız için çok neden aramayabiliyorlar.

  Grup Yorum üyesi Muharrem Cengiz’in de suçu halkın türkülerini söylemek, mücadele etmektir. Türkiye’deki en büyük suçlardan birini işlemiştir Grup Yorum. Kurulduğundan beri de bu suçu işlemeye devam ediyorlar. Yine susturmaya çalışıyorlar Grup Yorum’u. Ancak hiçbir koşulda, binlerle beraber gerçekleşen konserleri, o coşkulu halayları, sıkılı yumruklarla söylenen marşları hiçbir güç susturabilmiş değildir bu zamana kadar. Onlar da biliyorlar Grup Yorum’u hiçbir zaman hiçbir koşulda susturamayacaklarını. Çaresizliklerini komplolarla saçma nedenlerle insanları tutuklayarak örtmeye çalışıyorlar.

  Grup Yorum, sosyalizmin, kavganın ve mücadelenin gür sesidir. Grup Yorum, grevdeki işçilerin, gecekonduda yaşayan halkın, hapishanedeki özgür tutsakların yani halkın sesidir. Grup Yorum’u susturmak bunun için imkansızdır.

  Bizler Grup Günışığı olarak, kurulduğumuzdan bu yana, her zaman beraber olduğumuz Grup Yorum’la herkesi dayanışmaya çağırıyoruz. Bu hukuksuz kararı protesto etmeye çağırıyoruz.

  Hiçbir Güç Türkülerimizi Söylememizi Engelleyemeyecek!

  Türküler Susmaz Halaylar Sürer!
  Grup Yorum’a Özgürlük!
  Devrimci Sanatçılar Susturulamaz!

  Grup Günışığı
+ Yorum Gönder
muharrem cengiz
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi